Novým viceprovinciálom slovenských pavlínov sa stane Rastislav Ivanecký

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Generálny prior Rádu svätého Pavla Prvého Pustovníka páter Arnold Chrapkowski spolu s generálnou radou definítorov menoval nové vedenie Viceprovincie Sedembolestnej Panny Márie na Slovensku. Novým slovenským viceprovinciálom pavlínov sa stane páter Rastislav Ivanecký. Informovala o tom Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.  

Páter Rastislav sa narodil v roku 1975. Do noviciátu pavlínov vstúpil v roku 1994. Filozofické a teologické štúdia absolvoval na vtedajšej Pápežskej teologickej akadémii v Krakove. Kňazskú vysviacku prijal v roku 2001. 
 
Pôsobil v pavlínskych komunitách v Trnave a vo Vranove nad Topľou, kde je od roku 2014 priorom a farárom. 
 
Svoje pôsobenie na čele slovenskej viceprovincie začne 20. júna 2020, kedy nahradí pátra Martina Lehončáka, ktorý tento úrad zastával posledných šesť rokov.
 
Rád Svätého Pavla Prvého Pustovníka, latinsky Ordo Sancti Pauli Primi Eremitae, skrátene Pavlíni je mníšska rehoľa (rád) založená v 13. stor. v Uhorsku, keď sa v roku 1246 sa kanonik Eusébius Ostrihomský zriekol všetkého svojho majetku a so súhlasom ostrihomského arcibiskupa odišiel do okolitých kopcov žiť v jaskyni životom pustovníka. Na podnet vízie, ktorá sa mu zjavila počas rozjímania, zjednotil pustovníkov z Uhorska a Chorvátska a pri dnešnej dedine Kesztölc v Pilišských vrchoch založil kláštor sv. Kríža. Za patróna a svoj príklad si zvolil sv. Pavla prvého pustovníka.
 
Charakteristickým pre tento rád je nosenie bieleho habitu, ktorý jeho členom od roku 1342 povolil nosiť pápež, aby sa odlišovali od niektorých túlavých mníchov. Heslom rádu je SOLUS CUM DEO SOLO – Byť sám len s Bohom.
 
FOTO: bazilikavranov.sk
 
Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!