Kapela Praktik Band vdýchla rockovej balade Hotel California novú emóciu

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Hotel California od The Eagles patrí medzi najikonickejšie balady rockovej histórie. Po tejto skladbe siahol nejeden hudobný odvážlivec a internet je plný viac, či menej vydarených verzií. Rómska kapela Praktik Band z Bystrého však dala hitu, ktorý vyšiel na legendárnom albume s rovnomenným názvom v roku 1976, nový rozmer. Ich cover O dživipen znamená v preklade Život.

Kapela Praktik Band nie je na scéne žiadnym nováčikom. Keď sa však partia hudobníkov z Bystrého rozhodla pre reštart, pôvodných členov Pavla Katriňáka, Jána Dávida a Miroslava Kureja doplnili Adrián Pelecháč a Jaroslav Pelecháč so spevákom Jozefom Sivákom. Cover O dživipen je prvou skladbou, ktorú v spolupráci s Jánom Kováčom nahrali v nahrávacom štúdiu JD v novej zostave.

S nápadom prerobiť jednu z najslávnejších skladieb rockovej histórie prišiel zakladajúci člen a dnes manažér kapely Miroslav Katriňak. „Priznám sa, najskôr sme do toho ísť veľmi nechceli, ale nakoniec nás Miro presvedčil a dnes sme za to radi,“ vpustil nás do zákulisia s úsmevom klávesák Pavol Katriňák.


Cover O Dživipen bol prvou skladbou, ktorú Praktik Band nahrávali v aktuálnej zostave. FOTO: Daniela Muchová

Kým The Eagles poeticky spievajú o magickej Kalifornii, O dživipen je o putovaní Rómov životom. Hoci poukazujú na to, že ich osudy nie sú za každých okolností jednoduché, predsa len vo finále apelujú na ľudskú statočnosť, vďaka ktorej prekonávajú všetky prekážky. „Často sa stretávame s tým, že ľudia majú na Rómov svoj vlastný pohľad. Niekedy sa však zabúda na to, že po celom svete žijú poctiví a slušní Rómovia, ktorí pracujeme, staráme sa o naše rodiny, uchovávame naše tradície. Chceme nás ukázať v inom, pozitívnom, svetle,“ zdôraznil P. Katriňák.

Praktik Band ostali verní hudobným aranžmánom, ktoré ich charakterizujú. Nemiešali štýly, nehrali sa na rockerov, ale išli po muzikatnskej emócii, ktorá im je najbližšia, autentická. Aj to je úcta k vlastnej kultúre, pretože len ťažko by im niekto uveril, ak by neverili oni sebe. A v kapele majú jasno v tom, čo a ako chcú hrať. Tým, že siahli po balade, ktorú pozná hneď niekoľko generácií, ukázali, že hudba je univerzálna a pokiaľ sa k nej pristupuje s rešpektom, čo tento prípad bezpochyby je, dokáže priniesť posolstvo bez ohľadu na to, aby bolo dôležité poznať kde a kedy…  „Pôvodne sme chceli urobiť pomalú verziu, ale nakoniec sme v druhej polovici zrýchlili. Keďže skladba je o živote, ku ktorému patria aj rôzne bariéry, prekonať ich môžeme iba vďaka odhodlaniu, energii. Napriek tomu, že nie vždy a všetko ide v živote hladko, snažili sme sa, aby bolo z piesne cítiť chuť žiť,“ pripomenul gitarista Ján David.


Jozef Sivák potvrdil, že spevácky talent mu nechýba. V nahrávacom štúdiu spieval prvýkrát a výsledok prekvapí. ZDROJ FOTO: Youtube

Cover O Dživipen je prvou skladbou, kedy sa prvýkrát postavil za mikrofón Jozef Sivák, ktorý sa hneď angažoval i ako textár, pretože spolu s M. Katriňákom, P. Katriňákom, A. Pelecháčom a J. Davidom prispel tiež k lyrike. Hoci spevu sa dovtedy nikdy vážne nevenoval, okamžite zaujal. Aj mimo nahrávacieho štúdia totiž pôsobí vyspievane a pokiaľ sa budeme baviť o „hoteli California“, výnimočnou farbou hlasu dáva piesni noblesnú patinu. „Priznám sa, v nahrávacom štúdiu som doteraz nikdy nebol, no o to viac som si to užíval. Chlapci v kapele sú talentovaní, preto nahrávanie išlo absolútne hladko. Vedel som však, že nejdem k žiadnym amatérom. Hudbu berú vážne, chcú niečo dokázať a práve tým ma zaujali,“ reagoval Jozef Slivka.

Skladba O Dživipen bezpochyby zaujala. Na Youtube si ju pustilo takmer 25 000 ľudí a čísla rastú ďalej… „Ak je pieseň dobrá, počúvať ju budú aj ľudia, ktorí nášmu jazyku nerozumejú. Myslím si, že touto skladbou sme dokázali osloviť nielen Rómov,“ dodal J. Sivák.

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!