Misia splnená: V lyžiarskom stredisku SKI ZÁMUTOV sa už lyžuje, sánkuje!

  • Obce
  • Dátum: 23.12.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Lyžiarske stredisko SKI ZÁMUTOV je otvorené pre lyžiarov, aj sánkarov. Keď napadne prírodný sneh, nad zjazdovkami pribudnú trate pre bežkárov.

Lyžiari majú k dispozícii v Zámutove tri vleky, z ktorých sú zatiaľ spustené dva menšie. Prvýkrát ich začali zasnežovať začiatkom decembra, no teplé počasie takmer všetok sneh rozpustilo.

Rozkazuje počasie

Tri snežné delá a tri snežné tyče uviedol Matúš Michľo do plnej prevádzky opäť v pondelok. Pri ich obsluhe strávil non stop deň a noc. V stredisku dokonca prespával, ale stálo to za to, lebo v stredu už vedel, že v piatok sa bude lyžovať. „Technika išla 24 hodín, počas celého dňa, preto som musel dohliadnuť, aby napr. nezamrzla voda. Čas, kedy snežíme, si vyberať nemôžeme, pretože sme závislí na počasí. Fúkať môžeme len vtedy, keď mrzne a to, kedy bude mrznúť, si nevyberáme,“ reagoval Matúš Michľo.

Sezóna pred Vianocami

Tohtoročná lyžiarska sezóna v Zámutove je výnimočná tým, že naposledy sa na miestnom svahu 24. decembra lyžovalo v roku 2017. Počas ďalších sezón sa začínalo na „Štefana“ alebo na Silvestra. „Keď nám ľudia začali volať, kedy spúšťame vleky, rozhodli sme sa, že urobíme všetko pre to, aby sa mohli začať lyžovať už 23. decembra. Spustiť sa nám podarilo dva menšie vleky, pričom predpokladám, že v sobotu by mohla byť k dispozícii aj naša najdlhšia zjazdovka,“ uviedol M. Michľo.

Jediné na Zemplíne

SKI Zámutov je jediné lyžiarskej stredisko na Zemplíne zasnežované umelým snehom, preto jeho svahy vyhľadávajú nielen lyžiari z vranovského okresu, ale aj z okolia Humenného, Trebišova, Michaloviec, Sniny, či Stropkova. „Tým, že máme pokosené lúky, na ktorých nie sú kamene, stačí nám na lyžovanie už 10 centimetrov snehu. Samozrejme, čím je snehu viac, tým lepšie. Momentálne máme 20 centimetrov,“ vysvetľoval M. Michľo.

Pripravený sánkarský kopec

Za hodinu dokážu v Zámutove vyviezť na troch vlekoch 850 ľudí. Keďže zjazdovky majú mierny, tiahly a široký profil, sú vhodné najmä pre začínajúcich lyžiarov. Pri dostatku prírodného snehu si na svoje prídu na upravených tratiach aj bežkári. „Ako prvý zasnežujeme sánkarský kopec, lebo na začiatku zimy je viac sánkarov, ako lyžiarov,“ doplnil s úsmevom M. Michľo.

Rodinný podnik

Lyžiarske stredisko SKI ZÁMUTOV ponúka „full“ servis, vrátane požičovne snowboardov a lyží, ktoré pred touto sezónou ešte doplnili. „Tieto vleky postavil môj otec a dnes sa o nich staráme spolu. Keby to nebolo aj naše hobby, možno to nerobíme, ale sme rodinný podnik, preto nás teší, že sme mohli otvoriť ďalšiu lyžiarsku sezónu,“ dodal na záver M. Michľo.

Viac aktuálnych informácií získate na facebookovej stránke lyžiarskeho strediska SKI ZÁMUTOV.

Bc. Elena Paľušová


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!