Michal Jenčo „oživuje“ Vranovskú desiatku po piatich rokoch

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Vranovská desiatka sa pobeží opäť po piatich rokoch. Jej štart bude 18. septembra o 13.00 hod. Súčasťou bežeckého podujatia budú aj preteky na 5-kilometrovej trati a detské preteky.

Vranovská desiatka nie je absolútne novým podujatím. Naposledy sa bežala v roku 2017. Za jej obnovením stojí Michal Jenčo. Aktívny bežec, ktorý minulý rok zorganizoval úspešný krosový beh vo Vechci so štartom a cieľom na T1 Ringu.

Dôvod prečo sa rozhodol angažovať pri organizovaní Vranovskej desiatky je jednoduchý. „Mesto a okres Vranov nad Topľou má mnoho dobrých bežcov, ktorí sa zúčastňujú behov od Bardejova po Veľké Kapušany, ak to zoberieme od severu po juh. Keďže preteky v okresnom meste, ako je Vranov nad Topľou, chýbali nielen mne, po minuloročnej skúsenosti s organizáciou T1 Ring Krosu som sa rozhodol zorganizovať aj Vranovskú desiatku,“ vysvetľoval Michal Jenčo.

Zázemie pretekov, vrátane štartu a cieľa, bude pri Mestskom dome kultúry, v ktorého priestoroch budú aj šatne. Trať bude situovaná medzi kruhovými objazdami v centre a pri ZŠ Lúčna s tým, že jeden okruh má 2,5 kilometra. „Myslím si, že trať bude zaujímavá aj pre výkonnostných bežcov. Bude totiž rýchla a zároveň sa bude bežať pri uzavretej premávke, preto sa môžu sústrediť len na svoj výkon. Preteky sa budú navyše konať dva týždne pred polmaratónom a maratónom v Košiciach, čo znamená, že v rámci prípravy by sme do Vranova nad Topľou mohli dostať naozaj dobrých bežcov,“ uviedol M. Jenčo.

V rámci podujatia sa budú môcť bežci registrovať aj na 5-kilometrovú trať. Pozvánkou pre tých, ktorí sa behu venujú len rekreačne, mimo súťaží, sú práve „domáce“ preteky dokonalou príležitosťou prísť si vyskúšať súťažný adrenalín a zážitok s tým spojený. „Kto začne trénovať dnes, stihne zabehnúť aj „desiatku“ (úsmev). V septembri by už nemuselo byť extrémne teplo a prebehnúť sa mestom, ktoré poznáte, prebehnúť sa mestom, kde vám popri trati bude fandiť rodina, priatelia, je zážitkom, na aký sa nezabúda,“ dodal M. Jenčo.

Súčasťou Vranovskej desiatky budú tiež detské preteky. Organizátorsky ich bude mať pod palcom Základná škola Bernolákova, ktorá má skúsenosti s organizovaním Vranovského maratónika, či detskou verziou STD Domaša Tour. Ako uviedol jej riaditeľ Marek Cerula, s pozvánkou na účasť oslovia všetky materské a základné školy na území mesta. „Vranovská desiatka však nie je lokálnou akciou, ale presahuje náš okres, kraj… Veľmi radi privítame všetky deti, ktoré prídu napr. s rodičmi, lebo každú možnosť priviesť ich k športu považujeme za dôležitú,“ reagoval Marek Cerula.

Organizátormi podujatia sú Mesto Vranov nad Topľou, MŠK Vranov a ZŠ Bernolákova. Registrovať sa na Vranovskú desiatku, Vranovskú päťku a detské preteky môžete na www.beh.sk/pretek/vranovska-desiatka-5/.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!