Najusilovnejší študenti jazykov v kraji sú z vranovskej ZŠ Sídlisko II

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Žiaci 7.B triedy zo ZŠ Sídlisko II vo Vranove nad Topľou zvíťazili v krajskom kole celoslovenskej súťaže v učení cudzích jazykov s názvom Jesenný WocaBee šampionát. Súťaž prebieha na základných a stredných školách od začiatku novembra. Súťaží sa vo všetkých cudzích jazykoch a výhradne online. Kritériom hodnotenia je usilovnosť žiakov v učení sa novej slovnej zásoby. Žiaci zo 7.B v týchto dňoch bojujú o titul najusilovnejších študentov cudzích jazykov na Slovensku, ktorí sa vo finále stretnú s najlepšími z Českej republiky.

Druhý ročník súťaže Jesenný WocaBee šampionát organizuje na školách poskytovateľ inovatívnej aplikácie WocaBee na učenie cudzích slovíčok. Aplikáciu školy využívajú denne vo výučbe cudzích jazykov, pričom sa mimoriadne osvedčila najmä v období dištančného vzdelávania. Na jar tohto roku ju vyskúšalo až 300.000 žiakov a učiteľov u nás aj v zahraničí.

Žiaci sa v aplikácii učia hravou formou novú slovnú zásobu, za čo získavajú body, tzv. WocaPoints. Čím viac precvičujú, tým viac bodov získajú a viac sa naučia. Práve usilovnosť v učení je kritériom hodnotenia úspechu v Jesennom WocaBee šampionáte.  Víťazí trieda, ktorá získa najvyšší priemerný počet WocaPoints na žiaka.

Jesenný WocaBee šampionát odštartoval 9. novembra okresnými kolami. Výhercovia z okresov postúpili o týždeň do krajských súťaží, a tí najlepší z každého kraja aktuálne bojujú o výhru v celoslovenskej súťaži. V Prešovskom kraji zvíťazili žiaci triedy 7.B zo ZŠ Sídlisko II vo Vranove nad Topľou.

Pani učiteľka Mgr. Jana Juhaščíková, PhD., ktorá vo víťaznej triede vyučuje anglický jazyk, hodnotí samotnú súťaž ako aj výsledky svojich žiakov nasledovne: „Sú skvelí, súťaživí, hraví. Som na nich hrdá. Aj keď sme v dištančnej forme výučby a popri všetkých online hodinách a povinnostiam, ktoré z toho vyplývajú, neodradila ich nová aplikácia, ktorá je tiež v online prostredí. Páči sa im a zároveň ich motivuje učiť sa novú slovnú zásobu iným spôsobom. 

Oni sami sú motivátormi. Ako som spomínala, sú súťaživí. Páči sa im táto forma učenia sa. A teraz majú k tomu pridanú hodnotu – celoslovenská súťaž. Tým, že vidím ako bojujú, koľko bodov nahrali, tak ich povzbudzujem a motivujem.“

Žiaci majú dobré šance na umiestnenie aj v celoslovenskej súťaži. V krajskom kole dosiahli priemerný denný počet až 3567 WocaPoints na žiaka. Pre lepšiu predstavu – každá správna odpoveď pri precvičovaní znamená zisk približne 2 WocaPoints. V celoslovenskom kole sa finalisti nové slovíčka učia ešte dôkladnejšie, keďže titul celoslovenského šampióna majú už na dosah.

Programátor Michal Ošvát, ktorý je autorom aplikácie WocaBee hovorí: „Som veľmi rád, že účasť aj zapojenie žiakov v druhom ročníku Jesenného WocaBee šampionátu prekročila naše očakávania. Celkovo sa súťaže v tomto roku zúčastnilo až 45.000 študentov cudzích jazykov zo Slovenska aj z Českej republiky. Víťazi okresných ako aj krajských kolách majú svoje prvenstvo skutočne zaslúžené. V tomto ročníku sme šampionát navyše obohatili o unikátne česko-slovenské finále, v ktorom sa stretnú víťazi celonárodných súťaží z oboch krajín. Verím, že naša súťaž Jesenný WocaBee šampionát je pre všetkých žiakov v tomto náročnom období vítanou motiváciou k učeniu.“ 

Celoslovenského víťaza Jesenného WocaBee šampionátu 2020 spoznáme koncom novembra, a víťaza česko-slovenského kola už začiatkom decembra. Prajeme žiakom z nášho kraja veľa úspechov v učení!

Redakciu informovala Ing. Jana Čikelová.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!