Manželka režiséra Zem spieva O. Núňézová: Hrdosť je to slovo, ktoré mi pri FS Vranovčan napadne

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Folklórna šou Zem spieva sa obidvoma sériami stala fenoménom. V primetime na obrazovkách verejnoprávnej televízie ponúkla čaro folklóru ako na zlatom podnose. Mnohí zrazu so zatajeným dychom spoznávali vlastnú históriu vpísanú do ľudových tradícií a s úžasom sledovali, aké dedičstvo nám naši predkovia zanechali… Výrazným spôsobom sa do tejto pôsobivej mozaiky zapísal aj folklórny súbor Vranovčan.

Ako je známe, za týmto projektom stojí producent a režisér Peter Núňez. Práve vďaka šou, ktorej námet vymyslel, prišlo po skončení finále druhej série k milému stretnutiu, keď za umeleckým vedúcim folklórneho súboru Vranovčan Petrom Kocákom prišla jeho manželka Oľga Núňezová a vysvetlila mu, že ich vystúpenie prežívala veľmi emotívne, pretože sama je rodáčkou z Vranova nad Topľou.

Oľga Brenková, dnes Núňezová prežila vo Vranove nad Topľou ako dieťa tri roky. Ako však s úsmevom dodala, spomienky na „všetky letné prázdniny“ sa jej spájajú s neďalekou Čičavou, kde trávila čas u starých rodičov, pretože práve odtiaľ pochádza jej otec.

Hoci vo folklórnom súbore nikdy netancovala, ani nespievala, vždy mala k folklóru veľmi blízko. Do kontaktu s ním sa dostávala napr. na hodinách telesnej výchovy, kde sa učili základy tancov, čo ju aj veľmi bavilo. Nemalý podiel na jej kladnom vzťahu k ľudovým tradíciám mali aj jej rodičia – otec, ktorý si vždy pospevoval ľudové pesničky a mamka, ktorá počúvala rusínske skladby. „Mám veľmi rada ľudové pesničky, obdivujem farebnosť slovenských krojov a vôbec, folklór ako taký mi je bližší ako moderný tanec. Taktiež mám veľmi pozitívny vzťah k tradíciám, ktoré sú spojené s ľudovým folklórom. Vždy sa poteším, keď na svadbe vidím svadobnú odobierku, či redový tanec, ktorý som si aj ja sama na svojej svadbe veľmi užila a je to pre mňa jeden z najkrajších okamihov,“ vyznala sa zo svojho vzťahu k folklóru Oľga Núňezová.

Napriek tomu, že FS Vranovčan registrovala a vždy, keď zachytila jeho názov spojený s jej rodným mestom, to s ňou pohlo, talent členov súboru si naplno vychutnala až vo finále Zem spieva. Choreografia z tanečného divadla Zbohom mala v sebe nezameniteľnú emóciu. „Hrdosť je to správne slovo, ktoré mi pri vystúpení FS Vranovčan vždy napadne. Je to súbor z môjho rodiska a vždy mi pripomenie moje korene. Ich finálové vystúpenie bolo pre mňa veľmi silné… Mala som z neho neskutočnú radosť. Celé vystúpenie bolo pre mňa dramaturgicky, aj tanečne veľmi dobre „vyskladané“. Malo príbeh, emóciu, kvalitu, jednoducho všetko, čo má mať,“ dodala O. Núňezová.

Keďže celý príbeh folklórnej šou Zem spieva bol nabitý pozitívnymi emóciami, jej úspech znásobený udelením ocenenia OTO neprekvapil. Slovensko potrebovalo projekt, ktorý by pripomenul národnú hrdosť a to sa Petrovi Núňézovi, spolu s jeho tímom, podarilo brilantným spôsobom. „Priznám sa, že vždy prežívam intenzívnejšie manželove programy, ako tie ostatné, ktoré pozerám. No a pri Zem spieva to bolo ešte o trochu viac, keďže Peter je aj autorom námetu a teda je to jeho pôvodný televízny formát. Úspech tejto relácie ma neprekvapil, lebo si myslím si, že vo folklóre je veľa skrytého…,“ rea­govala O. Núňezová.

Zem spieva bolo impozantnou reklamou na Slovensko a jeho históriu vtlačenú do piesní, tancov, zvykosloví… Moderný svet síce ľudové tradície konfrontuje a pokúša novými trendmi, no na obrazovkách RTVS žiaril folklór v jeho neopakovateľnej autentickej podobe, čo bola pridaná hodnota s maximálnym počtom „hviezdičiek“. „Zem spieva je pre mňa osobne jeden úžasný projekt, ktorý ukázal, že máme byť na Slovensku na čo hrdí. Som dosť silná patriotka, takže keď manžel došiel s nápadom tejto šou a začal na tom pracovať, bola som z toho nadšená. Predstaviť ľuďom folklór tak, že vás baví sa na to pozerať a nemyslieť si, že je to už niečo „zastarané“ nie je jednoduché. Prínos tejto šou vidím práve v tom, že sme sa vrátili k našim koreňom a mohli sme vidieť neskutočnú rôznorodosť Slovenska. Som naozaj rada, že ľudia mohli pochopiť, že folklór nežije iba na festivaloch, ale je prítomný okolo nás – v našich rodných mestách, obciach, dokonca ním žijú aj Slováci v zahraničí,“ uviedla O. Núňezová.
   

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!