Na Domaši našlo útočisko viac ako 700 odídencov z Ukrajiny

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Ako prvé na vojnový konflikt na Ukrajine zareagovali vo vranovskom okrese samosprávy v okolí vodnej nádrže Domaše. Od začiatku utečeneckej krízy ubytovali v ubytovacích zariadeniach, či na chatách viac ako 700 odídencov.

Okamžite, ako sa začala ruská agresia na Ukrajine a domovinu začali opúšťať prví odídenci, zverejnili obce v okolí Domaše výzvu, v rámci ktorej pre nich ponúkli ubytovanie. Medzi prvými ubytovanými boli sestry Oxana a Katarína, ktoré ušli pred bombardovaním z Kyjeva. Hlavné mesto vtedy opustili so svojimi manželmi, no ich už cez hranicu, kde namiesto štandardných piatich hodín cestovali sedemnásť, nepustili, preto pokračovali ďalej samy. „Keď sme počuli prvé výbuchy, len sme si zbalili to najnutnejšie a utekali sme. Po ceste sme sa akurát snažili vyhýbať zónam s vojenskými objektami, o ktorých sme vedeli, že budú bombardované medzi prvými,“ opísali nám začiatok svojho putovania.

Zo dňa na deň…

Hoci z médií registrovali napäté vzťahy s Ruskom, ani jedna zo sestier neverila, že by ktokoľvek mohol v 21. storočí na ich rodnú krajinu zaútočiť. Vojenský útok zmenil Ukrajincom životy zo dňa na deň. Napr. aj 17-ročnému mladíkovi. Mladého Kyjevčana sa ujala predsedníčka Komisie cestovného ruchu obce Kvakovce Martinu Timkovú, ktorá sa mu rozhodla, po vybavení administratívy, pomôcť nielen tým, že mu u seba ponúkla ubytovanie, ale snaží sa mu pomôcť, aby sa na Slovensku usadil a mohol mať ďalej nádej na pozitívnu vlastnú budúcnosť. „Predstavte si, že máte 17 rokov, priateľov, vlastnú kapelu, plány a zrazu zo dňa na deň musíte odísť od rodiny. Jeho otec ostal bojovať a matka sa stará o babku, preto prišiel na Slovensko sám. Keďže je šikovný v programovaní, chcel by sa v tom ďalej rozvíjať na niektorej z našich vysokých škôl,“ vysvetľoval starosta Kvakoviec Radovan Kapraľ.

Školské pomôcky

Na Domaši prichýlili aj štyri matky s jedenástimi deťmi. Hoci si vážia a oceňujú starostlivosť, akej sa im na Slovensku dostalo, chcú sa vrátiť domov, k manželom, k „rodinnému krbu“. „Keďže z Ukrajiny prišla jedna pani, ktorá je učiteľka, deťom sme nakúpili zošity a pomôcky, aby sa mohli aspoň takto vzdelávať,“ dodal R. Kapraľ.

S deťmi na rukách

Na Domaši našlo doteraz útočisko viac ako 700 odídencov. Ako uviedol R. Kapraľ, pomôcť im mohli aj vďaka tomu, že majitelia nehnuteľností, kde ich ubytovali, poskytli ubytovanie len za režijné náklady na energie. Rovnako sa na transparentnom účte podarilo vyzbierať viac ako 9 000 eur. „Na začiatku chodili odídenci aspoň so základnou batožinou, ale postupne pribúdali prípady, kedy prišli len s tým, čo mali na sebe a k tomu deti na rukách,“ uviedol Radovan Kapraľ.

Prístup úradu práce

S oblečením im pomohli nákupmi v second handoch alebo si boli vybrať najnutnejšie veci v humanitárnom centre v Michalovciach, či v sklade v priemyselnom parku Ferovo vo Vranove nad Topľou. „Veľmi nám pomohol aj Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vo Vranove nad Topľou, ktorého pracovníčky prišli s tlmočníkom a pomohli im vybaviť administratívu priamo na Domaši, čo bolo veľké plus,“ ocenil prístup R. Kapraľ.

Pracovné ponuky pre odídencov

Keďže letná turistická sezóna sa blíži a majitelia hotelov, či penziónov evidujú prvé komerčné rezervácie, samosprávy sa snažia hľadať ubytovanie pre odídencov mimo rekreačných oblastí, čo má aj ďalší pragmatický rozmer. „Evidujeme napr. pracovné ponuky pre odídencov, ale keďže matky majú so sebou deti, potrebujú ich dať do škôlky alebo školy, aby mohli chodiť do zamestnania. Z toho dôvodu sa im snažíme hľadať ubytovanie v strediskových obciach. Niektorí nám poskytli byty alebo rodinný dom v Prešove, či Košiciach, kde sme už umiestnili niektoré rodiny. Práve vďaka tomu, že deti chodia do školy, si môžu dospelí aktívne hľadať prácu,“ doplnil R. Kapraľ.

FOTO: FB Domaša City

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!