Obec N. Hrušov upozorňuje na taktiku šmejdov – cieľom môžu byť krádeže

  • Obce
  • Dátum: 15.06.2023
imrich.mako@vranovske.sk
Autor
FOTO: FB obec Nižný Hrušov

Obec Nižný Hrušov zverejnila v priebehu uplynulých dní dve upozornenia na praktiky podvodníckych predajcov. Starosta Ján Fenčák, ktorý ich osobne konfrontoval, odovzdal všetky informácie polícii. Najmä v druhom prípade nemuselo byť jediným cieľom predávať…

Prvý prípad preveroval starosta Nižného Hrušova Ján Fenčák na základe oznámenia obyvateľov, ktorí upozornili na výkup železa. Nelegálny. Červená dodávka s michalovskou ŠPZ. Obec na svojej oficiálnej facebookovej stránke upozornila ľudí, aby osoby realizujúce nelegálny výkup kovov nevpúšťali do domácností.

„Kovy môžu vykupovať iba zberne, ktoré na to majú povolenie. Disponovať musia certifikovanými váhami a najmä sú povinní osoby, od ktorých kovy odkúpia, evidovať. Akýkoľvek iný postup je v rozpore so zákonom,“ vysvetľoval starosta Nižného Hrušova Ján Fenčák.

Fotografia čierneho BMW s poľskou a bielej dodávky s maďarskou ŠPZ s upozornením na podvodníckych podomových predajcov mala na obecnej stránke 164 zdieľaní. Už len tento záujem komunikovať túto informáciu signalizuje, že samospráva a rovnako aj verejnosť situáciu nepodceňujú.

V jednom z komentárov admin FB stránky obec Nižný Hrušov vysvetľuje „dnes sa pani snažila predávať kozmetiku s vysvetlením, že cestuje do ďalšieho štátu a colníci jej tento tovar zabavia. Preto ho ponúka lacno a všetko musí predať dnes. Pani sa snažila dostať vždy do domu, lebo vonku tento tovar predávať nemôže.“ To, že sa bavíme o obchodovaní bez registračnej pokladne, asi písať nemusíme… Poznámka. Vďaka Schengenu funguje európsky priestor v princípe bez hraníc a kontrol.

Najčastejšie oslovujú starších ľudí, ale predaj nemusí byť cieľom. Predaj je len zámienka. Práve moment, kedy sa títo šmejdi snažia dostať do domu pod zámienkou predaja lacného tovaru, je taktickým zámerom, ako si preveriť bonitu potenciálnej budúcej obete.

„Pomedzi to, ako ponúkajú lacný nekvalitný tovar, si preverujú zabezpečenie domu a hlavne si obzerajú cenné veci, ktoré majú ľudia doma. Obava, že by mohlo dôjsť k následným krádežiam nie je bezpredmetná. Z tohto dôvodu sme na to upozornili cez sociálne siete. Aby boli opatrní nielen občania Nižného Hrušova, ale aj obyvatelia ostatných obcí,“ dodal Ján Fenčák.

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!