Obnovená Benkovská pätnástka je poctou bežeckej legende Jánovi Nazadovi

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Benkovská pätnástka sa pobeží po osemnástich rokoch. Tradíciu, ktorá má za sebou 22. ročníkov, sa v spolupráci s obcou a pod záštitou paraolympijského zlatého medailistu z Atlanty 1996 Antona Sluku rozhodla obnoviť riaditeľka pretekov Zuzana Stanovčáková. Preteky budú zároveň 1. ročníkom memoriálu, a teda poctou, ich zakladateľovi a bežeckej legende Jánovi Nazadovi.

Benkovská pätnástka sa naposledy bežala v roku 2004, keď ju vyhral Anton Sluka. Rekord trate drží z roku 1998 Orest Babjak, ktorý ju zabehol za 49 minút a 44 sekúnd.

O tom, že v Benkovciach sa stretávala bežecká elita svedčí i zoznam osobností, ktoré ju vyhrali… Pavol Madar, Róbert Štefko, Mikuláš Vrábel, či Vladislav Lipovský. Najviac víťazstiev má vďaka „hetriku“ z rokov 1999, 2000 a 2001 János Bogar. Z aktívnych bežcov sa opakovane pretekov zúčastňovali Michal Ivančo, Tibor Tisza alebo Milan Stanovčák.

Medzi legendárnych bežcov patril aj Ján Nazad, na ktorého počesť sa pobeží memoriál. S behom začínal ešte pred vojenčinou a postupne sa jeho športový životopis zaplnil výkonmi, ktoré vzbudzujú rešpekt. Najmä ak si uvedomíme, že patril medzi priekopníkov ultra behov.

Za všetky spomenieme 72-kilometrovú štafetu v rámci II. ročníka Behu vďaky Kalinovo – Dukla a najmä beh Košice – Hrhov – Košice, kde v roku 1984 dobehol do cieľa ako pätnásty v poradí. Magických 100 kilometrov zabehol za 8 hodín a 45 minút. V rovnakom roku si napr. doprial aj účasť na 11. ročníku Bielej stopy SNP v behu na lyžiach.

Spolu zabehol viac ako 90 maratónov. Zdôrazniť chceme jeho najlepší čas 2 hodiny 48 minút a 35 sekúnd zabehnutý na košickom Medzinárodnom maratóne mieru v roku 1984. Rovnako si pozornosť zaslúži štartami na maratónskych tratiach v nemeckom Lipsku a najmä v roku 1987 v gréckej metropole Atény. DNA športovca v sebe nezaprel ani na spiatočnej ceste domov, kedy pokoril bájny Olymp

Beh bol neoddeliteľnou súčasťou života Jána Nazada. Keď išiel ráno do práce, nesadol na autobus, ani do auta, ale do Humenného si to odbehol. A samozrejme, popoludní domov! Behal naplno, a žil naplno. Povesti chlapa, ktorý miloval výzvy, neostal nič dlžný ani po skončení bežeckej kariéry. Beh nahradil umením a rešpektovanou osobnosťou sa stal aj medzi umeleckými rezbármi.

V Benkovciach sa pobeží 26. februára 2023 na 15 a 5-kilometrovej trati. Bežecké preteky budú pripravené aj pre deti. Registrovať sa môžete na pretekaj.sk, kde zároveň nájdete kompletné propozície.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!