Nové studničky majú svoje mená, vznikli od Slanských vrchov až po Ubľu

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Otváranie studničiek je jedným zo starých slovanských predkresťanských obyčajov v období Turíc. Tradovalo sa, že človek, ktorý „otvorí“ aspoň jednu studničku, má byť počas nasledujúceho roka zdravý a zbavený bolestí hlavy.

Lesníci na svojich úsekoch odjakživa budovali a starali sa o studničky. V súčasnosti štátny podnik obnovuje túto tradíciu. Na Odštepnom závode Sobrance tento rok obnovili 16 studničiek, ktoré dostali aj svoje meno. V okrese Vranov nad Topľou obnovili tri studničky v katastrálnom území obce Žalobín. Volajú sa Ľudmilka, Janka a pre tretiu ešte vyberajú meno.

Riaditeľka Odštepného závodu Sobrance Lucia Miňová hovorí, že v rámci ich závodu vybudovali 16 studničiek celkovo za 2500 eur. Každá studnička dostala svoje meno, ktoré sa nejakým spôsobom viaže buď na lokalitu alebo na osobu, pre ktorú je studnička dôležitá: všetky studničky sme umiestňovali na trasách a v lokalitách, ktoré vyhľadáva verejnosť. Za spomenutie stoja studničky v lokalite Bačkovskej doliny a v blízkosti krásneho prírodného jazera Izra v Slanských vrchoch, ako aj v tajomných a starých bukových porastoch v okolí pohraničnej obce Ubľa. Niekoľko studničiek bolo umiestnených aj blízkosti lesníckych a poľovníckych chát po celom území OZ Sobrance.“ Keďže sa lesníci stretli s veľkým množstvom pozitívnych ohlasov zo strany verejnosti, v obnovovaní studničiek chcú pokračovať aj naďalej.

Štátny podnik LESY SR finančne podporuje aj tieto aktivity. Už niekoľko rokov po sebe zamestnanci opravujú studničky v jednotlivých odštepných závodoch, často aj v rámci svojho voľného času.

„Naše studničky sú umiestnené v tesnej blízkosti ,,perly Vihorlatských vrchov“ Morského oka. Je to hojne navštevovaná lokalita, chodia tam peší turisti, ale aj cyklisti. Verím, že studničky poslúžia v občerstvení počas celej turistickej sezóny,“ uviedol Martin Kráľ, vedúci Lesnej správy Remetské Hámre.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!