Michal Ivančo získal na olympijskej trati zo ZOH 2006 v Turíne bronz

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

 Región Piemontu je obklopený z troch strán Alpami, vďaka čomu má skvelé predispozície ponúkať dokonalé športové výzvy. Na jeho cestách sa preháňajú cyklisti počas Tour de France, či Giro dItalia. Jedným z TOP vrcholov boli Zimné olympijské hry v roku 2006 v Turíne. Práve v lyžiarskom stredisku Pragelato sa konali Majstrovstvá Európy psích záprahov FISTC, kde reprezentant Prima Siberian Husky Club Michal Ivančo získal s Aresom bronzovú medailu. 

Aktuálna zima zimným športom, napr. v našom regióne, príliš nepriala. O to náročnejšiu prípravu na tohtoročnú sezónu mal slovenský reprezentant v skijoringu Michal Ivančo. Kým v minulosti trénoval aspoň v okolí Banského a Herlian, tento rok bežky „doma“ nevytiahol ani raz. Na majstrovstvá Európy do Talianska cestoval s tým, že na lyžiach stál iba počas národného šampionátu a Veľkej ceny v Zuberci. „Nepamätám si zimu, aby som neabsolvoval ani jeden tréning na bežkách. So psami som jazdil iba na bicykli, čo však bolo často na hranici únosného rizika, preto som bol rád, keď sme si namiesto štyridsiatich minút zatrénovali aspoň dvadsať,“ vysvetľoval Michal Ivančo. 
 
Napriek tomu, že trate v Pragelate boli pripravené perfektne, organizátori ich predsa len museli skrátiť z 13 na 9,4 kilometra, čím získavali na výhode pretekári s mladšími a rýchlejšími psami. Keďže Ares má 9,5 roka, v stúpaniach síce dokázal držať s konkurenciou krok, ale pri zbiehavaní už získavali k dobru cenné sekundy súperi. „Doma mám mladšieho Grisa, ktorý však ešte nebol pripravený na trojdňové preteky na 13-kilometrovej trate. Ak by som vedel, že trate skrátia, možno by som to s ním vyskúšal. Pre Aresa to boli, kvôli veku, pravdepodobne jeho posledné skijoringárske preteky na snehu,“ dodal M. Ivančo. 
 
O titul súperila trojica Slovákov Roman Reistetter, Patrik Lučanský a Michal Ivančo. Rodák z Banského sa po prvom dni zaradil na 3. miesto, ktoré si pred štvrtým Francúzom Taom Brezezickim jr. s prehľadom udržal. „Viackrát som už povedal, že istý výsledkom si môžeme byť až v cieli, lebo nikdy neviete, ako sa váš pes bude na trati správať. Aj teraz sa stalo jednému súťažiacemu v záprahových disciplínach, že päť metrov pred cieľom mu psy zahli mimo trate a pokiaľ ich vrátil naspäť, prišiel o medailu. V tomto smere podal Ares bezchybný výkon. Počas celých pretekov spoľahlivo pracoval pre náš spoločný úspech,“ reagoval M. Ivančo.  
 
Nestáva sa často, aby najlepší svetoví alebo európski mašéri súťažili v olympijskom stredisku. Hoci zimná olympiáda sa v Turíne konala v roku 2006, v jeho okolí stále cítiť atmosféru spojenú s týmto podujatím. „Priznám sa, v takomto stredisku som ešte nepretekal a podobne na tom boli aj ostatní, keď sme sa o tom bavili. Štartovali sme na olympijskom štadióne a keďže aj po rokoch sú tam stále cedule a nápisy odkazujúce na olympiádu, atmosféru sme si užívali,“ dodal M. Ivančo.  
 
Majstrovstvá Európy FISTC sa konali v čase, kedy sa v Taliansku začalo stále hlasnejšie a hlasnejšie hovoriť o koronavíruse. „V Taliansku som mal nabitý program a situácii okolo koronavírusu som sa príliš nevenoval. Keď som prišiel večer o desiatej na izbu, odpísal som len na pár správ a išiel som spať. Samozrejme, pred tým, čo sa deje, mám rešpekt, ale cítim sa dobre, preto nevidím dôvod na znepokojenie,“ uviedol M. Ivančo.  
 
Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!