Kauza SYSEĽ: Marián Sisák a Miroslav Novák ostávajú vo väzbe

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Obvinení v kauze Syseľ, podnikateľ Marián Sisák a bývalý sudca Okresného súdu vo Vranove nad Topľou Miroslav Novák, ostávajú vo väzbe. Rozhodol o tom senát Najvyššieho súdu SR.

Mariána Sisáka a Miroslava Nováka zadržala Národná kriminálna agentúra v októbri v rámci protikorupčnej akcie SYSEĽ. Dôvodom mali byť trestné činy podplácania a nepriamej korupcie. NAKA zadržala v tejto súvislosti tri obvinené osoby, plus vykonala osobné prehliadky, domové prehliadky a prehliadky iných priestorov.

Ako vtedy uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka, v tejto trestnej veci vyšetrovateľ obvinil šesť osôb, ktoré sa mali dopustiť korupcie najmenej v troch prípadoch. Konkrétne pri ovplyvňovaní civilných a trestných konaní vedených na rôznych súdoch v Prešovskom a Košickom kraji.

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu rozhodol o vzatí do väzby obvinených Mariána Sisáka, aj Miroslava Nováka.

Hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková v októbri informovala, že sudca pre prípravné konanie žiadosti obvinených o nahradenie väzby písomným sľubom zamietol a väzbu nenahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka.

V prípade M. Sisáka nariadil kolúznu a preventívnu väzbu z dôvodu obavy z ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti. Dôvodom väzby M. Nováka bola obava z ovplyvňovania svedkov, teda kolúzna väzba.

Keďže Marián Sisák a Miroslav Novák podali voči tomuto rozhodnutiu sťažnosť, rozhodoval o nej senát Najvyššieho súdu SR. Ten sa zaoberal aj sťažnosťou prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý preventívnu väzbu žiadal aj pre M. Nováka. „Najvyšší súd SR v senáte zloženom z predsedu Juraja Klimenta a členov Petra Hatalu a Petra Štifta na neverejnom zasadnutí rozhodol o sťažnostiach prokurátora ÚŠP GP SR a obvinených M. S. a M. N. tak, že ich ako nedôvodné zamietol. U oboch obvinených sú dané dôvody pre vzatie do kolúznej väzby a u obvineného M. S. aj dôvody pokračovacej väzby,“ citujeme z odpovede tlačového odboru Najvyššieho súdu SR

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!