Mesto Stropkov vydalo kalendár s unikátnymi historickými pohľadnicami

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Mesto Stropkov pokračuje v tradícií vydávania reprezentačných kalendárov. Kolektív tvorcov teší, že historická tematika je populárna u verejnosti a nápadmi zo Stropkova sa v uplynulom období inšpirovali aj niektoré susedné mestá. Nový kalendár bude pre záujemcov k dispozícii v Turistickom informačnom centre.

V predvianočnom období vydáva mesto Stropkov ďalší reprezentačný kalendár s historickou tematikou. Tentoraz sa jeho tvorcovia zamerali na historické pohľadnice mesta od začiatku 20. storočia do prelomu milénia, no nechýbajú ani dobové poštové známky a pečiatky tunajšieho poštového úradu. „Pri návrhu kalendára pre rok 2022 sme chceli určitým spôsobom nadviazať na úspešné edície mapujúce bohatú históriu Stropkova. V roku 2019 bol veľký záujem o kalendár Stropkov v časoch Rakúsko – Uhorska, no a v tomto roku bol kalendár s názvom Veľké osobnosti malého mesta ocenený ako najkrajší na Slovensku,“ uviedol primátor Stropkova Ondrej Brendza.

Prípravám na tvorbu budúcoročného kalendára predchádzal rešerš dostupných archívov a veľa pomohli aj súkromní zberatelia. Do finále sa tak dostali staré pohľadnice z čias Rakúsko – Uhorska, prvej Československej republiky i socialistického Československa druhej polovice 20. storočia. Pohľadnice pochádzajú zo súkromných zbierok Stropkovčanov Jozefa Kiklicu, Ľuboslava Šmajdu, Pavla Bujdoša a Daniela Slivku, ako aj archívu Krajského múzea v Prešove. „Listovanie kalendárom bude pre mnohých Stropkovčanov i rodákov určite príjemnou spomienkou na časy ich mladosti. Dobové pohľadnice zachytávajú napríklad meniace sa centrum mesta, rodiacu sa bytovú výstavbu či historické premeny mestského parku, ale aj dnes už takmer zabudnutú podobu niekdajších hotelov Tokajík a Ondava,“ dodal O. Brendza.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!