Kapitán FK Soľ A. Dubas: Keď s vami počítajú, motivuje vás to byť lepším

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Záver roka je už tradične spojený s rôznymi anketami, vrátane tých futbalových. Najlepšiu Jedenástku rok 2021 spoznali aj fanúšikovia IV. ligy, Sever na východe Slovenska. V obrannej štvorici v nej patrí miesto opore zadných radov FK Soľ Alexandrovi Dubasovi. Dodáme, že všetkých trénerov v súťaži oslovil Attila Mikloško, ktorý ideálnu zostavu vyskladal na základe ich hlasovania.

Medzi brankármi získal najviac hlasov Milan Vinclér (MFK Stará Ľubovňa). Obranu vyskladali tréneri tímov v zložení Slavomír Kica (FK Gerlachov), Vladimír Papp (TJ Sokol Ľubotice), Martin Rábik (MFK Stará Ľubovňa) a Alexander Dubas (FK Soľ). Zo stredopoliarov sa v Jedenástke roka ocitli Kevin Peter Čekan (TJ Sokol Ľubotice), Filip Serečin (MFK Stará Ľubovňa), Lukáš Tóth (MFK Stará Ľubovňa) a Eduard Šimko (FC Pivovar Šariš Veľký Šariš). Útočné duo vytvorili Marko Lukáč (ŠK MILENIUM 2000 Bardejovská Nová Ves) s Róbertom Stachurom (FK Gerlachov).

Kapitán FK Soľ sa ocitol v zostave trénerov šesťkrát. Jeho meno figurovalo na anketových lístkoch koučov Bardejovskej Novej Vsi, Belej nad Cirochou, Medzilaboriec, Nižného Hrušova, Záhradného a Soli. Nominácia Alexandra Dubasa je zaslúžená. Odchovanec vranovského futbalu sa vypracoval na komplexnú futbalovú osobnosť. K osobným súbojom pristupuje férovo, no zároveň chlapsky nekompromisne. Medzi jeho veľké devízy patrí organizácia celej defenzívy a zároveň po zisku lopty patrí medzi konštruktívnych stredných obrancov, ktorí nemajú problém prevziať na seba zodpovednosť za rozohrávku. Vďaka skúsenostiam ponúka futbalové riešenia, čím sa pre spoluhráčov v ofenzíve stáva prvým pilierom, na ktorom môžu stavať ďalej. Rešpekt má nielen vo vlastnom pokutovom území, ale veľmi platným dokáže byť i pri štandardkách pred súperovou bránou. „Ak mám pravdu povedať, o ankete som nevedel. Dozvedel som sa o nej až v momente, keď ma oslovil Attila Mikloško, aby som mu poslal fotografiu. Priznám sa, nominácia ma potešila a zároveň inšpirovala. Keď viete, že s vami počítajú, beriete to ako motiváciu pridať v tréningu, v zápase a v mojom prípade už i odovzdať skúseností mladším, keďže som v tíme najstarší,“ dodal s úsmevom kapitán FK Soľ Alexander Dubas.

Predovšetkým jesenná časť sa dá v prípade zverencov trénera Radoslava Homoľa rozdeliť na dve časti. Po záchrane v IV. lige vstúpili hráči Soli do nového súťažného ročníka štýlovo. V úvodných siedmich kolách prehrali iba raz, získali 14 bodov, a zdalo sa, že mužstvo sa vráti na pozície v prvej polovici tabuľky. Zvyšok jesene však mužstvu už úplne nevyšiel. V ďalšom priebehu získalo 7 bodov a nakoniec zimuje na stále prijateľnom 9. mieste. „Osobne s umiestnením spokojný nie som, pričom ma mrzia najmä posledné zápasy. Na našich výsledkoch sa postupne odzrkadlilo, že sme mali zranených viacerých hráčov. Keď pri úzkom kádri, ako máme my, vypadnú zo zostavy piati hráči, nie je ľahké ich nahradiť. Navyše nie všetci chlapci majú skúsenosti so IV. ligou, čo sa tiež podpísalo pod to, že sa nám nedarilo, ako by sme si predstavovali. Sám som však bol mladý futbalista, ktorý začínal medzi mužmi a viem, že niektoré veci sa urýchliť nedajú. Musíme byť všetci trpezliví a som si istý, že mladší spoluhráči nám našu podporu postupne svojimi výkonmi vrátia,“ vysvetľoval A. Dubas.

Práve v situácii, kedy museli v Soli zostavu rotovať, ležalo väčšie bremeno na výkonoch skúsenejších hráčov. Keďže aj taktika bola defenzívnejšia, mohli, museli a vynikli vodcovské schopnosti A. Dubasa. Pre túto, a tiež minulú sezónu je pre Soľ charakteristické, že mužstvo drží nad vodou defenzíva. Ak vezmeme do úvahy, že v aktuálnom súťažnom ročníku zaťažili jej strelci kontá súperov 15-krát, potom výkony v obrane získavajú na cene s pridanou hodnotou. „Naša obranná štvorica nastupuje stabilne, preto sme zohraní a o to ľahšie sa nám komunikuje, spolupracuje… Ako som spomínal, kvôli zraneniam nám vypadli viacerí hráči v strede poľa, preto sme hrali viac defenzívnejšie. Strelecky nás síce potiahol Jakub Bandoľa, ale góly by sme potrebovali rozdeliť medzi viacerých. Verím však, že práve v ofenzíve sa nám v zime podarí posilniť a zlepšíme sa i v tomto smere,“ dodal A. Dubas.

V súčasnej dobe sa však debata netočí iba okolo majstrovských, či prípravných zápasov, alebo pohybov v kádri. Otázkou tiež je, čo všetko na úrovni amatérskeho futbalu bude v rámci epidemiologických opatrení povolené. Rovnako kľúčovou otázkou ostáva, čo táto situácia urobí s členskou základňou a s tým súvisiacou konkurencieschopnou futbalovou kvalitou. „Som futbalový nadšenec! Už mi chýbajú tréningy a hlavne partia, ktorá je v Soli vynikajúca. Nad futbalom nepremýšľam, že by sa nemalo hrať, ale práve naopak, ako by som mohol hrať lepšie a byť ešte platnejším hráčom. Registrujem nástup mladších ročníkov, súťaž sa skvalitňuje, preto sa bez kondície a natrénovaných herných vecí hrať nedá. Motivácia nám nikomu v mužstve nechýba! Myslím si, že situácia, ktorej sme všetci svedkami, nás v kabíne negatívne neovplyvňuje, čo budeme chcieť potvrdiť v jari aj na trávniku,“ zdôraznil A. Dubas.

NOMINÁCIE TRÉNEROV FK SOĽ a FK NIŽNÝ HRUŠOV

Peter Babjak (N. Hrušov):

Milan Vinclér (Stará Ľubovňa) – Slavomír Kica (Gerlachov), Stanislav Kišš (Župčany), Nebojša Dokič (Záhradné), Richard Marcin (Demjata) – Eduard Šimko (Veľký Šariš), Filip Serečin (Stará Ľubovňa), Tomáš Mikluš (Ľubotice), Michal Kotľár (Nižný Hrušov) – Marko Lukáč (Bardejovská Nová Ves), Alexandar Stošič (Záhradné).

Radoslav Homoľa (Soľ):

Ľuboš Varganin (Marhaň) – Slavomír Kica (Gerlachov), Rastislav Marcinko (Nižný Hrušov), Ľuboslav Pankovčin (Medzilaborce), Alexander Dubas (Soľ) – Eduard Šimko (Veľký Šariš), Filip Serečin (Stará Ľubovňa), Michal Hájnik (Soľ), Lukáš Tóth (Stará Ľubovňa), – Maroš Čeremeta (Medzilaborce), Kristián Tináth (Stará Ľubovňa).

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!