M. Gajdoš: Box vo svete sa stáva vedou

  • Box
  • Dátum: 09.10.2015
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Tréner boxerov MŠK Vranov Martin Gajdoš plní slovo, ktoré dal pri svojom nástupe do funkcie. Po svojom vymenovaní určil ako jednu z priorít zvyšovanie kvality prostredníctvom medzinárodnej konfrontácie a ďalšieho vzdelávania sa, pretože, podľa neho, len tadiaľ vedie cesta, aby sa box na Slovensku, vrátane Vranova, posunul na vyššiu úroveň. Smerom do domácej „kuchyne“ privítal fakt, že sa ako tréner rozhodol v klube pôsobiť Peter Čečko.

Už v minulosti vďaka jeho kontaktom absolvovali sústredenie s ukrajinskou reprezentáciou Alex Tancoš s Borisom Chačlarianom a pravidelne sa sparingov v Ľvove zúčastňuje M. Džupka. Úroveň ukrajinskej boxerskej školy mohli Vranovčania spoznať aj počas augustového sústredenia na Domaši, kde ich v tréningovom procese viedol Kuprian Huley. Hoci mladý tréner má len 28 rokov, môže sa pochváliť kadetským majstrom sveta a bronzovým z juniorského svetového šampionátu Robertom Martonom. Okrem neho sa mladým talentom MŠK venoval aj dnes už úspešný profesionál Martin Parlagi. „Ich prítomnosť bola pre chlapcov motiváciou navyše, preto som rád, že si našli čas a prišli medzi nás. Hoci v tréningovom pláne nechýbali cvičenia na kondíciu a silu, predsa len sme väčší dôraz kládli na techniku. Chceli sme totiž využiť Kuprianovu a Maťovu prítomnosť, aby odovzdali našim mladým boxerom veľmi cenné skúsenosti a rady. Vrcholom jesene pre nás budú Majstrovstvá Slovenska v staršom doraste a novembrové Majstrovstvá Európy v poľskom Kolobzegu, kde sa predstaví náš Majo Džupka. Verím teda, že i toto sústredenie chlapcom napomôže, aby ďalej napredovali,“ uviedol tréner boxerov MŠK Vranov Martin Gajdoš, ktorý sa presadil aj na funkcionárskom poli, keď sa stal členom Výkonného výboru Slovenskej boxerskej asociácie.

Ďalšiu prestížnu konfrontáciu so svetovým boxom absolvoval M. Gajdoš v talianskom Assisi, kde sa zúčastnil 4-dňového seminára EUBC Schoolboys &Fitness Boxing Training. Okrem iných, boli lektormi ruský legendárny tréner Konstantin Koptse a Kubánec Pedro Roque Ontano, ktorého zverenci získali na MS 43 medailí, z toho 11 zlatých a ďalšiu zbierku 36 cenných kovov priviezli z olympijských hier. Bonusom bola prítomnosť reprezentantov Írska, Azerbajdžanu a Bulharska pripravujúcich sa na svetový šampionát seniorov. „Celkovo musím skonštatovať, že box vo svete sa stáva vedou. Posúva sa nielen technika, ale rozhodcovia na rôznych podujatiach bodujú iné veci a tréneri to poctivo študujú, aby vedeli, na čo sa majú v tréningu sústrediť. Bohužiaľ, musím priznať, že naša metodika nekráča s dobou a potvrdením toho je i fakt, že na posledných štyroch olympiádach sme nemali ani jedného reprezentanta. Keďže seminár kládol dôraz na prácu s malými deťmi vo veku od osem rokov, získal som veľa dôležitých poznatkov, ktoré budeme rozvíjať aj v našich podmienkach,“ vysvetľoval M. Gajdoš.

V priebehu posledného víkendu sa boxerské nádeje MŠK zúčastnili 1. Slovenskej ligy boxu v Leviciach, kde pod vedením trénerov M. Gajdoša a P. Čečka obsadili päť prvých miest – Oliver Zajac, Alex Tancoš, Frederik Majoroš, Dušan Gaďo a Marián Džupka, tri druhé miesta – Boris Chačlarian, Adela Tačárová a Kristián Zmuda a tri tretie priečky – Michal Veliky, Samuel Havelka a Norbert Pohlodko. Posledné kolo 1. SLB bude v novembri v Giraltovciach, kde v kategórii mladšieho dorastu zabojujú Vranovčania o majstra SR v družstvách.
 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!