Odmyslime si ploty! Prichádza JEDEN SVET

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

V dňoch od 9. do 11. marca Vás OZ KOMPA.s v spolupráci s Hornozemplínskym osvetovým strediskom Vranov nad Topľou srdečne pozývajú na medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet. Podujatie, ktoré sa bude konať v priestoroch Hornozemplínskeho osvetového strediska, ponúkne prehliadku desiatich dokumentov pre náročného diváka, ktoré vo Vás budú rezonovať ešte dlho. Zobrazujú silné príbehy jednotlivcov bojujúcich za lepší svet. Hlavným mottom tohto ročníka je výzva „Odmyslime si ploty“.

Čoraz viac staviame ploty a múry medzi krajinami ale aj medzi sebou – a odkrývame pritom to najhoršie v nás. Festival mottom vždy reaguje na vývoj spoločnosti a aktuálne dianie vo svete. A nie je tomu inak ani v tomto roku. K migrácii, ktorá naďalej rezonuje našou spoločnosťou sa pridali aj ďalšie pálčivé témy. Predstavíme Vám príbeh malého dievčaťa deportovaného do Afganistanu. Dozviete sa výsledok pátrania mladého enviromentalistu ako zastaviť postupné ničenie našej planéty. Spoznáte utečencov z vyhladzovacieho tábora, mladého a úspešného kórejského právnika a podnikateľa, ktorý radikálne zmenil svoj život s jediným cieľom – zjednotiť svoj národ. Budete mať možnosť vžiť sa do kože troch mladých ľudí, rozhodnutých utiecť pred vojnou a dozvedieť sa viac o švédskom sociálnom experimente „Rodina budúcnosti“ a jeho následkoch.

V sprievodnom programe nám štvrtkový večer bude spríjemňovať prešovská hudobná skupina POTMEHÚT, v piatok Vás čaká zaujímavá a inšpiratívna beseda s Agátkou Buzekovou s výstižným názvom „Nebojte sa snívať…“ a v sobotu si máte možnosť vypočuť rozprávanie o dobrodružnom cestovaní Indiou Ľubky Baníkovej. Počas trvania celého festivalu si budete môcť prezrieť výstavu fotografií R. Tapperta a Ľ. Baníkovej a súčasťou podujatia bude takisto aj výstava olejomalieb P. Kočana.

Čakáme Vás od 9. do 11. marca 2017 v priestoroch Hornozemplínskeho osvetového strediska vo Vranove nad Topľou (vchod zozadu od Penziónu), vždy so začiatkom o 17.00 hodine.Podujatie finančne podporilo mesto Vranov nad Topľou, a koná sa pod záštitou OZ KOMPA.s.

Štvrtok 09.03.2017

17.00 hod. – Plavba
George Kurian, Nórsko, 2015, 55 min., anglicky, arabsky, české titulky

Muzikant Nabíl, novinárka Angela a ítečkár Rami utiekli pred vojnou v Sýrii do Egypta. Situácia utečencov sa tam však každým dňom zhoršuje a hrozí im najhoršie – deportácia. Skupina priateľov preto volí jediné, veľmi riskantné riešenie: plavbu do Európy. Autentické zábery natočené priamo na lodi umožňujú cestu fyzicky prežiť spolu s utečencami.

18.00 hod. – Farida
RagnhildSřrheim, Nórsko, 2015, 16 min., slovenský dabing

Vo februári 2015 bola deväťročná Farida po takmer štyroch rokoch strávených v Nórsku deportovaná do Afganistanu. Do krajiny, v ktorej nikdy nebola, ktorej jazyk a kultúra sú jej cudzie. Krátky dokument zobrazuje dôsledky nórskej azylovej politiky.

18.45 hod. – Za hranice strachu
Wenjing Ma, USA , 2015, 72 min., anglicky, slovenské titulky

Narodil sa v jaskyni, kde čas určujú iba hviezdy. Kao-Č-Šeng prekonal na ceste k tomu, aby sa stal jedným z najlepších právnikov v Číne, nesmierne útrapy. Keď si dovolí prehovoriť o zakázanej téme porušovania ľudských práv, je unesený a mučený.

20.30 hod. Havana motor Club
Bent-JorgenPerlmutt, Kuba, USA, 2015, 84 min., španielsky, české titulky

Automobilové preteky sú nebezpečné a elitárske, rozhodol režim FidelaCastra len krátko po víťazstve revolúcie na Kube v roku 1959. A tak sa na „ostrove slobody“ stali motoristi súčasťou undergroundu. Keď dnes po viac ako polstoročí úrady povolia prvé preteky, očakávania sú veľké. Dodržia úrady slovo?

Piatok 10.03.2017

17.00 hod. – Cowspiracy
KipAndersen, KeeganKuhn, USA, 2014, 85 min., anglicky, české titulky

Mladý environmentalista Kip Andersen pátra po možnostiach ako zastaviť skazu našej planéty. Zistí, že šetriť vodou v sprche, obmedziť jazdu autom, ani triediť odpad nestačí, ak ľudstvo ostane závislé od živočíšnej poľnohospodárskej výroby. Miestami s humornou nadsádzkou vyzýva k radikálnej zmene nášho životného štýlu.

18.40 hod. – Švédska teória lásky
Erik Gandini, Švédsko, 2015, 76 min., anglicky, dánsky, švédsky, české titulky

Švédsko sa prezentuje ako modelový príklad sociálneho štátu. V roku 1972 prišli politici s prelomovým programom „Rodina budúcnosti“. Mal stvoriť modernú spoločnosť, v ktorej sa bude klásť dôraz na nezávislosť každého občana. Po štyridsiatich rokoch experimentu sociálneho inžinierstva je však Švédsko krajinou popretŕhaných rodinných väzieb.

21.00 hod. – Okhwan na ceste za slobodou
Marek Mackovič, Slovensko, ČR, 2016, 71 min., anglicky, slovenské titulky

Kórejčan Okhwan Yoon bol bežný absolvent práva a úspešný podnikateľ. V roku 2001 sa vzdal všetkého, vysadol na bicykel a vydal sa na cestu okolo sveta. Prešiel 192 krajín s jediným cieľom: zjednotiť svoj národ, spojiť Severnú a Južnú Kóreu. Je to blázon alebo hrdina?

Sobota 11.03.2017

17.00 hod. – 32 utajovaných strán-správa z pekla
Ján Novák, ČR, Slovensko, 2015, 62 min., české znenie

Námetom dokumentárneho filmu je útek z vyhladzovacieho tábora, ku ktorému došlo v apríli 1944. Utečenci sa po troch týždňoch útrap dostali až do židovskej obce v Žiline, kde im ich výpovede neuverili. Nakoniec Vrba a Wetzler spísali 32-stranovú správu, no prišiel šok – nič sa nestalo. Spojenci nepodnikli nič, aby deportácie zastavili.

18.15 hod. – Model pána starostu
BennyBrunner, KenoVerseck, Holandsko, 2014, 76 min., maďarsky, české titulky

Maďarský ultranacionalista a starosta obce Érpatak, Zoltán Mihály Orosz, opisuje svoj spôsob riadenia dediny tromi slovami: poriadok, kontrola a disciplína. Tí, ktorí sa snažia pomáhať obetiam starostových svojvoľných nariadení, ako napríklad ľudskoprávny aktivista Gábor Szöllösi, sa stávajú nežiadúcimi osobami. Otázkou je, či ide len o príbeh jednej malej dediny alebo poukazuje na širší vzorec, ktorý sa šíri nielen u našich južných susedov.

20:30 hod. – Skoro svätý
SteveHoover, USA, Ukrajina, 2015, 96 min., anglicky, rusky, české titulky

Pastor Genadij žije v Mariupole, v Doneckej oblasti Ukrajiny, kde sa už mnoho rokov s vervou snaží naprávať svet. So ženou majú tri vlastné deti, ďalších tridsaťdva si adoptovali. Bezdomovcom a narkomanom zháňa jedlo, lieky, prácu, bývanie. Jeho snaha ukazuje v plnej nahote nefungujúci sociálny systém na Ukrajine.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!