Naplnenou „krabicou od topánok“ môžete rozdávať radosť aj tento rok

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Vďaka zbierke „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?“ môžete darovať radosť vo vranovskom okrese aj tento rok. Za uplynulé tri roky sa po celom Slovensku podarilo rozdať viac ako 98 000 krabičiek.

Cieľom zbierky je potešiť v čase Vianoc maličkosťami darovanými s úprimnou radosťou. Zapojiť sa do zbierky je úplne jednoduché. Stačí naplniť krabicu od topánok malými drobnosťami, darčekmi a láskou.

Aj tento rok sa pre Vranov nad Topľou v úlohe kontaktných osôb angažujú Dominika Bodorová s Katarínou Škovierovou. Pred minuloročnými Vianocami na ich výzvu reagovali jednotlivci, školy, či rôzne kolektívy z firiem. Pripomenieme, že vďaka veľkorysosti ľudí sa podarilo potešiť takmer sedem stoviek seniorov a detí. „Tieto čísla sú milým zrkadlom toho, že aj napriek tomuto nešťastnému obdobiu, ktoré sa dotklo každého jedného z nás, sa našla obrovská kopa ľudí, ktorí nezabudli na spolupatričnosť, pochopenie a ľudskosť. Z každého jedného balíčku žiaril úsmev, láska, nádej a porozumenie,“ nech sú slová, ktoré pred rokom napísala vo svojom statuse na Facebooku Katka, inšpiráciou aj v týchto dňoch.

Keďže organizátori zbierky si uvedomujú súčasnú pandemickú situáciu, odovzdávanie darčekov sa bude riadiť podľa prísnych pokynov. Už pri príprave krabičky sa odporúča dôkladne si umyť ruky mydlom alebo dezinfekciou. Krabičky budú i tento rok prechádzať dvojitou karanténou. Prvá karanténa po dobu 72 hodín prebehne u kontaktnej osoby. „Druhá karanténa krabičky prebehne priamo v zariadeniach pre seniorov. Po tom, ako ich naša kontaktná osoba dovezie zapečatené do zariadenia, budú krabičky uložené v zariadení na bezpečné miesto, kde počkajú ďalších minimálne 72 hodín, než budú starkým rozdané,“ citujeme z webu kolkolasky.sk.

Ešte dôležité upozornenie. Organizátori projektu upravili pre školy a firmy na tento rok podmienky zapojenia sa. V oboch prípadoch je potrebné prečítať si pokyny na oficiálnej stránke projektu v časti ,,Sme škola a MŠ“ alebo ,,Sme firma,“ vyplniť krátky registračný formulár a čakať na spätnú väzbu od lokálnych koordinátorov, ktorí nasmerujú všetkých záujemcov a poskytnú im prípadne bližšie informácie.

Darčekové krabičky môžete od 19. novembra do 2. decembra odovzdať na akomkoľvek zbernom mieste. Kompletný zoznam zberných miest spolu s ďalšími kontaktnými osobami, nielen v okrese Vranov nad Topľou, nájdete na úvodnej stránke www.kolkolasky.sk.

ČÍM NAPLNIŤ KRABIČKU

Niečo SLADKÉ: Napríklad keksíky, perníčky, šalviové cukríky, hroznový cukor, DIA kekse, DIA čokoláda, piškóty, plnený croissant, ovocné detské taštičky, detská výživa, krabičkový džúsik, maslové kekse, venčeky, džem, mäkké sušené ovocie, detský nápoj so ,,sosáčikom,, na pitie …

Niečo SLANÉ: Napríklad slané kekse, tyčinky, praclíky, kukuričné chrumky, krekery a pod.

Niečo TEPLÉ: Napríklad káva, čaj, cappuccino, horúca čokoláda, Melta, Caro

Niečo MÄKKÉ: Napríklad mäkučké ponožky, papuče, rukavice, čiapka, šál, veselé ponožky, textilné kapesníky, malý mäkký uteráčik…

Niečo VOŇAVÉ: Napríklad sprchový gél, šampón, tekuté mydlo, vlhčené servítky, telové mlieko, sprej, krém na ruky, krém na nohy, krém na tvár, balzam na pery, zubná pasta, corega tablety, toaletná voda, parfum..

Niečo NA ZÁBAVU: Napríklad krížovky, osemsmerovky, sudoku, časopisy (Slovenka, Život, Žena a život, Napísal život, Zdravie), kniha básní, pekný román, duchovná literatúra, knihy s pozitívnou tematikou, žreb pre šťastie, vlastnoručne napísaný list od srdca…

Niečo ZO SRDCA: Napríklad kresbičky od Vašich detí, ručné výrobky, prázdne pohľadnice s nalepenou známkou, drobnú vianočnú dekoráciu, soška anjelika, malý vankúšik, nahrievací vankúšik, malý plyšový macko do ruky, náramok na ruku, ruženec, pekná šálka, veselý pohár so slamkou, hrebienok, lapač snov, fotka v rámiku…

 

ČO NEDAŤ DO KRABIČKY

– Používanú kozmetiku, drogériu alebo viditeľne nosené oblečenie

– Otvorené potraviny alebo potraviny po záručnej dobe

– Čerstvé ovocie a čerstvé potraviny (často sa pokazia kým je krabička odovzdaná)

– Trvanlivé potraviny vhodné na tepelnú úpravu (napr. cestoviny, polievky, fazuľa, horčica, veci do mikrovlnky atď.)

– Príliš veľké veci, ktoré zaberú veľkú časť krabice (napr. veľká krabica džúsu, veľké balenie papierových vreckoviek/ toal. papiera, veľká plyšová hračka)

– Špecifický kus oblečenia (tepláky, sveter, pyžamo- ťažko trafiť veľkosť, keď neviete kto krabičku dostane)

– Sviečky, zapaľovače, čistiace prostriedky

– Lieky, alkohol

– Šumivé rozpustné tablety do vody a rôzne vitamínové doplnky (nepoznáte zdravotný stav náhodného príjemcu, mohli by si ich pomýliť s cukríkmi)

– Nebezpečné predmety (napr. ostré nožničky, pilníky, vreckový nožík atď.)

– Zbytočnosti, ktoré Vám doma zavadzajú (napr. rôzne staré sošky, staré dekorácie, staré knihy nezaujímavého alebo pesimistického či hororového obsahu atď.)

– Nezabalené krabičky vianočným papierom alebo zabalené krabičky vcelku ( nezabalený vrch a spodok zvlášť)

– Obsahovo nevyvážené krabičky ( plná krabička len jedného kusu oblečenia, plná krabička len čajov alebo priveľa sladkostí či kozmetiky)

– Mašle a stuhy na vrchu krabice (s krabičkami sa potom zle manipuluje a zle sa ukladajú na seba v obmedzenom priestore našich dobrovoľníkov)

– Peniaze alebo iné hodnotné veci

– Prosíme, nepoužívať príliš malé krabice z detských topánok alebo naopak priveľké krabice od dámskych čižiem. Najlepší by bol štandardný rozmer aby mali starkí približne rovnaké množstvo nádielky.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!