KOLČAKY CUP: Pohár putuje do Hencoviec, M. Suchý potvrdil status legendy

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Premiérový ročník turnaja Kolčaky Cup sa vydaril. Športovo, aj organizačne. Víťazom sa stali piatoligové Hencovce, ktoré ovládli i ocenenia v individuálnych kategóriách.

Na futbalovom ihrisku v Dlhom Klčove sa stretlo dvanásť tímov, ktoré organizátori z domáceho futbalového klubu rozdelili do dvoch skupín. Hralo sa systémom každý s každým na 15 minút na dvoch hracích plochách.

Organizátori si dali záležať na tom, aby medzi zápasmi neboli zbytočné prestoje, preto program odsýpal podľa „švajčiarskych hodiniek“. Ak vezmeme do úvahy, že na ihrisku malých rozmerov nie je priestor naťahovať šírku pred presingom a spomaľovať tempo, navyše pri teplote nad 30°C, to hráči rozhodne nemali jednoduché.

V play off sa opäť potvrdilo, že je to nová súťaž, kde sa začína od nuly. Napr. RAMEKO vyhralo svoju základnú skupinu, ale v štvrťfinále prehralo po bezgólovej remíze na pokutové kopy s Tovarným. Rovnakú drámu pre fanúšikov pripravil aj víťaz druhej základnej skupiny Zámutov. Partia okolo Mikuláša Béreša remizovala 0:0 s Gavaľirami Lúčina, ale postup si aspoň vystrieľala v penaltách.

semifinále veľa gólov nepadalo. Dukla Kolčaky Old BoysTovarné skórovali raz a opäť musel prísť na rad rozstrel. Ten zvládli  lepšie domáci. V druhom dueli stačil Hencovciam na postup proti Zámutovu jediný presný zásah.

V zápase o 3. mieste viedli Zámutovčania nad Tovarným 2:0 a zdalo sa, že aj vďaka viacerým výborným zákrokom Michala Suchého, je o jeho osude rozhodnuté. Súper však predsa len znížil, no vo zvyšnom čase z 20-minútovej porcie, ochranca zámutovskej svätyne stiahol rolety a doviedol spoluhráčov k bronzovým medailám.

Hencovce počas celého turnaja inkasovali iba tri góly v základnej skupine. Celé play off prešiel Stanislav Soták s čistým štítom. Práve defenzíva sa stala hlavným pilierom aj finálového úspechu. Hoci Dukla Kolčaky Old Boys nepredala kožu lacno, predsa len sa z celkového triumfu tešili Hencovčania, ktorých k nemu dvoma gólmi katapultoval Maroš Zubko a jeden presný zásah pridal najlepší strelec turnaja Peter Kos.


Brankár Michal Suchý dotiahol Zámutov k bronzovým medailám. FOTO: Imrich Makó.

Mimochodom, Hencovce ovládli aj individuálne kategórie. Okrem najlepšieho strelca získali ďalšie dve ocenenia. Za najlepšieho brankára bol vyhlásený Michal Suchý, ktorý síce na turnaji chytal za Zámutov, ale v ligovom futbale mu patrí status hrajúcej legendy Hencoviec. Cenu pre najlepšieho hráča – MVP turnaja – si prevzal Matúš Mikita.

„S chlapcami z Dlhého Klčova máme veľmi dobré vzťahy. Keď nás Patrik Baschiera pozval už pred tromi mesiacmi, dali sme mu slovo, že prídeme a prišli sme veľmi radi. V šatni sme si povedali, že si ideme zahrať futbal, ale všetci sme predsa len aj súťažné typy (úsmev). Už keď sme boli na ihrisku, pristúpili sme k tomu zodpovedne, za čo sa chcem celému mužstvu poďakovať. Išli sme zápas od zápasu, dodržiavali sme, čo sme si povedali medzi prestávkami a vyšlo to. Chcem však zdôrazniť, že na tomto turnaji nebol ľahký súper a nebolo to, navyše v tomto počasí, jednoduché. O to viac si prvenstvo v naozaj silnej konkurencii vážime. Turnaj bol zorganizovaný na vysokej úrovni, a to určite nehovorím iba za nás, preto domácim organizátorom patrí poklona,“ uviedol kapitán Hencoviec Matúš Mikita.


Premiérovým víťazom Kolčaky Cupu sa stali Hencovce. FOTO: Imrich Makó.

Kolčaky Cup sa konal týždeň po skončení zväzových súťaží. Záujem mužstiev príjemne prekvapil aj organizátorov, ktorí museli pôvodný zámer prehodnotiť a počet účastníkov navýšiť. Nakoniec sa im podarilo vyskladať reprezentatívnu konkurenciu, pretože na hracej ploche sa predstavili hráči štvrtoligového N. Hrušova, či Soli a viacerí hráči piatoligových mužstiev. Zápasy rozhodovala trojica rozhodcov Pavol Bančanský, Štefan Molitoris a Erik Sabol. Celým turnajom sprevádzal moderátor Ján Lazúr. Akcia v Dlhom Klčove potvrdila nielen to, že futbal je športový fenomén, ale podčiarkla aj fakt, že futbal je tiež spoločenský fenomén. Hráči a fanúšikovia boli totiž ešte nabití zážitkami z práve skončenej sezóny a v areáli OcFK bol priestor na to, aby si ich v živých debatách vymenili.

„Ako partia sme chodili po viacerých turnajoch, či už to bol Delfin Cup, Praga Cup alebo Prengo Cup. Stále sme len niekde cestovali, preto sme si povedali, prečo by sme podobný turnaj nemohli zorganizovať aj u nás v Dlhom Klčove. Dali sme sa dokopy a pustili sa do organizovania. Pôvodne malo byť osem mužstiev, ale pre vysoký záujem sme nakoniec rozšírili počet na dvanásť. Myslím si, že turnaj mal vysokú futbalovú kvalitu, preto verím, že všetci boli spokojní a uvidíme sa aj o rok,“ zaprial si jeden zo spoluorganizátorov Patrik Baschiera.


Partii z Dlhého Klčova sa podarilo zorganizovať skvelý turnaj po športovej, aj spoločenskej stránke. FOTO: Imrich Makó.

V Dlhom Klčove vyhrali hneď dvakrát. Organizátorsky, aj športovo, pretože Dukla Kolčaky Old Boys postúpila až do finále. Potenciál jej hráči naznačili už 2. miestom v základnej skupine. V play off najskôr zvládli penaltový rozstrel proti Metaxis, aj Tovarnému, ale vo finále sa museli výsledkovo skloniť pred Hencovcami.

„Stretli sme sa dobrá partia, ktorá prekvapila. Pred turnajom sme si hovorili, že si ideme zahrať futbal. Sami sme ostali prekvapení postupom zo skupiny a to, čo sa nám dnes podarilo, je futbalový zázrak. Každý z nás odovzdal všetko, zahrali sme si maximálnu porciu zápasov, preto sme spokojní. Vo finále Hencovce potvrdili, že hrajú vyššiu súťaž a boli lepší. Pohár pre víťaza je v správnych rukách,“ hodnotil chlapsky a športovo P. Baschiera.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!