O dotácii pre sociálny podnik v N. Hrabovci rozhodol ešte P. Pellegrini

  • Obce
  • Dátum: 22.03.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Transparency International zverejnil na svojej facebookovej stránke post s nadpisom: MATOVIČ POSLAL 15-TISÍC EUR RODNEJ OBCI EX-ŠÉFA SIS. Od tohto tvrdenia sa dištancuje, resp. postup a okolnosti vysvetľuje Úrad vlády SR, aj starostka obce Nižný Hrabovec Marcela Pčolinská.

Transparency International konštatuje, že na Slovensku existuje zhruba tristo sociálnych obecných podnikov, ale dotáciu od premiéra Igora Matoviča dostal len jeden. „Koncom novembra poslal zo svojej rezervy 15-tisíc eur na prevádzku výrobne cestovín a pečiva do zemplínskej obce Nižný Hrabovec,“ informuje Transparency International.

Zároveň TIS poukazuje na to, že starostkou dediny s 1600 obyvateľmi je Marcela Pčolinská, pričom naráža na to, že jej synmi sú poslanec NR SR Peter Pčolinský a dnes už bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský, ktorého manželka Adriána Pčolinská je taktiež poslankyňou národnej rady. TIS na viacerých príkladoch kritizuje rozdeľovanie dotácií predovšetkým za éry Roberta Fica s tým, že opakovane apeluje na to, aby bol tento systém dotácií zrušený, lebo na podporu akútnych aj bežných projektov existujú štandardné súťažné dotačné schémy s odbornými hodnotiteľmi, čím sa výrazne znižuje potenciál na politický klientelizmus či míňanie peňazí na neefektívne projekty.

TIS taktiež konštatuje, že nie je jasné prečo premiér I. Matovič obdaroval práve tento sociálny podnik. Zároveň sa odvoláva na to, že šéf jeho úradu Július Jakab, ktorý zmluvu s M. Pčolinskou podpísal, sa k otázkam o dotácii od minulého utorka napriek sľubu nevyjadril. „Vedúci úradu vlády J. Jakab nám dodatočne zavolal s vysvetlením, že dotáciu schválil ešte predošlý premiér P. Pellegrini, a oni ju napriek nástupu nového predsedu vlády už nemohli zrušiť. Pre nás ostáva nepochopiteľné, ako sa nedá staršie rozhodnutie zmeniť, keď sa vymení vláda. Zmluva predsa nebola ešte podpísaná,“ editovali neskôr svoju pôvodnú správu v Transparency International.

Úrad vlády SR po zverejnení statusu TIS vydal stanovisko, v ktorom uviedol, že finančné prostriedky rozdelil ešte predchádzajúci premiér Peter Pellegrini. Ako ďalej dodáva, tieto záväzky z predošlej vlády musí Úrad vlády SR uvoľniť, pretože predošlý premiér mal na to mandát. Súčasný predseda vlády už nemôže do rezerv udelených svojimi predchodcami vstupovať. Tie sú spracovávané a podpisované v gescii vedúceho Úradu vlády, ktorý je povinný ich podpísať. „Igor Matovič uvoľnil prostriedky zatiaľ len pre obce zasiahnuté povodňami,“ reagoval Úrad vlády SR.

Sociálny podnik Hrabovčan, s.r.o. otvorili v Nižnom Hrabovci v júli 2019. Naposledy sme o ňom písali v decembri minulého roka. Starostka obce Marcela Pčolinská už vtedy hovorila o tom, že listom oslovila bývalého premiéra Petra Pellegriniho. „Ako obec sme dvakrát žiadali o dotáciu na sociálny podnik z Akčného plánu pre najmenej rozvinuté regióny, ale ani jedna naša žiadosť nebola na úrovni okresu podporená. Pritom v zákone o sociálnych podnikoch sa uvádza, že prioritu pri prideľovaní dotácií majú mať práve sociálne podniky. Z toho dôvodu som napísala list priamo Petrovi Pellegrinimu, ktorému som popísala situáciu a uviedla aj výhrady k posudzovaniu našich žiadostí,“ vysvetľovala starostka Nižného Hrabovca Marcela Pčolinská.

Z Úradu vlády SR M. Pčolinskej odpísali, že žiadosť podporia. Akurát nastala administratívna tortúra trvajúca rok a pol. Keďže žiadosť nemohol podať sociálny podnik, ale obec, museli ju prvýkrát prepracovať. Rovnako obec musela vykomunikovať pripomienky Protimonopolného úradu. Celý proces sa teda natiahol a peniaze dostali až v novembri 2020. TIS sa pozastavuje nad tým, že kým pôvodne žiadali v N. Hrabovci na náradie a strojové vybavenie na stavebné práce, neskôr to zmenili na prístroje na výrobu cestovín a suchého pečiva. „Áno, v prvej žiadosti sme žiadali o dotáciu na zakúpenie náradia na stavebné práce. Medzitým však sociálny podnik získal zákazky a ďalšie náradie dokupoval z vlastného zisku. Neskôr sme si vymysleli, že naše portfólio chceme rozšíriť o výrobu cestovín a pečenie suchých koláčov. Z toho dôvodu sme odkomunikovali zmenu a bolo nám vyhovené,“  doplnila M. Pčolinská.

Hrabovčan, s.r.o. bol prvým oficiálne registrovaným sociálnym podnikom v okrese Vranov nad Topľou. M. Pčolinská sa inšpirovala v Spišskom Hrhove, ktorý osobne navštívila a detaily konzultovala s vtedajším starostom, dnes štátnym tajomníkom Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Vladimírom Ledeckým. Svoju činnosť naštartoval sociálny podnik stavebnými aktivitami, no postupne pribudli kvetinárstvo a predaj záhradníckeho sortimentu. Skúsenosť majú tiež so šitím rúšok a posteľnej bielizne. Len kvôli tomu, že starostkou je Pčolinská nemôže získať Nižný Hrabovec žiadnu dotáciu? Naši občania budú teraz diskriminovaní?,“ položila na záver nášho rozhovoru M. Pčolinská otázku.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!