Mikuláš ocenil deti vo Vranove dvakrát!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Vranovské deti museli počúvať! Mikuláš ich totiž tento rok ocenil dvakrát. Najskôr medzi nich zavítal na Pesničkovom kamióne a ďalším darčekom bol hudobno-zábavný program Pesničkový Mikuláš na motívy rozprávky od H. Ch. Andersena Dievčatko so zápalkami, ktorý videlo takmer 3 000 divákov!

S myšlienkou dopriať najmenším Vranovčanom „kamiónový“ zážitok prišiel Peter Novák z Mestského domu kultúry. Verejnosť síce pozná podobnú akciu pod inou značkou, v MsDK ju však doviedli do dokonalosti, pretože program dramaturgiou, výberom piesní, aj komunikáciou s publikom bol dokonalou reklamou na nefalšovanú detskú radosť. Keď sa v utorok o sedemnástej hodine objavilo na kruhovom objazde v centre Vranova blikajúce hasičské auto, deti spozorneli a definitívne sa ich oči rozžiarili úprimnou radosťou v momente, ako zistili, že hneď za ním sa vezú vzácni hostia v čarovnom Pesničkovom kamióne. Hoci ako prvý prišiel „vypredané“ námestie pozdraviť čert Brumteláš, spolu s anjelmi sa mu podarilo navodiť skvelú atmosféru, ktorú Mikuláš dotiahol do finále. „Napadlo mi, že vyzdobený kamión si dokážeme urobiť aj sami. K tomu sme si povedali, že pripravíme aj sprievodný program s pesničkami, preto sme vyberali skladby, ktoré sú v súčasnosti hitmi, len sme upravili texty, aby sedeli na Vranov. Kamión sme pripravovali šesť hodín a môžem sa priznať, že každého z nás to bavilo a zábavu sme si pri tom užili aj my,“ dodal s úsmevom Peter Novák z Mestského domu kultúry.

Pesničkový Mikuláš pozval detské publikum do rozprávky Dievčatko so zápalkami. Dojímavý príbeh nenechal chladným nikoho, pretože v hľadisku sa zaligotali aj slzy. Hoci ho Hans Christian Andersen napísal v 19. storočí, posolstvo otrhaného dievčatka, ktoré sa stretáva s ľahostajnosťou okolia, je stále aktuálne. „Napriek tomu, že táto rozprávka má síce smutný, ale krásny príbeh, deti ju veľmi nepoznajú, preto som im ju chcel pripomenúť. Zároveň sme sa snažili poukázať na to, ako žili ľudia v minulosti, pričom mnohí poznajú chudobu aj dnes. Osud dievčatka so zápalkami nás núti zamyslieť sa nad tým, ako môžeme pomôcť tým, ktorí sa ocitnú v núdzi,“ vysvetľoval autor scenára P. Novák.

Do deja nečakane vstúpil aj čert Brumteláš, ktorého omrzel staromládenecký život a tak sa oženil s ježibabou Janou Planou. Svedkom ich „harmonického vzťahu“ boli okrem detí aj pekelníci Čáry, Máry a Fuk a nebeskí anjelici. Hlavné postavy čerta Brumteláša a sv. Mikuláša si už tradične zahrali zamestnanci Domu kultúry vo Vranove n. T. Peter Novák a Peter Tóth. Svoj talent a zmysel pre zábavu počas predstavenia predviedli aj mladí herci Beáta Lapčáková, Alžbeta Madejová, Petra Nováková, Norbert Jakubek, Agáta Škripová, Nina Tutková a Anna Gajdziková.
 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!