Na transfúzke vo vranovskej nemocnici oslávili Svetový deň darcov krvi

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Každoročne si 14. júna na transfúzkach pripomíname Svetový deň darcov krvi. Tento sviatok je príležitosťou vyjadriť vďaku všetkým darcom, ktorí darovaním tej najvzácnejšej tekutiny zachraňujú ľudské životy a nezištne pomáhajú pacientom.

Práve preto minulý piatok pripravili na hematologicko-transfúziologickom oddelení vo vranovskej nemocnici pre darcov sviatočný odberový deň a na každého darcu čakal malý darček. Do darcovskej elity vstúpili až šiesti darcovia, ktorí svoju krv darovali už viac ako 100-krát. V nemocnici si pre týchto darcov pripravili špeciálny program. Primár Kamil Diľ im ukázal zákulisie HTO a zobral darcov do imunohematologického laboratória, kde im znázornil, ako prebieha krížna skúška a príprava transfúzie pre pacienta. Porozprával im tiež o tom, ako prebieha ďalšie spracovanie krvi po odbere a darcovia mohli nahliadnuť aj do skladu transfúznych liekov.

Všetkým darcom, našim hrdinom, patrí obrovská vďaka.

Na HTO je vítaný každý darca počas odberových dní v utorok, štvrtok a v piatok v čase od 6.00 do 9.00 hod. Darcovia sa môžu objednať na tel. čísle 057/486 5120 alebo cez online objednávací systém na www.darujemkrv.sk.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!