M. Majerský o stave v nemocniciach: Personál je vyčerpaný, demotivovaný

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Situácia v nemocniciach v Prešovskom kraji je alarmujúca. Zhodli sa na tom riaditelia nemocníc na území kraja. Na stretnutí na pôde Prešovského samosprávneho kraja upozornili nielen na kritický stav v naplnenosti lôžok pacientmi s ochorením na Covid-19, ale aj na ohrozenie zdravotnej starostlivosti i nedostatok zdravotníckeho personálu. 

Stretnutie zástupcov ústavných zdravotníckych zariadení na území Prešovského kraja iniciovala župa v súvislosti so zhoršujúcou sa pandemickou situáciou a enormným nárastom kovid pozitívnych pacientov. Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský konštatoval, že všetkých desať nemocníc v kraji je v kritickom stave. „Personál je vyčerpaný, demotivovaný, môžeme povedať, že aj nezaplatený. Je to vážna situácia, keďže nemocnice nemajú voľné lôžka pre kovidových pacientov. Samozrejme, to všetko má negatívny dopad, hlavne v nekovidovej zdravotnej liečbe, keďže sa odkladajú zdravotné diagnózy, ktoré sú na úkor pacientov s koronavírusom neliečené,“ popísal situáciu predseda PSK Milan Majerský.

Kritickú situáciu demonštroval na príklade popradskej nemocnice, kde za posledné obdobie odišlo takmer 50 lekárov. Spolu s riaditeľmi nemocníc apeloval na Ministerstvo zdravotníctva SR na urgentné riešenie situácie a prijatie konkrétnych opatrení. Jedným z nich by malo byť povolanie armádnych lekárov a armádny zdravotný personál. Rovnako odznela výzva motivovať zdravotníkov aj špeciálnym príplatkom, mimo kovidového príplatku. „Len tak dokážeme zvrátiť hroziaci kolaps zdravotnej starostlivosti v kraji,“ pripomenul župan. Podľa neho súčasná situácia navyše ukazuje riziká navrhovanej optimalizácie siete nemocníc. „Ak by sa realizovala už v týchto dňoch, ako to chcel rezort, tak dnes by sme boli už na kolenách a nevedeli by sme pomôcť pacientom, ktorí sú na tom veľmi zle,“ dodal.

Riaditeľ NsP sv. Jakuba v Bardejove a súčasne prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko zdôraznil, že kapacity lekárov a sestier sú maximálne vyťažené, preto je ohrozené otváranie ďalších lôžok, pri ktorých by sa nemal kto o pacientov starať. Taktiež poukázal na to, že zároveň by museli úplne zdecimovať bielu medicínu, čo považuje za neetické, nemorálne a nenormálne. „Nie je normálne, aby tí, ktorí potrebujú pomoc, ľudia s nádormi a inými ochoreniami, trpeli kvôli tomu, že časť obyvateľstva je nezodpovedná a nedala sa zaočkovať. Je úplne zjavné, že táto tretia vlna je pandémiou nezaočkovaných a ich komplikácií,“ reagoval Marián Petko s tým, že následky si bude niesť spoločnosť ešte dlhý čas.  

Vo vzťahu k štatistikám uviedol za Ľubovniansku nemocnicu jej riaditeľ Peter Bizovský, že na pľúcnej ventilácii mali iba jedného očkovaného pacienta a na lôžkach s terapiou kyslíka tvoria nezaočkovaní 80%. Ako dodal, aj pri novej liečbe monoklonálnymi protilátkami hovoria čísla v prospech očkovaných. „Máme 26 podaných dávok k dnešnému dňu a len traja pacienti boli zaočkovaní, takže jednoznačne efekt vakcíny tu je. Preto by som chcel vyzvať, poďte sa očkovať, je to jediná cesta ako pomôcť školstvu, ekonomike, zdravotníctvu a sebe,“ povedal P. Bizovský.

V súvislosti s výzvou na očkovanie zúčastnené strany informovali o možnostiach samotnej vakcinácie, ktoré zabezpečujú tak nemocnice, ako aj samosprávny kraj. Ten už avizoval, že bude pokračovať vo výjazdovej očkovacej službe a vytvorí ďalšie možnosti na zaočkovanie v každom okresnom meste.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!