Mládež v Majerovciach prekvapil počas upratovania obce zoznam odpadu

  • Obce
  • Dátum: 13.04.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Ľudská ľahostajnosť časti verejnosti k životnému prostrediu nepozná hraníc. Presvedčili sa o tom aj dobrovoľníci z obce Majerovce. Za pár hodín vyzbierali 30 vriec odpadu.

V Majerovciach sa v sobotu pustila do upratovania katastra obce mládež. Partiu tínedžerov vo veku od 10 do 17 rokov inšpiroval starosta Ján Sarvaš. „Musím povedať, a som za to veľmi rád, že mladých ľudí absolútne netrebalo presviedčať. Oslovil som ich a sami si medzi sebou odovzdávali informáciu o tom, že sa bude táto akcia konať,“ ocenil prístup mládeže v Majerovciach starosta Ján Sarvaš.


Najmladší účastník akcie 10-ročný Tadeáš.

S likvidovaním odpadu začali dobrovoľníci na panelovej ceste smerom k Ondave, kde sa spájajú katastre Majeroviec a Sedlísk. Najväčším prekvapením bolo množstvo vyhodených letákov z obchodných reťazcov. „Prekvapilo ma, že letáky ostali ešte zabalené v kartónoch. Predpokladám, že niekomu, kto ich mal rozniesť, sa nechcelo splniť si túto úlohu a vyhodil ich tam. Tento scenár mi príde ako najlogickejší,“ dodal J. Sarvaš. Len pri letákoch a PET fľašiach, či plechovkách to však neskončilo. Rovnako, ako v prípade letákov, o náhode alebo o nedôslednosti nemôže byť reč ani pri kope azbestovej krytiny, pri ktorej si musel dať stavebník námahu s jasným úmyslom, aby ju vyviezol smerom k rieke.

O nič optimistickejšie to nebolo, ani keď sa mladí ľudia presunuli k lesu smerom z Majeroviec do Vranova nad Topľou. 90% odpadu tvorili plechovky a plastové fľaše, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou povyhadzovala motoristická verejnosť priamo z áut. „Popri ceste sme našli aj dve misy z WC… Naši dobrovoľníci sa nad tým pozastavili a kládli si otázku, ako ich niekto môže vyhodiť na takomto mieste. Taktiež ich zarazilo, koľko plechoviek našili popri ceste, ktoré môžu ostať v aute a motoristi by ich vyhodili neskôr, napr. na benzínke do košov na to určených,“ vysvetľoval J. Sarvaš.


Bez komentára…

Sobotňajšie upratovanie v Majerovciach bolo prvou akciou organizovanou obcou s environmentálnym posolstvom. Jej výsledkom je vyzbieraných 30 vriec odpadu, pneumatiky a sanita. Ako J. Sarvaš zdôraznil, v takýchto aktivitách budú určite pokračovať a začať chce už u detí v materskej škole s tým, že v areáli školského dvora má v pláne zriadiť enviro-edukačnú zónu. „V Majerovciach máme kryptu, v ktorej boli pochovaní potomkovia roku Vladárovcov, ktorí obývali kaštieľ. Keďže je zanedbaná, no chceme ju zachovať ako spomienku, chcel by som opäť zorganizovať brigádu a v spolupráci s dobrovoľníkmi vyčistiť jej okolie,“ prezradil najbližšie plány J. Sarvaš.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!