Na kovidovom oddelení v nemocnici vo Vranove je voľných len 11 lôžok

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

V okrese Vranov nad Topľou pribudlo za uplynulý týždeň takmer sto nových prípadov ochorenia na COVID-19. Vranovská nemocnica sa v súvislosti s reprofilizáciou lôžok nachádza v poslednej fáze.

Kým v týždni od 18. do 24. októbra pribudlo vo vranovskom okrese 287 ľudí pozitívne testovaných na COVID-19, o týždeň to už bolo 527 a aktuálne za ostatný týždeň eviduje Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom vo Vranove nad Topľou 626 prípadov.

V dôsledku narastajúceho počtu pozitívne testovaných osôb sa plnia aj kovidové lôžka v Nemocnici Svet zdravia Vranov nad Topľou, ktorá sa nachádza v tretej, poslednej, fáze reprofilizácie lôžok. Dodáme, že pre kovidových pacientov je vyčlenených 52 lôžok. „Aktuálne je vo vranovskej nemocnici hospitalizovaných 41 pacientov s ochorením COVID-19, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebujú štyria pacienti. Takmer 80 % z hospitalizovaných COVID pacientov je neočkovaných. V tretej vlne doteraz ochoreniu COVID-19 podľahlo v nemocnici vo Vranove nad Topľou 24 pacientov,“ referovala PR špecialistka ProCare, a.s. a Svet zdravia, a.s. Bianka Krejčíová.

Vranov nad Topľou ostáva ďalej okresom v III. stupni ohrozenia, teda v čiernej fáze. Napr. zatiaľ sa výrazne nezmenil podiel očkovaných osôb vo veku 50 a viac rokov, čo je jedným z kritérií pre zníženie stupňa ohrozenia. K 26. októbru sa pre vakcínu rozhodlo 59,1%. Podľa údajov z korona.gov.sk k 1. novembru stúplo toto číslo len o 0,1% na 59,2.

Verejnosť sa môže očkovať v Nemocnici Svet zdravia Vranov nad Topľou a vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu zefektívňuje vakcináciu aj Prešovský samosprávny kraj. V sobotu – 13. novembra budú očkovacie tímy prešovskej župy prítomné, okrem iných miest, i v Humennom, konkrétne v obchodnom centre Avenue na Štefánikovej ulici. V čase od desiatej do sedemnástej hodiny tu budú podávať jednodávkovú vakcínu Janssen. „Robíme maximum, ale je to stále málo, na ťahu sú ľudia, aby sa rozhodli. Buďme zodpovední a pomôžme zdravotníkom, ktorí sú na pokraji síl.  Situácia je naozaj kritická, musíme si uvedomiť, že enormným náporom trpia všetky nemocnice v našom kraji,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Kraj apeluje na verejnosť, aby sa na očkovanie do obchodných centier prihlásila cez registračný portál PSK www.psk-ockovanie.sk. Vakcína síce bude podaná aj ľuďom na počkanie, avšak prednosť budú mať registrovaní. „Práve registráciou očkovanie ešte zefektívnime, pretože tým jednoznačne predídeme vytváraniu dlhých radov na jednotlivých očkovacích miestach. A zároveň eliminujeme chybovosť, ktorá potom nastáva pri rýchlom spracovaní osobných údajov záujemcov o očkovanie. Registrácie uzatvárame predvečer očkovania o devätnástej hodine, času na prihlásenie je teda stále dosť,“ dodal v súvislosti s očkovaní v réžii PSK jeho predseda Milan Majerský.

Harmonogram najbližšieho očkovania:

VKOC Prešov

SOŠ technická, Volgogradská 1, Prešov

Sobota 13.11. – Pfizer/BioNTech (1., 2. a 3. dávka)

08:00 – 13:00 hod.

Sobota 13.11. – Janssen

13:00 – 16:00 hod.

***

VKOC Poprad

SPŠ techniky a dizajnu, Mnoheľova 828, Poprad

Sobota 13.11. – Pfizer/BioNTech (1., 2. a 3. dávka)

08:00 – 18:00 hod.

***

OC Avenue Humenné

Štefánikova 16, Humenné

Sobota 13.11. – Janssen

10:00 – 17:00 hod.

***

OC Eperia Shopping mall Prešov

Sídlisko Sekčov, arm. Gen. L. Svobodu 25, Prešov

Nedeľa 14.11. – Janssen

10:00 – 17:00 hod.

***

OC Max Poprad

Dlhé Hony 1, Poprad

Nedeľa 14.11. – Janssen

10:00 – 17:00 hod.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!