Leto na Domaši otvoria Slovenské NAVALIS, novinkou projekt Bohemia spieva

  • Obce
  • Dátum: 09.06.2020
imrich.mako@vranovske.sk
Autor
Slávnosti sv. Jána Nepomuckého, patróna všetkých námorníkov a ľudí od vody – Slovenské NAVALIS budú o duchovnom rozmere, kultúrnom zážitku, aj pocte všetkým, ktorí počas koronakrízy chránili ľudské životy v prvej línii. V Dobrianskej zátoke v rekreačnej oblasti Domaša Dobrá sa môže verejnosť 27. júna tešiť na jedinečné podujatie. Tohtosezónnou novinkou budú nedeľňajšie bohoslužby pod holým nebom a projekt Bohemia spieva.  
 
Svätojánske slávnosti NAVALIS sú oslavou najznámejšieho českého svätca sv. Jana Nepomuckého. V českej metropole sa konajú v predvečer jeho sviatku – 15. mája. Práve v tento deň vyrazila pred rokom na plavbu z Prahy s cieľom na Domaši aj výletná loď Bohemia. Už vtedy sa iniciátori a aktivisti jej návratu na hladinu Domaše začali pohrávať s myšlienkou zorganizovania podobných slávností, ktorým dali názov Slovenské NAVALIS. „Keď sme boli minulý rok v Prahe po loď Bohemia, tak sa našim ľuďom veľmi páčila tradícia, ktorú majú v Prahe. Jednak pre myšlienku, ale aj duchovný rozmer. Vtedy sme si povedali, že keď sa všetko podarí a loď dôjde šťastne až na Domašu, tak podobné podujatie zorganizujeme aj u nás na Slovensku,“ uviedla pre stránku domasacity.sk predsedníčka Komisie cestovného ruchu v obci Kvakovce Martina Timková. 
 
Obec Kvakovce v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš pripravili naozaj zaujímavý scenár s duchovným posolstvom, aj kultúrnym programom, ktorý sa začne v sobotu – 27. júna o 19.30 hod. koncertom Simy Martausovej a pokračovať bude vstupom Anny Servickej. Po ich vystúpeniach sa uskutoční slávnostná svätá omša, kde odznie modlitba sv. Jána Nepomuckého „Za uzdravenie sveta“. Celebrovať ju bude z otvorenej lodnej paluby jeho eminencia kardinál Dominik Duka. Bohoslužba bude hudobne sprevádzaná zborom a orchestrom PUĽS-u. Po skončení omše kardinál D. Duka s jeho slovenským kolegom Mons. Bernardom Boberom slávnostne požehnajú všetky prítomné lode a námorníkov na Domaši, aj na Slovensku. „Už minulý rok, keď sme organizovali slávnostné požehnanie lode Bohemia, sme stavili na iný typ programu, než na aký sú ľudia bežne zvyknutí. Chceme totiž niečo výnimočné, čo v ľuďoch zanechá pozitívnu emóciu. Tento rok je poznačený koronakrízou a sme presvedčení, že musíme ľudí trochu povzbudiť, aby načerpali viac energie,“ pripomenula M. Timková. 
 
Celý program vyvrcholí veľkolepým ohňostrojom odpáleným z vody. Predtým však ešte všetci spoločne na znak vďaky zatlieskajú našim zdravotníkom a ľuďom, ktorí bojovali s koronakrízou v prvej línii. „O to viac sme radi, že záštitu nad Slovenskými Navalis prevzal uznávaný epidemiológ profesor Vladimír Krčméry. Je to človek, ktorý svoj život zasvätil pomoci iným, preto si to veľmi ceníme,“ zdôraznila M. Timková. 
 
Podujatie sa uskutoční v zátoke v rekreačnej oblasti Domaša – Dobrá. Pozvaní sú nielen návštevníci na breh, ale i majitelia lodí na vodnú hladinu. „Touto cestou chcem pozvať všetkých ľudí od vody a námorníkov, vlastne všetkých, ktorí vlastnia nejaké plavidlo, aby prišli v podvečer k Bohemii do zátoky na Dobrú,“ dodala M. Timková.
 
Ako ďalej uviedla, loď bude kotviť v strede zátoky na Dobrej a na Dobrianskej pláži, presne na mieste budúcej nábrežnej promenády, bude postavené pódium s veľkoplošnou obrazovkou. „Všetko sa uskutoční na verejnom priestranstve pod holým nebom. Vstup je voľný. Rozmýšľame akurát nad dobrovoľnou zbierkou všetkých zúčastnených pre zariadenie Oáza v Košiciach, ktoré sa stará o ľudí v núdzi a vedie ho pán farár Gombita,“ vysvetlila M. Timková. 
 
Výletná loď Bohemia začne opäť oficiálne plávať s turistami po Domaši od piatku – 19. júna. Pripravené je nové pristávacie mólo s bezbariérovým prístupom, vďaka podpore z Akčného plánu vo výške 60 tis. eur sa podarilo spevniť breh proti zosuvu pôdy a vybudovala sa aj prístupová cesta – účelová komunikácia pre bezpečnostné a záchranné zložky. V priebehu pracovného týždňa sú naplánované denne štyri plavby a počas víkendu ich bude päť. Novinkou počas tohtoročnej sezóny budú nedeľňajšie omše a projekt Bohemia spieva. „Pripravujeme sériu súkromných koncertov slovenských kapiel a umelcov, ktorí budú koncertovať počas plavby na lodi. Sme presvedčení o tom, že atmosféra koncertov spojená s plavbou bude dokonalým zážitkom,“ pripomenul starosta obce Kvakovce Radovan Kapraľ. 
 
 

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!