OBČIANSKE ZDRUŽENIE LIPOVICA SA ČINILO

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Dojmy z 2.ročníka osláv SNP v Ruskej Porube v predposledný augustový deň t.r., ktorých súčasťou bol aj pietny akt kladenia vencov pri pomníku partizánskeho zväzku Čapajev nad obcou na vrchu Lipovica ešte stále doznievajú. Aj  medzi členmi Jednoty dôchodcov na Slovensku, SZPB a Matice slovenskej z Vranova nad Topľou.

Veľa z nich bolo v týchto končinách po prvý raz v živote a preto ani neskrývali neistotu ako to všetko dopadne, keď sa rozhodli, že na vrch v nadmorskej výške 555 m vzdialený do 4 km vystúpia pešo, po vlastných. Z dediny najprv poľom, potom prišli pasienky a napokon hrubý, bukový porast s krovinami až k miestu, kde bol cieľ ich cesty. Pochybnosti z „neznámeho“ boli preč v okamihu, keď po prvých stovkách metrov po neznámom chotári ich vítali smerovky s označením vzdialeností tam aj späť, kvalitne vyčistený chodník a cesta v zložitom teréne a nechýbali ani stoly s pripraveným občerstvením minerálnych nápojov až po samotný vrchol Lipovice.

Priznám sa, takýchto a podobných podujatí sa zúčastňujem viackrát do roka v rôznych častiach našej zemplínsko-šarišskej oblasti, preto si dovolím Porubľanom aj touto cestou tlmočiť veľkú poklonu a uznanie za takúto „veľkú maličkosť“, ktorú preukázali nám všetkým, čo sme do Ruskej Poruby prišli vzdať úctu partizánskemu zväzku Čapajev.

Keď sme sa popoludní stretli všetci spoločne na miestnom ihrisku pri chutnom guľáši s občerstvením a zábavou, dozvedel som sa, že za mnohé v tom o čom tu píšem treba poďakovať miestnemu Občianskemu združeniu Lipovica, ktoré mimochodom, vraj za krátky čas svojho trvania vykonalo tiež mnoho užitočného aj v ochrane a zveľaďovaní životného prostredia v tejto obci.

Pri spiatočnej ceste domov do Vranova v podvečerných hodinách sme sa v autobuse zhodli, že hoci toto občianske združenie nefigurovalo na pozvánke medzi organizátormi, nikto nikde ho ani nespomínal, práve ono malo významný podiel na dokonalom zvládnutí a priebehu podujatia. Jeho členovia ukázali, že keď sa chce, nič nie je nemožné a spôsob ako prispieť do spoločného sa vždy nájde. My, seniori takýmto aktivitám len tlieskame!

Jozef Žgrada, člen výboru MO Jednoty dôchodcov Slovenska vo Vranove nad Topľou

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!