Obnova hradu Čičva: Nádejou sú dobrovoľníci, vítaná je každá pomocná ruka

  • Obce
  • Dátum: 06.04.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Národný projekt „Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva“ dostal pre rok 2021 stopku. Toto rozhodnutie sa dotklo aj tohtoročných plánov Občianskeho združenia Pro futuro hradu Čičva. Napr. minulý rok pri jeho rekonštrukcii v Sedliskách – Podčičve našla takto prácu dvadsiatka nezamestnaných.

Občianske združenie Pro futuro hradu Čičva opravuje hrad na hradnom kopci na križovatke ciest v Sedliskách – Podčičve už sedem rokov. Počas ostatných piatich rokov sa aktívne zapájalo do národného projektu, ktorý umožňoval pri obnove kultúrneho dedičstva zamestnávať nezamestnaných. Výkonný riaditeľ OZ Ľubomír Hutka si takúto možnosť pochvaľoval. „Nie je možné, aby sme v tak náročnom teréne, ako je náš hradný kopec, zvládli všetko, čo máme v pláne iba svojpomocne cez víkendy v počte pár ľudí. Pre každý rok sú už niekoľko mesiacov vopred naplánované konkrétne záchranné a konzervačné práce, ktoré sú zároveň šité na mieru aj počtu ľudí, ktorí sú potrební pre ich realizáciu. Minulý rok nám pomáhalo 20 nezamestnaných, ktorí toho dokázali urobiť naozaj veľmi veľa, preto nám budú teraz chýbať,“ uviedol Ľubomír Hutka.

Ako ďalej zdôraznil, práve hrady sú vlajkovou loďou architektonického kultúrneho dedičstva Slovenska. Ročne na ich obnove pracovalo vyše 600 nezamestnaných po celej krajine. „Žiadna iná krajina na svete sa nemôže pochváliť vyše tromi stovkami hradov. Teraz sa však ich obnova výrazne skomplikovala. Z väčšej časti ich totiž obnovujú občianske združenia, v ktorých síce pôsobia rovnakí zanietení dobrovoľníci, no stále platí, že sa im venujeme vo svojom voľnom čase popri zamestnaní a rodinách,“ dodal Ľ. Hutka.


Hrad Čičva je zaradený aj do projektu Oblastnej organizácie cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš „Za/ži dobrodružstvo!“.

Na slovenských hradoch pracovali nezamestnaní, často z marginalizovaných komunít, ktorí práve vďaka tejto šanci získavali pracovné návyky a zručností, či už z murovania, tesárčiny, stavby lešenia a ďalších prác. „Pomáhali nielen nám a hradu, ale tiež sami sebe. Keďže si na pomery nášho okresu, kde nie je veľa takýchto pracovných príležitostí, aj relatívne slušne zarobili, už som mal vyše 30 telefonátov, či budeme prijímať „do roboty na hrad“ aj v tomto roku,“ pridal aktuálnu skúsenosť Ľ. Hutka.

Hoci Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR vyčlenilo tento rok 1,1 mil. eur pre OZ a neziskové organizácie, ktoré sa venujú obnove pamiatok, nielen hradov, po prerozdelení dotácií dokážu žiadatelia pokryť maximálne náklady na menšie stavebné zásahy, no nie na naplánovanú systematickú obnovu. „Tento rok sa teda budeme snažiť osloviť čo najviac dobrovoľníkov, aby nám prišli pomôcť. My neopravujeme hrad pre seba, ani si ho neodnesieme domov, ale ostane tu pre ďalšie generácie, ktoré prídu po nás. Robíme to nezištne pre celú spoločnosť a poteší nás, ak si ľudia uvedomia, že aj oni môžu urobiť niečo pre svoj región, pre uchovanie vlastnej histórie,“ pripomenul Ľ. Hutka.


OZ Pro futuro hradu Čičva sa venuje obnove hradu 7 rokov. Jeho výkonný riaditeľ Ľubomír Hutka (vpravo) verí, že tento rok im pomôžu pri brigádach dobrovoľníci. 

Ako s úsmevom poznamenal, roboty je ako na hrade, preto je každá pomocná ruka vítaná. V minulosti zorganizovali takúto brigádu napr. s OZ Vranovské vydry. „Dobrovoľníci nám môžu pomôcť pri zbere hradných kameňov z hradných svahov, ktoré potrebujeme dostať na miesta, kde sa bude murovať. Pôvodných kameňov už nie je veľa, ale snažíme sa zachrániť, čo sa dá. V teréne sa vytvorí rojnica a ľudia si kamene podávajú, kým ich nepremiestnia až hore. Rovnako nám môžu pomôcť pri samotnom murovaní, miešaní malty, škárovaní muriva, alebo kosení a hrabaní trávy, či iných udržiavacích a terénnych prácach počas roka. Pri väčších skupinách sa na vhodnom termíne vieme kedykoľvek individuálne dohodnúť podľa ich časových možností,“ uviedol Ľ. Hutka.

Členovia občianskeho združenia pozývajú na hrad Čičva nielen pomôcť, ale aj za zážitkom umocneným históriou a okolitou prírodou. „Po ostatnej zime sme vyčistili celý hradný areál, v ktorom sme upratali veľa popadaných konárov, čím sme zároveň nachystali pre verejnosť drevo na opekanie. Ľudia nám hodinku, dve pomôžu a potom si môžu opekať, stráviť čas komentovanou prehliadkou hradu, oddýchnuť si v jedinečnom prostredí, kde sa snúbi história s prírodou. Pre nás je to balzam na telo i dušu a budeme radi, keď ho objavia aj ostatní,“ dodal s úsmevom Ľ. Hutka.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!