Legendárne a originálne Vranovské chodúľové divadlo oslavuje 25 rokov

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Keď sa 1. mája 1995 objavili v rámci májových osláv mesta veľké postavy na choduliach v maskách, diváci zostali prekvapení. Nič dosiaľ podobné nevideli, aj keď jednoduché chodúle používali už oddávna pastieri. Toto však bolo niečo úplne iné. Herci vo výške skoro 4 metrov s veľkými maskami pôsobili v hudobnom doprovode doslova magicky. Zrodilo sa Vranovské chodúľové divadlo, ktoré predtým ešte ako Divadlo v nohaviciach dobylo slovenské, ale aj zahraničné méty divadelných festivalov. Divadlo sa postupne vyprofilovalo a začalo hrať bláznivé rozprávky s maskami bosoriek, čertov a všakovakých iných postáv, kde do svojich hier zapájalo aj detských divákov.

Zakladateľmi divadla boli Miro Mihaľ, bývalý učiteľ, textár a herec, Jozef Mihaľ, tvorca chodúľ a originálnych masiek, ale aj Mirka Mihaľová, šitie, tvorba kostýmov, technická spolupráca a manažment. Išlo o autorské divadlo, kde všetko od vzniku textov až po výslednú realizáciu sa tvorilo spoločnými silami. V začiatkoch to boli herci ako Jožko Jenčo (dnes Kladzianske ľudové divadlo), René Milták a Mária Burcáková.

Neskôr sa z divadla stal doslova rodinný podnik, keď hercov nahradili synovia Mira Mihaľa, Matej Mihaľ a Miro Mihaľ ml.

Divadlo sa stalo postupne slovenským fenoménom pouličného divadla a začalo Slovensko reprezentovať aj v zahraničí na významných svetových podujatiach, ako boli napr. v roku 1998 Dni slovenskej kultúry vo Varšave, 2004 Olympijské hry v Aténach a 2010 Medzinárodný veľtrh knihy v Bologni. Popritom hralo stovky predstavení najmä po Slovensku a Čechách. Najznámejšími hrami sa stali Príšery a bláznivá princezná,… Aj bosorky sa chcú vydávať, Strašidlá Jašidlá, Jánošík a 2000 zbojníkov, O čertoch, vodníkoch a podvodníkoch, O strigách, hromotĺkovi a slepom čertovi. Len Jánošík a 2000 zbojníkov má cez 500 repríz.

Súbor ako jeden z prvých priniesol na Slovensko do pouličného divadla chodúle v spojitosti s rozprávkovými maskami, čo je originalita jemu vlastná.

Momentálne členovia divadla žijú mimo Vranova nad Topľou, v dedinke Malá Ida pri Košiciach, ale názov divadla si zachovali a stále reprezentujú svoje rodné mesto.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!