Ľudia zomierajú! Aktivisti poprosili o pomoc prezidentku Z. Čaputovú

  • Obce
  • Dátum: 30.05.2020
imrich.mako@vranovske.sk
Autor
Prezidentka SR Zuzana Čaputová mala v prezidentskej kampani slogan – Postavme sa zlu, spolu to dokážeme. Spomíname to kvôli tomu, že stále viac a viac ľudí spája téma PCB látok, ktoré sa, ako dedičstvo priemyselnej výroby v bývalom štátnom podniku Chemko Strážske, stali nočnou morou dolného a horného Zemplína. Počas návštevy hlavy štátu v Kladzanoch na tento problém upozornili aktivisti z Hnutia proti environmentálnym zločinom v Strážskom a okolí.
 
Starosta Majeroviec Ján Sarvaš, poslanec Mestského zastupiteľstva v Strážskom Ondrej Drutár, predsedníčka OZ Šíravania Anna Kornayová, Silvia Magurová z OZ Šanca pre pečeň a aktivista Patrik Magdoško vyjadrili svoj postoj kultivovane, ale s to väčším dôrazom na fatálne následky tri desaťročia zo strany štátu neriešeného problému. 
 
PCB a ďalšie toxické látky cez Chemko Strážske, voľanský odpadový kanál a Odkalisko Poša bezprecedentne zamorili dva okresy v dvoch krajoch. Napriek tomu, že ide o preukázateľné a nespochybniteľné environmentálne barbarstvo, štát sa s ním doteraz vysporiadával latentne.
 
Ako uviedla Anna Kornayová z OZ Šíravania, prezidentku SR Zuzanu Čaputovú chceli upozorniť na to, čo je skryté, pretože PCB látky nie je vidieť (čo oči nevidia, to dušu nebolí), ale dôkazom ich dôsledkov sú cintoríny v regióne s centrom „zla“ v Strážskom, kde ležia ľudia, ktorí zomreli na onkologické a rôzne iné závažné ochorenia. Keďže rizikám dopadov na ľudské zdravie mala byť, podľa nej, už dávno venovaná zásadná akademická pozornosť, upozornila aj na to, že súčasťou procesu reštartu kontaminovaných regiónov musí byť monitoring zdravotného stavu obyvateľov dolného a horného Zemplína. „Očakávame, že pani prezidentka, ako autorita, požiada vládu SR o komplexné riešenie tejto problematiky. Myslíme si, že venovať by sa tomu mal špeciálny tím odborníkov, ako je tomu v prípade pandémie. Máme vyhlásenú mimoriadnu situáciu, ale ak porovnáme, čo sa deje v rámci mimoriadnej situácie pri COVID-19 a pri PCB a toxických látkach, porovnávať sa to nedá. Pri koronavíruse sme zburcovali celý štát, pozatvárali hranice, školy… a v tomto prípade dostali ľudia do rúk iba letáky, čo nemôžu a čo by mohli jesť,“ pripomenula Anna Kornayová.
 

Prezidentka SR Zuzana Čaputová strávila v rozhovore s aktivistami niekoľko minút.
 
Aktivisti z Hnutia proti environmentálnym zločinom v Strážskom a okolí apelujú, že prvým krokom musí byť precízny prieskum v areáli Chemka, Odkalisku Poša a voľanskom odpadovom kanáli s tým, aby sa takto detailne získané dáta stali podkladom pre okamžitú likvidáciu toxických látok v regióne.
 
Skúsenosti s likvidáciou dioxínov a PCB látok v Neratoviciach v rokoch 2006 – 2009 má starosta Majeroviec Ján Sarvaš, ktorý vtedy, ako jeden z mála Slovákov, pracoval v medzinárodnom tíme. Doplnil, že pri dekontaminácii územia v Českej republike boli použité tri technológie, ktoré by sa určite dali aplikovať aj na východe Slovenska. „Environmentálne záťaže nevznikli z večera do rána. Tento problém je tu 30 rokov. Prvou úlohou, ktorá sa musí vykonať, je prieskum celého areálu Chemka, odpadového kanála a Odkaliska Poša. Tento krok je dôležitý kvôli tomu, aby sa mohla určiť úroveň rizika a ďalší postup, ako s touto environmentálnou záťažou naložiť, čo znamená definovať, aká sa použije technológia, či bude jedna alebo ich bude viac,“ vysvetľoval Ján Sarvaš. 
 

Starosta Majeroviec Ján Sarvaš pracoval v medzinárodnom tíme, ktorý likvidoval PCB látky a dioxíny v Neratoviciach. 
 
Na fatálny vplyv PCB látok na ľudské zdravie upozornila Silvia Magurová z OZ Šanca pre pečeň. Ako dodala, s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou sa prišla stretnúť kvôli občanom Strážskeho. Napriek tomu, že v meste a okolí je vysoký počet onkologických pacientov, neregistruje záujem kompetentných postaviť sa k tomuto problému „face to face“. „Chcela by som ukázať ľuďom, aby sa o tom nebáli hovoriť. Chápem, že mnohí starší sú frustrovaní z toho, že 35 rokov sa s týmto problémom nič nerobí, no bola by som rada, keby naša generácia zabojovala aj za nich,“ uviedla Silvia Magurová.
 
Prezidentka SR Zuzana Čaputová má povesť političky, ktorej súčasťou hodnotovej DNA sú práve environmentálne témy. V diskusii s aktivistami strávila niekoľko minút a prisľúbila, že o tento problém sa bude zaujímať. „Keď som naposledy navštívila Košický samosprávny kraj, pýtala som sa aj na túto tému. Čakali sme na zmenu vlády a obsadenie nových ministerstiev, preto veľmi oceňujem, že obidvaja páni ministri, či už životného prostredia alebo pôdohospodárstva sa tomuto problému začali venovať bezprostredne po nástupe do funkcie. Budem sa o túto tému zaujímať, budem sa pýtať na ďalší postup…, ale som veľmi rada, že prístup vlády je v tomto smere jednoznačný,“ zdôraznila Zuzana Čaputová.   
  

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!