Misia splnená. Klzisko v areáli ZŠ JUH slúži korčuliarom

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Klzisko v areáli ZŠ JUH otvorilo brány pre prvých korčuliarov. Fungovať bude pre školy, verejnosť v rámci verejného korčuľovania, či hokejové partie.

Vranovčania sa dočkali. Klzisko v areáli ZŠ JUH je k dispozícii pre korčuliarov. Ako vysvetlila riaditeľka školy Zlatica Halajová, kvôli výstavbe športovej haly sa podarilo uvoľniť jeho plochu až koncom novembra. Hlavným faktorom, ktorý následne komplikoval rozhodovanie, či začať s mrazením, bola decembrová zlá kovidová situácia a s tým súvisiace prísne opatrenia.

S prípravou infraštruktúry sa nakoniec predsa len začalo 10. januára. „Tri dni trvá, kým sa rozložia mraziace rošty a osadia mantinely, ktoré stoja na základe toho, že sú zamrazené ľadom. Prvýkrát od sprevádzkovania klziska sme zaľadňovali v takomto chladnom počasí, ale vzhľadom k tomu, že sme mali techniku pripravenú a všetko bolo funkčné, podarilo sa to,“ uviedla riaditeľka ZŠ JUH Zlatica Halajová.

Proces zamrazovania ľadu podľa poveternostných podmienok trvá 7 až 10 dní. Prvým kľúčovým krokom je zakryť mraziace trubky ľadom, čo sa deje po jemných vrstvách. „Keby sme chceli zaľadňovať, keď je veľmi nízka teplota a trubky by boli odkryté, vznikali by nám medzi jednotlivými vrstvami vzduchové bubliny, v dôsledku čoho by ľad praskal. Keď sú trubky zakryté, ďalší proces je už na zalievanie jednoduchší s tým, že už nám vie pomôcť aj počasie,“ vysvetlila Z. Halajová.

Pre verejnosť sú k dispozícii šatne, či služby ako brúsenie a vypožičanie korčúľ. Najmenší korčuliari určite ocenia, že na ľade si môžu vypomôcť ťažítkami s rozprávkovými postavičkami. „Mnohí ľudia nám sami od seba ponúkli a darovali korčule zadarmo. Aj vďaka ním máme korčule od nastaviteľných pre deti až po veľkosti pre dospelých,“ dodala Z. Halajová.

Viac informácií o prevádzke klziska v areáli ZŠ JUH nájdete na jeho facebookovej stránke.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!