KOMENTÁR: Nezahoďme historickú šancu na debatu o kvalite zdravotníctva

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Každá reforma má dve roviny. Odbornú a politickú. Dôvod, prečo optimalizácia siete nemocníc a súdna mapa narazili, je nedostatočný rešpekt voči regiónom.

Model politiky je závislý na podpore, pričom reč nie je len o vyskladaní parlamentnej, či ústavnej väčšiny. V tomto sa slovenská politická kultúra musí zmeniť. Debata nemôže prebiehať sterilným spôsobom na úrovni ministerských tímov a koaličných elít s tým, že smerom k verejnosti je vízia komunikovaná všeobecne. To, že v regiónoch narazí, je zákon politickej gravitácie. Ak nie je problém obiehať Slovensko pred parlamentnými voľbami, v prípade reforiem to musí byť samozrejmosť!

Predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru Janka Bittó Cigániková vo svojom blogu samospráve vyčíta, že sa nechala pozvať na vlnu populizmu. K interpretácii poslankyne SaS môžeme namietať faktami, ale v hre je vyšší princíp, ako malichernosť. Otázka však znie, kto na to nechal priestor?

Odpoveď je jednoduchá. Nedôvera v štát. Pri pohári vína alebo šálke kávy bez zapnutých kamier sa asi všetci zhodneme, že politická história ponovembrového Slovenska utrpela viacero trhlín, ktoré pri podcenení základnej miery empatie pohltia, ako čierna diera, každú ideu, nech je akokoľvek vznešená. Každá vízia musí mať pre ľudí jasne odkomunikované a uchopiteľné benefity. V opačnom prípade bude vždy, za týchto okolností, prvou emóciou verejnosti rebélia. Nemám načítane všetky rozhovory k optimalizácii siete nemocníc, ale najviac sa asi pokúsil upokojiť situáciu Oskar Dvořák v rozhovore pre Postoj.sk. 

Psychológia je jednoduchá. Vezmime si okres Vranov nad Topľou, kde treba vnímať situáciu komplexne. Nech si každý odpovie sám, ako by reagoval, ak by mu z okresu chceli vysťahovať okresný súd, degradovať nemocnicu a pridajme k tomu i odštepný závod Lesov SR, š.p. Kto sa za to postaví v regióne s prázdnym priemyselným parkom v okresnom meste? Okrem toho, v regióne, kde je potvrdená a najmä v definitívnej podobe neriešená jedna z najväčších environmentálnych záťaží s podielom PCB látok na svete. Všetko, čo sa doteraz v súvislosti s odkaliskom Poša udialo, si odmakala v prvej línii samospráva, nie štát, čo je zároveň moment, ktorý poukazuje na to, že osobnosti v samospráve nie sú spiatočníci, ale dokážu byť lídrami aj pri vysokoodborných témach.

Tieto reálie neznamenajú, že okres Vranov nad Topľou je reformami nedotknuteľný. Vysvetľujú však dôvod, prečo je nedôvera v štát vyššia.

Stratifikácia nemocníc bola už na stole počas vlády Petra Pellegriniho, ktorý nemal odvahu predložiť ju na rokovanie vládneho kabinetu a spolu s bývalou ministerkou zdravotníctva Andreou Kaľavskou hodili materiál do šuplíka. Koniec koncov aj to je prístup… Nech debata o súčasnej optimalizácii siete nemocníc pôsobí akokoľvek kostrbato a nemotivačne, je to historická šanca. Historická šanca hovoriť o kvalite slovenského zdravotníctva, no priamo v regiónoch, za asistencie samosprávy a pozornosti verejnosti.

Angelika Szalayová z reformného tímu v rozhovore pre Aktuality.sk povedala, že sú nemocnice, kde chirurg operuje raz za mesiac, plus hovorí o ďalších dátach už priamo súvisiacich s vyššou úmrtnosťou. Rovnako sériu argumentov v generalizovanom formáte položila na stôl v diskusii na TA3 bývala štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková. Laická verejnosť, ktorá bola vôbec ochotná načúvať, sa stále nemohla identifikovať s nemocnicou vo svojom meste. Keď sú k dispozícii dáta, treba navštíviť každý z regiónov, otvoriť Pandorinu skrinku s hororovými číslami a konfrontovať s tým primátorov a starostov, ako aj vedenia nemocníc.

Pokiaľ naozaj autorom reformy a koalícii úprimne záleží na kvalitnom a bezpečnom zdravotníctve, musia formálnosť vymeniť za detaily, lebo aj toto je boj za zdravie a život pacienta. Lekárska obec v nemocniciach môže namietať objektívnosť kritiky od autorov bez akademického medicínskeho vzdelania, ale pokiaľ reformný tím bude mať na ruke vyššie karty, matematika nepustí.

Či už sa bavíme o optimalizácii siete nemocníc alebo súdnej mape, kľúčovým oponentom je viackrát spomínaná samospráva. Otázka znie, či takáto pozícia primátorom a starostom, ale aj poslancom regionálnych, či miestnych zastupiteľstiev v spoločnosti stačí. Na počet ľudí, ktorých záujmy samospráva bez ohľadu na politickú príslušnosť reprezentuje, by sa mala prihlásiť o pozíciu partnera. To však predpokladá, aby si aj samospráva nastavila latku s kvalifikačným sitom pre tých jednotlivcov, ktorí by jej chceli kaziť dojem tým, že si v rámci evolúcie vyberú len témy, ktoré v komunálnych voľbách vynesú ľahké body.

Samospráva (nevyberám hrozienka z koláča, nemala by ich vyberať ani samospráva) musí mať ambíciu byť autoritou 24/7/12 a vládne elity ju musia takto rešpektovať. Ak sa im podarí postaviť diaľnicu spolupráce (viem, že genitívna metafora je gýč), kde sa nebudú navzájom brzdiť, ušetria si energiu na posúvanie Slovenska dopredu.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!