MFK Vranov chýbala proti Slávii TU Košice „na diaľnici“ maximálka

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Zápas medzi Sláviou TU Košice a MFK Vranov sľuboval na rozmermi menšom „univerzitnom“ ihrisku atraktívny futbalový súboj. V obidvoch zostavách totiž nastúpilo viacero kreatívnych a ofenzívne ladených hráčov, preto boli očakávania fanúšikov vysoké.

Po dvoch ligových víťazstvách, vrátane „hokejovej“ kanonády 8:2 so Spišským Podhradím a postupe v Slovnaft Cupe cez Košickú Novú Ves, potvrdili domáci pohodu aj proti Vranovu. Keďže v priebehu celého stretnutia boli nebezpečnejší, vyhrali zaslúžene.

Vranovčania sa musia v situácii, kedy ako mužstvo vzbudzujú rešpekt, vysporiadať s tým, že súperi rangu Slávie TU ich v súboji s nimi nepodcenia. V porovnaní s pohárovým vystúpením v Sobranciach nezahrali zverenci trénera Romana Lazúra o triedu horšie. Rozdiel oproti strede bol v tom, že nováčik hral o dve triedy lepšie, ako Sobranecko. Kým v Slovnaft Cupe hrou bavili, lebo na to dostali priestor, v nedeľu dopoludnia predovšetkým vo finálnej fáze nedokázali vyrušiť súpera z jeho rutinného pokoja. Pokiaľ sa aj dostali napr. v krídelných priestoroch k slovu,  trpeli na nepresnosť.

Nedá sa však písať o flagrantnom zlyhaní. Hráči Vranova hrali podľa pravidiel – v obci išli povolenou päťdesiatkou, mimo obce povolenou deväťdesiatkou a pravidlá neporušili ani na diaľnici, akurát neprekročili 120 km/h. Keďže domáci išli povolenou rýchlosťou 130 km/h, dorazili do cieľa skôr. Na druhej strane to neznamená, že výkon vranovského motora nemá potenciál vytiahnuť na diaľnici maximálku.

Na menšom priestore je jedinou cestou kombinovať rýchlo a presne, bonusom sú rozdielové individuálne riešenia situácií. V tomto mali navrch Košice. Už v 2. min. po ľahkej strate v strede ihriska rozbehol rýchlu akciu Timkovič. Trebuňák pridal kolmicu a v bezprostrednom súboji sa pri tutovke Maliarenka predviedol skvelým zákrokom Kapraľ.

V 11. min. naznačili svoj potenciál hostia. Najskôr stopli Trebuňáka, Mihok predviedol parádny pas na Petruka, ktorý sa odpútal od obrancu a mimo pokutového územia musel situáciu, aj za cenu ŽK, hasiť brankár Pangrác.

Ďalšie dva momenty patrili Košičanom, no v prvom prípade Maliarenko na prudký prízemný center nedosiahol a o pár minút na to Trebuňák na druhej žrdi pálil vysoko nad. Keď v 18. min. Vranovčania prekombinovali Strakovu akciu, mala opäť plné ruky – nohy práce defenzíva MFK. Karpaľ vyrazil center Kima a pred Vilčkom hasil v poslednej chvíli Babjak.

O minútu sa domáci už predsa len dočkali. Po ukážkovej rýchlej kombinačnej akcii pred pokutovým územím Kim s prehľadom pred Kapraľom nezaváhal.

V 33. min. mohlo byť 2:0, ale Trebuňák v 100%-tnej príležitosti nezasunul loptu do opustenej brány. O dve minúty ťažil zo zlej rozohrávky súpera P. Gere, v otvorenej obrane mu bolo dopriate dostatok priestoru, no zakončil vysoko nad.

V polčasovej prestávke sa Roman Lazúr snažil reagovať zmenami v zostave a v rozostavení, keď napr. o líniu vyššie vysunul Hanuščáka. V 48. min. predviedol cit pre dlhé lopty MihokStrakov center upratal M. Gere necelého pol metra nad vlastnú bránu. V publiku to, samozrejme aj pri spomienke na Lukakua vo finále Európskej ligy, zahučalo…

V 61. min. vyšla nováčikovi ďalšia kombinačná akcia pred pokutovým územím MFK, po ktorej sa do šestnástky vrútil Popovič. Domáci hráč sa dostal do mlynice s KapraľomBabjakom. Verdiktom bol nariadený pokutový kop, žltá karta pre brankára Vranova a Babjak putoval s podozrením na zlomenú ruku do nemocnice… Trebuňák sa z penalty nemýlil.

V ďalšom priebehu už Vranovčania nenašli dostatok vnútorných síl, aby priebeh zdramatizovali. Dlhé nakopávané lopty nemali adresátov a šprintérske súboje smerom k vlastnej bráne mala Slávia pod kontrolou.

Do konca stretnutia ešte diváci zatlieskali dvom akciám s chuťou hrajúceho Kima a v 85. min. aj tretiemu gólu Vysočana.

SLÁVIA TU KOŠICE – MFK VRANOV 3:0 (1:0)

Góly: 22. Kim, 63. Trebuňák z 11 m, 85. Vysočan.

ŽK: 11. Pangrác – 21. Verčimák, 61. Kapraľ, 72. Mikluš.

Zostava Slávia TU Košice: Pangrác – Popovič (87. Ištók), Šosták, M. Gere, Vilčko – Korijkov, P. Gere, Timkovič (77. Gduľa), Trebuňák (77. Človečko) – Maliarenko (58. Vysočan), Kim (87. Novotný).

MFK Vranov: Kapraľ – Straka, Babjak (65. Ristovski), Hanuščák, Kozel – Močič (65. Milenky), Verčimák (68. Kertis), Mikluš, Mihok, Petruk – Burcák (46. Hreha).