Nad Petrovcami zhorela do tla replika bunkra z 2. svetovej vojny

  • Obce
  • Dátum: 01.06.2022
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Drevená replika bunkra na Lysej v Slanských vrchoch zhorela do tla. Obec Petrovce ho pritom obnovila v novembri minulého roka. Počas 2. svetovej vojny bol využívaný ako sídlo veliteľského štábu partizánskej skupiny Čapajev.

Obec Petrovce má necelých päť stoviek obyvateľov, ale je úzko spätá s obidvoma svetovými vojnami. Počas 1. svetovej vojny bolo k armáde odvedených 37 mužov. Viacerí z nich bojovali na ruskom fronte a ďalší sa zúčastnili bojov na rieke Piava na severe Talianska.

V priebehu 2. svetovej vojny operovala v Slanských vrchoch nad Petrovcami partizánska skupina Čapajev. Nemci sa jej obyvateľom za pomoc jej členom pomstili vypálením obce. V historických dokumentoch sa uvádza, že popolom ľahlo tridsať domov, vrátane hospodárskych objektov.

Jedným zo symbolov partizánskeho odboja v regióne bol práve bunker, kde sídlil veliteľský štáb. Obec sa o neho dlhodobo starala s tým, že minulý rok ho obnovila na pôvodnom mieste. Drevo poskytli Lesy SR a asfaltový šindeľ na strechu, plus práce zabezpečila samospráva. „Bunker je tak skrytý v lese, že dym z požiaru nebolo vidieť. Niektorí občania potvrdili, že videli niečo stúpať, ale mysleli si, že je to opar z lesa. Dnes však vieme, že to opar nebol. Jedno šťastie, že sa oheň nerozšíril ďalej, lebo mohlo to tu horieť poriadne,“ upozornil starosta Petroviec Ján Jenčo.

Policajti z Hanušoviec nad Topľou začali trestné stíhanie pre prečin poškodzovanie cudzej veci. Požiarom bunkra vznikla škoda vo výške 7 000 eur a ohorením  stromov, ktoré sa nachádzali v jeho blízkosti, 300 eur. „Pre našich občanov bol bunker symbolom a pripomienkou čias, keby bola naša obec vypálená. Na lúku pod Lysou sa zhadzovali zásoby a zoskakovali tam parašutisti. Naši ľudia si pamätajú, že po vojne tam nachádzali tabak, konzervy a ďalší materiál pre partizánov,“ dodal J. Jenčo.

Príčinu požiaru skúmajú experti, ale starosta Petroviec neverí, že išlo o nehodu a náhodu. Zároveň nevylúčil možnosť prepojenia tohto vandalského činu s udalosťami vo vzťahu k pamiatkam viažucim sa k odkazu na Červenú armádu a jej pôsobeniu na našom území počas 2. svetovej vojny, ktoré boli zaznamená aj na iných miestach po vypuknutí aktuálneho konfliktu na Ukrajine. „K bunkru je náročný prístup. Pokiaľ sa chcete k nemu dostať, musíte vyšľapať hodinu v ťažkom teréne. Ak vezmeme, že zhorel do tla, pretože naozaj z neho neostalo absolútne nič, ťažko sa verí, že išlo o nehodu z nepozornosti. Ak zámer súvisí s ukrajinsko-ruským sporom, musím pripomenúť, že veliteľom partizánskej skupiny bol Ukrajinec a zhorelo niečo, o čo sa starali aj Ukrajinci,“ pripomenul J. Jenčo.

Napriek tomuto vandalskému činu sú v obci odhodlaní bunker obnoviť. „Pri jeho obnove nám minulý rok poskytli drevo Lesy SR a pomoc nám prisľúbili aj teraz. Hľadám a prisľúbenú mám i ďalšiu pomoc, ale hovoril by som o nej až vtedy, keď bude definitívne potvrdená,“ reagoval J. Jenčo.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!