Koruna Slanských vrchov pozýva za zážitkom k šiestim dominantám pohoria

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Navštívte šesť dominánt Slanských vrchov – najvyšší vrch Šimonku, najvyššiu stavbu na Slovensku vysielač Dubník, jedinečné Slovenské opálové bane, národnú prírodnú pamiatku unikátny studený Herliansky gejzír, majestátny hrad Slanec a legendou opradené jazero Izra. Projekt má názov Koruna Slanských vrchov a absolvovať ho môžete po etapách do konca roka.

S myšlienkou zorganizovať športovo-poznávaciu akciu s názvom Koruna Slanských vrchov prišiel Ladislav Maras. Aktívny športovec vyrastal v okolí Zlatej bane a práve v tomto pohorí prežíval prvé chlapčenské dobrodružstvá. Keď neskôr ako bežec precestoval kus sveta, vrátane USA, či Japonska, stále viac a viac si uvedomoval, akú krásu máme doma. No a zašiel ešte ďalej… Ako priznal, podobné podujatia sa už síce na Slovensku konajú, ale Slanské vrchy stále ostávali akosi pomimo, preto sa to rozhodol zmeniť. „Keď som cestoval po svete, len sa mi potvrdilo, že Slanské vrchy sú nádherné, ale ako keby mimo záujmu verejnosti. Častokrát mi to prišlo tak, že ľudia ich navštevujú pomenej a tým pádom ich aj pomenej propagujú,“ uviedol Ladislav Maras.

Koruna Slanských vrchov pozýva k šiestim dominantám – na Šimonku, k vysielaču Dubník, Slovenským opálovým baniam, Herlianskemu gejzíru, hradu Slanec a jazeru Izra. Navštíviť ich môžete akýmkoľvek spôsobom bez ohľadu na to, či ste fanúšikom turistiky, nordic walkingu, behu, či cyklistiky. „Naozaj na spôsobe, nazvime to, „dopravy“ nezáleží. Chcem len, aby ľudia objavili čaro Slanských vrchov, lebo som si istý, že sa budú domov vracať spokojní s množstvom zážitkov. Prihlásili sa už napr. turisti z Bratislavy, dokonca aj z Poľska, či Českej republiky, ktorí chcú prísť hneď, ako to pandemická situácia dovolí,“ reagoval L. Maras.

Po zaplatení štartovného obdržia prihlásení účastníci záznamník, kde si budú môcť jednotlivé návštevy zaznamenať. Po absolvovaní všetkých šiestich turistických destinácií získajú špeciálnu pečiatku „FINISHER Koruna Slanských vrchov“. „Návštevníci vybraných dominánt si do zápisníka môžu nalepiť fotografiu, získať pečiatku napr. z obecného úradu, miestneho pohostinstva alebo pokladne v Slovenských opálových baniach. Veriť však budeme aj tým, ktorí si svoju návštevu iba zapíšu,“ dodal s úsmevom L. Maras.

Pointou celého projektu je inšpirovať ľudí, a nielen turistov, aby objavili čaro Slanských vrchov, ktoré nie sú len o nádhernej a často magicky pôsobiacej prírode, ale aj o legendách spojených s mnohými miestami. Ladislav Maras má teda pre ďalšie ročníky jasné plány, v rámci ktorých by chcel nadviazať ešte užšiu spoluprácu aj so samosprávami. „Keď som zverejnil zoznam aktuálnych dominánt, viacerí mi písali, prečo som vybral tieto miesta a nie iné. Samozrejme, Slanské vrchy nie sú iba o tejto šestici, preto budúci rok plánujem predstaviť ďalšie. Slanské vrchy sú nádherné a pokiaľ sa niekto rozhodne navštíviť popri týchto miestach aj iné, budem len veľmi rád,“ doplnil L. Maras.

Účastníci sa môžu prihlásiť na stránke www.pretekaj.sk. Po zaplatení účastníckeho poplatku získajú záznamník, medailu, odznak, čelenku a nálepku. Po  absolvovaní všetkých 6 miest a predložení záznamníka je možné získať otlačok špeciálnej pečiatky „FINISHER Koruna Slanských vrchov“. Keďže vzhľadom na dostupnosť vybraných miest sú jednotlivé trasy vhodné pre rodiny s deťmi, pripravené sú aj rodinné balíky, v rámci ktorých môžu účastníci pre ostatných rodinných príslušníkov zakúpiť za symbolické ceny tričká, či čelenky s tematikou Koruny slanských vrchov. Viac informácii získate aj na facebookovej stránke Koruna Slanských vrchov.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!