Nájdi v sebe múzu: Najkrajšiu báseň o Vranove zhudobní M. Husovský

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Nájdi v sebe múzu. Napíš báseň o Vranove nad Topľou. Ponuka Mestského domu kultúry je exkluzívna. Najkrajšiu báseň, resp. hudobný text na tému „Naše mesto“ zhudobní hudobník, spevák a frontman kapely Komajota Martin Husovský.

Mesto Vranov nad Topľou oslavovalo v minulom roku 750. výročie prvej písomnej zmienky. Mestský dom kultúry sa, napriek neľahkej pandemickej dobe, nie raz kreatívne vynašiel a pripravil viacero zaujímavých projektov. Jedným z nich boli videopozdravy od umeleckých osobností, medzi ktorými nechýbali napr. Kollárovci, Adam Ďurica, Igor Timko, Peter Cmorík, Robo Jakab s manželkou Aničkou, Vlado Kobielsky a mnohí ďalší.

Prekvapeniam však nie je koniec. Jedného sa dočkajú aj deti vo vranovských materských školách. „Môžem prezradiť, že v našej réžii v rámci Mestského domu kultúry pripravujeme pre najmenšie deti knižku so zhudobnenými veršíkmi na tému „Legenda o Vranove“. Naším prianím je naučiť ich niečo o histórii nášho mesta pre nich najzaujímavejším spôsobom a deti spievajú veľmi rady,“ vysvetľoval s úsmevom Peter Novák, poverený vedením MsDK vo Vranove nad Topľou.

Ďalšou novinkou z diele vranovského MsDK je súťaž s mottom „Nájdi v sebe múzu – Báseň o mojom meste“. Témou je „Naše mesto“. Najkrajšiu báseň alebo hudobný text zhudobní Martin Husovký. Ako líder Komajoty už má s podobnou umeleckou výzvou skúsenosť. Skladba „Mesto v nás“ venovaná Prešovu sa stala okamžite hitom. „Martin Husovský, s ktorým máme dlhoročnú výbornú spoluprácu, skladá veľmi pekné pesničky aj pre deti, preto som ho oslovil, či by s nami na takomto projekte spolupracoval. Keď som mu volal a pýtal sa ho na to, hneď mi povedal: Peťo, samozrejme, vyhláste súťaž,“ uviedol P. Novák.

Súťaže sa môžu zúčastniť žiaci 6. – 9. ročníka základných škôl vranovského okresu. Mladí poeti sa môžu inšpirovať históriou, architektúrou mesta, prírodou a okolím, alebo všeobecne životom a dianím vo Vranove nad Topľou. Podmienkou je, aby báseň mala 4 strofy. „Autori ocenených básní dostanú voľnú vstupenku na najbližší koncert skupiny Komajota, ktorý sa uskutoční vo Vranove nad Topľou po uvoľnení opatrení. Na koncerte im bude verejne odovzdané uznanie a CD so spomínanými nahratými skladbami, ich autorstvom a niektoré skladby na koncerte aj odznejú,“ doplnil P. Novák.

Dodáme, že básne s kontaktnými údajmi môžu žiaci posielať do 9. apríla 2021 na adresu programove@kulturavranov.sk.

FOTO: FB Komajota

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!