Kandidátom na prednostu Okresného úradu vo Vranove je A. Kobielsky

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Predseda vlády SR Igor Matovič zverejnil zoznam kandidátov na prednostov okresných úradov. Zároveň vyzval verejnosť, aby pripomienkovali jednotlivé mená na webe prednostovia.sk. Vo Vranove nad Topľou je kandidátom súčasný riaditeľ Mestského domu kultúry Alfonz Kobielsky, ktorý by mal nahradiť Andreja Krišandu.

Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti dnes na svojej facebookovej stránke zverejnili status, ktorý začína vyhlásením „Toto je kľúčový okamih v histórii štátnej správy“.

Podľa „obyčajných“ ide o krok, ktorý urobí hrubú čiaru medzi politikou a odbornosťou. „Na čele úradu bude zodpovedný prednosta a na ďalších postoch už bude konečne fungovať princíp maximálnej odbornosti. Ten umožní zamestnancom úradu kariérny a profesijný rast na základe ich odbornosti a nie straníckej knižky,“ citujeme z FB stránky OĽaNO.

Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš pripomenul, že tri mesiace strávili v regiónoch, aby v diskusiách s regionálnymi osobnosťami vybrali kandidátov, ktorí spĺňajú kritéria hnutia na to, aby mohli viesť okresné úrady. Napriek tomu dal premiér Igor Matovič ponuku verejnosti, aby na stránke prednostovia.sk vzniesla námietky a informovala o prípadným morálnych prešľapoch potenciálnych prednostov. „Začína verejná lustrácia. Pre nás je to dôležitý proces, lebo od začiatku hovoríme, že chceme robiť politiku pre ľudí a s ľuďmi,“ zdôraznil Igor Matovič.

Na webovej stránke prednostovia.sk sa uvádza, že ich úlohou bude brániť okresné úrady pred korupciou, preto okrem odbornosti dbá OĽaNO aj na morálku. „Politické strany brali štátnu správu ako politickú korisť, kde do pozícii nominovali svojich neúspešných členov a kandidátov. Výsledok bol aký? Ľudia sa cítili ako stránky a poskytnutá služba nebola adekvátna tomu, akú by verejnosť v 21. storočí očakávala,“ zdôraznil I. Matovič.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!