Musica Poetica pozýva na dva pôsobivé Vianočné koncerty

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Komorné zoskupenie Musica Poetica povýši atmosféru a čaro Vianoc dvoma pôsobivými koncertmi, počas ktorých zaznejú nielen klasické skladby, ale aj moderné piesne v originálnych verziách. Pozvanie môžete prijať 27. decembra o 18.00 hod. do Gréckokatolíckeho chrámu Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Čemernom a 28. decembra o 16.00 hod. vo Vranove do Evanjelického chrámu Ducha Svätého vo Vranove nad Topľou, kde vystúpi aj Chrámový spevokol Ducha Svätého.

Musica Poetica si pripravila dvanásť skladieb, ktoré žánrovo vyskladali jej členovia do dvoch častí. V prvej polovici zaznejú klasické skladby, a to nielen od takého velikána, ako Johann Sebastian Bach, ale aj od súčasníkov Rolfa Lovlanda, či Astora Piazzollu, ktorý patril medzi najväčších skladateľov 20. storočia. „Ak sa povie klasická hudba, veľa ľudí si predstaví 17. alebo 18. storočie, ale klasiku skladajú aj súčasní skladatelia, preto sme sa rozhodli, že by sme aj ich radi predstavili nášmu publiku,“ uviedla Mária Pavolková.

Bezpochyby hudobným zážitkom bude uvedenie hitov ako Ave Maria vo verzii od Beyoncé alebo Pie Jesu od oscarového Andrewa Loyda Webera. Špeciálnu esenciu dodá piesňam nástrojové obsadenie a s tým spojené originálne aranžmány. „Klasická hudba má svoje pravidlá a postupy, no my sme chceli pridať do nášho repertoáru aj modernejšie prvky. Pri súčasných skladbách sme sa mohli viac vyhrať s aranžmánmi, ktoré sú skôr džezové. Veríme, že to bude zaujímavé a spolu s poslucháčmi zažijeme dva nádherné koncerty,“ dodala M. Pavolková.    

Pôsobivú noblesu z obidvoch koncertov zvýrazní slávnostné čaro Vianoc a neopakovateľná atmosféra, akú dokážu vytvoriť len chrámy. Keď sa do ich ticha rozoznejú prvé tóny, bude práve hudba kľúčom, ktorý otvorí ľudské duše a srdcia pre dokonalý hudobný zážitok. „Už len keď vojdete do chrámu, zažívate iné pocity, ako napr. v koncertnej sále. Atmosféra je oveľa slávnostnejšia, empatickejšia… Človek si vtedy ešte viac uvedomí a precíti situácie, ktoré v živote prežíva,“ pripomenula M. Pavolková.

Projekt Musica Poetica je inšpiratívny tým, že ho tvoria učitelia Základnej umeleckej školy na ul. A. Dubčeka. K zakladajúcim členom Márii Pavolkovej, Ľudmile Dudášovej, Marekovi Belančatovi a Eduardovi Tokárovi postupne pribudli Jana Radvanská, Tomáš Stanislavský a Milan Jarka, ktorých doplnili dnes už absolventi ZUŠ Michaela Pavolková a Juraj Pavolko. „Našu zostavu sme dopĺňali prirodzene. Keď si s nami naši kolegovia občas zahrali, zistili sme, že sa navzájom môžeme inšpirovať a spoločné skladby zneli zaujímavo, preto sme si povedali, že pripravíme tieto koncerty, na ktoré sa tešíme,“ uviedla M. Pavolková.


 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!