M. Demjanovič si vystrieľal honor najlepšieho strelca dorasteneckej súťaže

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Odchovanec vranovského futbalu Mikuláš Demjanovič sa stal v drese FC DAC 1904 Dunajská Streda najlepším strelcom I. ligy staršieho dorastu. Korunu kráľa medzi slovenskými dorasteneckými kanoniermi potvrdil v poslednom kole.

Pred posledným 26. kolom mal Mikuláš Demjanovič pred Timotejom Kudličkom z FC Spartak Trnava náskok dvoch gólov. Dunajská Streda nastúpila v piatok na pôde FC Košice a na remíze 2:2 sa útočník hostí podieľal jedným presným zásahom. „Náš pravý obranca navážal loptu do pokutového územia. Brankár jeho strelu iba vyrazil predo mňa a mojou úlohou bolo doklepnúť ju do prázdnej brány. Musím povedať, že to bol jeden z ľahších gólov,“ vysvetlil Mikuláš Demjanovič.

Trnava hrala doma v sobotu s poslednou Nitrou, ktorú zdolala 4:0. T. Kudlička skóroval v 1. a 23. min., no gólový nástrel svojho konkurenta z Dunajskej Stredy už minimálne vyrovnať nedokázal. „Priznám sa, nehľadal som žiadny komunikačný kanál v Trnave, aby som mal „live“ informácie zo zápasu. Po jeho skončení som si len pozrel ako hral Spartak a to bolo všetko,“ dodal s úsmevom M. Demjanovič.


Mikuláš Demjanovič sa stal najlepším strelcom I. ligy staršieho dorastu so 16 gólmi. FOTO: archív M. Demjanovič.

V štatistikách na Futbalnete má Mikuláš Demjanovič od prvej registrácie v roku 2013 zaznamenaných v štatistikách 354 gólov. Po prvých futbalových krokoch v drese MFK Vranov pokračoval v 1. FC Tatran Prešov a od augusta 2019 pôsobí 18-ročný útočník na Žitnom ostrove. „Góly ma bavilo strieľať od momentu, keď som začal hrať futbal. Keďže sa mi darilo, naučil som sa to brať prirodzene. Aj so zodpovednosťou a tlakom v situáciách, kedy viem, že sa odo mňa očakáva, aby som mužstvu pomohol aj strelecky. To, že som sa stal najlepším strelcom ma potešilo, asi ako každého, ale nepreceňujem to. Beriem to ako jeden z medzníkov v mojej kariére, ktorá je len na začiatku, preto bude dôležité, aby som sa ďalej zlepšoval,“ reagoval s pokorou M. Demjanovič.

Titul v I. dorasteneckej lige získal AS Trenčín, ktorého futbalovým nádejam sa podaril historický zápis, pretože majstrovské oslavy si užili na Sihoti aj v kabíne „šestnástky“ a „sedemnástky“. Starší dorastenci Dunajskej Stredy skončili na 5. mieste. „Na začiatku sezóny som sa výkonnostne trošku trápil. Postupne som sa však rozohral a potom to už bolo lepšie. Myslím si, že jeseň bola z pohľadu mojich individuálnych výkonov, aj z pohľadu tímu dobrá. Po jednom kole sme boli dokonca na prvom mieste a celkovo sme pokukovali po popredných priečkach. Na začiatku jari som vynechal zopár zápasov pre menšie zranenie. Navyše sme postrácali body s mužstvami, ktoré boli tabuľkovo nižšie postavené a dobiehalo sa nám to už ťažko,“ zhrnul uplynulú sezónu M. Demjanovič.


Talentovaný útočník si odkrútil seniorskú premiéru v druholigovom Šamoríne už v 17 rokoch. FOTO: instagram FC ŠTK 1914 Šamorín.

Svojimi výkonmi si rodák z Vranova nad Topľou vypýtal príležitosť predstaviť sa v drese druholigového Šamorína, ktorý je farmou FC DAC 1904. Premiéru absolvoval už v dvoch zápasoch, ako sedemnásťročný, v predminulej sezóne a ďalšie tri štarty pridal v práve skončenom súťažnom ročníku. „S mužstvom Šamorína trénujem už takmer rok a som za túto možnosť veľmi vďačný, lebo mi pomáha vnímať futbal z inej perspektívy. Prijal som to ako výzvu ešte viac drieť. Keď dostanete šancu na trávniku, musíte využiť hneď prvú, aby ste dokázali, že môžete nastupovať pravidelne. Inšpiruje ma to k tomu, aby som bojoval o flek s ešte väčším nasadením,“ zdôraznil M. Demjanovič.

Vydarená sezóna na klubovej úrovni sa premietla aj do dôvery od realizačného tímu reprezentácie do 18 rokov. Hoci nominovaný bol už do národných výberov v „pätnástke“, „šestnástke“ a „sedemnástke“, stabilným členom repre kádra sa stal práve v „osemnástke“, v ktorej dostal pozvánku na tri zo štyroch zrazov. „V „osemnástke“ ešte kvalifikáciu nehráme, preto všetky zápasy boli prípravné. Najkvalitnejším súperom za posledné obdobie, proti ktorému sme nastúpili, boli Portugalci na ich domácom turnaji. Všetci boli technicky výborne vybavení, s loptou pracovali veľmi rýchlo a celkovo sa proti ním ťažko presadzovalo. Podobne ako skúsenosť v Šamoríne, aj v tomto prípade som rád za to, že som sa mohol konfrontovať s takýmto vysokým levelom,“ hodnotil M. Demjanovič.


Odchovanec MFK Vranov (č. 7) sa stal v tejto sezóne stabilným členom reprezentácie do 18 rokov. FOTO: archív M. Demjanovič.

Dôležitou pridanou hodnotou v prípade Mikuláša Demjanoviča je, že svoj talent môže rozvíjať v najmodernejšej akadémii na Slovensku. Mládežníci Dunajskej Stredy majú v MOL Football Academy k dispozícii sedem trávnatých ihrísk, tri umelé trávnaté ihriská, špeciálne ihrisko pre brankárov, umelé trávnaté miniihrisko, zónu pre výkonnostné tréningy, tréningový trenažér a koordinačno-kondičné ihrisko. Napr. vlastnú posilňovňu majú žiaci a vlastnú dorastenci. „Vytvorené máme naozaj skvelé podmienky, v ktorých sa môžeme sústrediť len a len na futbal. Keďže nie všade sú takéto možnosti samozrejmosťou, vážim si ich. Rád by som to však dokázal aj na trávniku, preto verím, že sa nám v novej sezóne podarí vytiahnuť v tabuľke vyššie, ako tomu bolo teraz. Z osobných cieľov by som chcel ešte viac nakuknúť do mužského futbalu,“ doplnil M. Demjanovič, ktorý má pred sebou ešte jednu sezónu v kategórii staršieho dorastu.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!