KĽUD v novej komédii zamieša bratislavský Pisočok dokonalým spôsobom

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Najnovšia hra s názvom Pisočok v podaní divadla KĽUD vznikla na trase pieskovisko v Bratislave – pláž v Portugalsku – dosky znamenajúce svet v Kladzanoch. Metafora s pieskom, „co še sipe furt inakši, jak bi sme chceľi“ je v tomto prípade dokonalá.

Napr. v Kladzanoch mali na lane Mitcha Buchannona (ústredná postava z kultového seriálu Baywatch, pozn. red.). Hoci sa táto spolupráca zatiaľ nepodarila, na javisku nechýbal, pretože na ňom zažiarili Martina Žipajová, Stano Lenárt, Peter Vancák, Natália Vancáková, Bella Hričáková, Kubo Kopčo a premiérovo si s „domácimi“ divadelníkmi zahrala Renáta Bačiková. „Niektorí diváci sa nás pýtali, či si majú priniesť okuliare a plavky, či to bude beach téma. Rozmýšľali sme nad Mitchom Buchannonom, ale nejako sme ho nevybavili,“ vtipkoval autor hry a režisér Jozef Jenčo. 


Námetom na hru Pisočok sa jej autor a režisér Jozef Jenčo inšpiroval rozhovorom, ktorý si vypočul na jednom z bratislavských pieskovísk.

Hra Pisočok sa odohráva v oveľa prozaickejšom prostredí, ako je pláž v Malibu – v komunitnej kaviarni pri pieskovisku v Bratislave, kde sa stretnú dva manželské páry z východu, aby sa zoznámili s nevestou, resp. budúcim ženíchom a dohodli detaily svadby. V reálnom živote osud a v divadle autor hry Jozef Jenčo však dokážu takéto prípady vždy okoreniť humorom, ktorý nikdy neomrzí. „Raz som si na jednom pieskovisku v Bratislave vypočul rozhovor staršieho manželského páru, ktorý mal na starosti vnuka. Nechcel som načúvať, ale ich hádka, kde si kadečo vyčítali, sa nepočuť nedala. Keď som neskôr sedel na pláži v Portugalsku, piesok, ktorý bol všade naokolo, mi túto hádku pripomenul,“ vysvetlil Jozef Jenčo. 


Malý Přemek poriadne zamotá dejom…

Príbeh sa odohráva vo viacerých rovinách, ktoré síce repliku po replike naznačujú ďalší vývoj deja, ale pointa bezpochyby prekvapí. Ak by sme to chceli uchopiť vážnejším tónom, J. Jenčo sa snažil poukázať aj na to, že v súčasnej dobe, kedy sa mladí ľudia často presťahujú kvôli kariére stovky kilometrov „na západ“, vzniká priestor na konfrontáciu medzi sentimentálnymi spomienkami rodičov a realitou, v akej ich deti žijú. „Táto hra je zo života súčasného človeka. Obrazne povedané, piesok sa musí odsýpať celý, do posledného zrnka, aby sme zistili, na čom vlastne sme. Rovnako je to aj s našou hrou,“ doplnil J. Jenčo.


Vidziš dzivko moja…

Premiéru s KĽUD-om, aj s kľudom odohrala Renáta Bačiková. Známa novinárka a moderátorka si prvú spoluprácu s J. Jenčom vyskúšala počas programu folklórneho súboru Vranovčan „Pejdzešatka“. Slovo dalo slovo a v tradičnom predsilvestrovskom termíne už hviezdila na javisku v Kladzanoch. „Hrám v podstate samú seba, lebo sedem rokov som učila v materskej škole a desať rokov v základnej škole. Prehnaná láska k deťom je teda v nás učiteľkách pevne zakorenená,“ povedala o svojej postave Renáta Bačiková, ktorá si mala v hre, okrem iného, užívať (ne)vlastného vnuka Přemka.  


Prvýkrát si s KĽUD-om zahrala Renáta Bačiková, ktorej hereckým partnerom bol Peter Vancák.

Napriek tomu, že v hereckých kolegoch mala od začiatku podporu a spoluprácu s nimi si pochvaľovala, predsa len ju pri textoch neraz zviedli k východniarčine. „Väčšinou som mala hovoriť po slovensky, ale občas sa mi na jazyk priplietol aj dialekt, lebo „kec muj muž Milan furt po vichodňarski, i Evžen furt po vichodňarski“, tak sa nedalo hovoriť vždy iba po slovensky,“ usmievala sa R. Bačiková. 


Pointa vo finále prekvapí aj v momente, keď sa zdá, že všetky karty sú rozdané…

Hoci sa príbeh na konci zamotá a to ešte aj vtedy, keď sa môže zdať, že všetky karty sú rozdané, R. Bačiková radí, že i takéto situácie sa dajú poľahky prekonať, ak si človek zachová nadhľad. „Život prináša rôzne situácie, vážnejšie, aj humornejšie, ale platí, že kde je vôľa, tam je i cesta. Keď to človek vezme s nadhľadom a vie sa nad tým pousmiať, znášajú sa problémy ľahšie. Práve toto mi v prístupe divadla KĽUD imponuje a som rada, že som si mohla s jeho členmi zahrať. Bola to pre mňa veľmi príjemná skúsenosť,“ dodala R. Bačiková.

Reprízu predstavenia Pisočok si môžete pozrieť v Mestskom dome kultúry vo Vranove nad Topľou 28. februára o 19.00 hod. Vstupenky si môžete kúpiť na www.kulturavranov.sk.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!