Výjazdová mobilná očkovacia jednotka bude pôsobiť aj vo vranovskom okrese

  • Obce
  • Dátum: 20.04.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Prešovský samosprávny kraj pripravuje očkovanie vybraných skupín obyvateľstva prostredníctvom výjazdov mobilnej očkovacej jednotky. Samosprávy vo vranovskom okrese aktuálne zisťujú záujem o takúto službu.

Určená je pre zdravotne postihnutých občanov (ZŤP) od 18 rokov a imobilných občanov bez možnosti presunu do očkovacieho centra. Do tejto skupiny obyvateľov patria čiastočne mobilní občania so sťaženým presunom do očkovacieho centra, osamelo žijúci občania, ktorí nemajú prístup k internetu, aby sa mohli objednať na očkovanie a občania nad 60 rokov, ak by ich preprava do očkovacieho centra bola komplikovaná napr. prostredníctvom taxíkov alebo iných prepravných služieb.

Napriek tomu, že aktuálne sa očkuje v Nemocnici Svet zdravia vo Vranove nad Topľou, či v kamenných vakcinačných centrách Prešovského samosprávneho kraja, predsa len vzišla z regiónu požiadavka, aby sa mohli vybrané skupiny obyvateľov zaočkovať aj vďaka službe mobilnej očkovacej jednotky.

Takouto možnosťou sa zaoberala na svojom ostatnom rokovaní aj Rada Združenia miest a obcí vranovského regiónu. S touto požiadavkou oslovila prednostu Okresného úradu vo Vranove nad Topľou Alfonza Kobielskeho, ktorý ju následne komunikoval s Ministerstvom zdravotníctva SR. Mobilné očkovacie jednotky bude nakoniec organizovať Prešovský samosprávny kraj. „Iniciatíva vyšla najmä z menších obcí, kde bývajú predovšetkým starší občania. Ich mobilita smerom k očkovacím centrám je zložitá, preto im chceme ich situáciu uľahčiť tým, že by sa mohli nechať zaočkovať vo svojej obci – v priestoroch školy, kultúrneho domu alebo v prípade imobilných osôb aj priamo doma,“ vysvetľoval tajomník Združenia miest a obcí vranovského regiónu Ján Fenčák.

Aktuálne zisťujú samosprávy záujem o očkovanie v obciach. Ako pripomenul J. Fenčák, očkovanie bude prebiehať podľa národnej očkovacej stratégie. To znamená, že občanovi bude podaná len tá vakcína, na ktorú má podľa veku, či iných špecifikácií nárok.

Pri ohlásení záujmu je potrebné uviesť meno a priezvisko, číslo domu, zdravotnú poisťovňu osoby, ktorá má záujem očkovať sa a taktiež jej kontakt alebo kontakt na príbuzného, či suseda. „Mnohí starší občania žijú sami, resp. nevyužívajú aktívne internet a oznam, ktorý obce zverejňujú na weboch a sociálnych sieťach, nemusia zachytiť, preto chceme požiadať ich príbuzných, známych, susedov…, aby ich pomohli prihlásiť na miestny obecný úrad do stredy (21. apríla 2021) do 9.00 hod. Po sumarizácii údajov ich zašleme na Prešovský samosprávny kraj a keď bude známy ďalší postup, budeme o tom informovať,“ dodal J. Fenčák.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!