Kabína Pakostova venovala víťazstvo s Bystrým narodeninovému oslávencovi

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Futbal bol k hráčom OFK Tatran Bystré krutý. Hrdinom F.O. Ajax Pakostov sa stal kapitán Jozef Fedorko ml. Domáca kabína venovala víťazstvo 3:0 starostovi obce Jozefovi Fedorkovi, ktorý v nedeľu oslavoval narodeniny.

Nedáš – dostaneš je fenomén, ktorý sa nedá nahradiť inou formuláciou. Tkáč v 2. min. nedotlačil loptu po rýchlej krídelnej akcii do siete a o štyri minúty išli do vedenia domáci. Hostia chceli natiahnuť súpera trpezlivou rozohrávkou v hĺbke vlastnej polovice, no Jozef Pivovarník nedal do prihrávky Fečovi dostatok dôrazu a problém bol na svete. Fedorko ju vystihol, pätičkou vystrúhal elegantnú prihrávku a Paľo zakončil nekompromisne pod brvno. V 14. min. si obidvaja úlohu vymenili, no v tomto prípade zožal potlesk na otvorenej scéne „man in the air“ Paluba.

Chvíle Bystrého mohli prísť po polhodine hry. V 33. min. zahrávali hostia roh a po hlavičke Feča zachránilo Ajax brvno. V 36. min. tečoval v pokutovom území domácich šikovne strelu spoza šestnástky Minár a Ščerba vytiahol exkluzívny reflex.

Hostia v prvom polčase zahrávali aj tri priame kopy. Hoci štandardne ich do komentárov zaraďujeme podľa toho, ako s nimi exekútori naložia, pri Lupčovi, ktorý si postavil loptu, sa žiada výnimka. Pri jeho kopacej technike je každá takáto situácia dôvodom, prečo fanúšikovia vyťahujú mobilné telefóny v nádeji, že natočia ďalšiu z jeho streleckých delikates. Napriek tomu, že ani v jednom prípade netrafil bránu, domáci fanúšikovia si mohli vydýchnuť až v momente, keď lopta skončila za čiarou.

Hráči Bystrého pili z horkého kalicha aj po zmene strán. V 60. min. trafil Lupčo z 25 m žrď a Matkobiš napálil dorážku vysoko nad. Domáci rozohrali päťku a po nakopnutej lopte získali roh. Paluba ešte fantastickým spôsobom vytiahol Fedorkovu hlavičku spod brvna, ale proti dorážke Rudýho ostal bez šance. Rekapitulácia – žrď, zahodená dorážka, po luxusnom brankárskom zákroku získavate pod nohami pevnú pôdu a do toho predsa len inkasujete druhýkrát. To všetko v priebehu necelých 120 sekúnd…

Pakostov definitívne rozhodol o osude zápasu v 68. min. – Fedorko v súboji o loptu pretlačil na polovici ihriska Komára a Tkačin zo samostatného nájazdu zvýšil na konečných 3:0.

Kľúčovým v tomto stretnutí bola efektivita. Domáci mali štyri príležitosti, ktoré bezprostredne volali po góle. Tri z nich premenili. Najväčší podiel na tom mal domáci kapitán Jozef Fedorko ml., ktorý si na konto pripísal tri gólové asistencie. Predovšetkým pri prvom a treťom presnom zásahu odviedol výbornú prácu, kedy išiel za loptou ako Ironman k magnetu alebo ak chcete, presne tak, ako sa to od kapitána a lídra tímu očakáva. „Nebolo to o mne, ale o celom tíme. Do zápasu sme išli s tým, že chceme vyhrať. Na ihrisku sme hrali ako jeden muž, bojovali jeden za druhého a vyplatilo sa nám to. Šance mal aj súper, ale futbal sa hrá na góly. My sme skórovali trikrát, preto sme vyhrali 3:0. Myslím si, že tri body sme získali zaslúžene. Odmenou je pre nás navyše to, že sme sa dostali na prvé miesto,“ zdôraznil kapitán F.O. Ajax Pakostov Jozef Fedorko.

Bystré bolo futbalovejšie, ale to sa pri kvalite reprezentovanej trojuholníkom Turcovský – Lupčo – Komár v strede poľa očakáva. Pri brvne, žrdi a tečovanej lopte s bleskurýchlym zákrokom Ščerbu chýbalo hosťom aj trošku povestného šťastia. Na druhej strane zaváhania pri prvom a treťom góle budú určite predmetom pozápasového rozboru s upozornením, že toto nie je obraz, aký chcú v Tatrane vidieť. „Celý zápas ovplyvnila hneď aj prvá šanca súpera, z ktorej sme po našej chybe inkasovali. Chlapcov sme upozorňovali na to, nech radšej hrajú jednoduchšie, aby sme domácich neposadili do sedla rýchlym gólom… Potom sme prebrali iniciatívu, mali sme náznaky šancí, či sporné situácie v šestnástke, ktoré rozhodca vyhodnotil tak, ako vyhodnotil. V druhom polčase sme chceli ešte viac šliapnuť, lebo dobrá by pre nás bola aj remíza. Možno ďalším zlomovým momentom bolo, keď sme nastrelili žrď, netrafili prázdnu bránu a vzápätí domáci hráč, o ktorom tvrdím, že mal byť predtým vylúčený, nám dal druhý gól, ktorý rozhodol o tom, že bolo po zápase,“ napriek výhradám hodnotil tréner OFK Tatran Bystré Peter Šandrej stretnutie pokojným a rozvážnym hlasom.

V Pakostove sa v nedeľu oslavovalo trikrát. Víťazstvo, priebežné prvé miesto a narodeniny starostu obce Jozefa Fedorka. Asi neprekvapí, že kabína venovala triumf v šlágri práve jemu. „Samozrejme, víťazstvo venujeme jemu. Otec drží celý klub, na ňom to tu stojí, preto sme tento zápas chceli vyhrať aj pre neho,“ reagoval J. Fedorko ml. a pridal dojímavý moment. Chlapovi, ktorý na trávniku neuhne v žiadnom súboji, sa pri slovách o otcovi roztriasol dojatím hlas a zvlhli oči…

K futbalu polemiky patria. Aj v modernej dobe, ktorú charakterizujme zavedením VAR-u. Tak ako sa do dnešného dňa diskutuje o tom, či sa v semifinále Eura Anglicko – Dánsko mala pískať penalta po situácii v hlavnej úlohe s Raheemom Sterlingom. Tak ako futbalovú verejnosť na Slovensku rozdelilo vylúčenie Martina Škrteľa po faule na Vladimíra Weissa v zápase Slovan – Trnava. Tak sa bude diskutovať aj o dvoch momentoch z prvého polčasu, kedy si hostia pýtali pokutové kopy. Stojac cez trištvrte ihriska by sme si tiež radi pozreli opakovaný záznam… Lebo v situácii, kedy sa útočiaci hráč dostáva pred brániaceho a navzájom sa snažia pretlačiť do výhodnejšej pozície, riziko kontaktu existuje vždy.

V čom však máme jasno, je situácia z 51. min. Domáci obranca Marek Rudý mal už z 38. min. žltú kartu. Predpokladáme, že sa zhodneme v tom, že čím nižšia súťaž, tým menšie nároky sa kladú na atletickú prípravu hráčov – futbal sa na tejto úrovni hrá pre zábavu, nie sú v ňom milióny, ako v TOP ligách. Stopér Pakostova je chlap ako hora a dôraz mu, tak ako tisíckam ďalších futbalistov, nie je cudzí. Futbal by však mal byť o preferovaní technickej, kombinačnej a herne intelektuálnej harmónii. V spomínanej minúte sa oprel na stredovej čiare do Kristiána Matkobiša, ktorý si chrbtom k nemu prikrýval loptu. Ako píšeme, dôraz je ok, ale pokiaľ je zo zákroku evidentné, že sa k lopte dostanem aj cez Čínsky múr (nie tak, že ho preskočím alebo predskočím, ale prebúram), chránený pravidlami a rozhodcom musí byť hráč, ktorý má záujem hrať s loptou. Preto varovanie žltou kartou musí byť na mieste. Scenár zápasu Pakostov – Bystré to nezmení, ale skúsme na to pri verzii „socceru“ v budúcnosti myslieť.

Napriek emóciám, bez ktorých by sme na futbalové štadióny nechodili, skončilo stretnutie podaním rúk. Na to, čo všetko bolo v hre, sme po futbalových štadiónoch pozažívali kadečo a toto nebol prípad krvavých očí, ani z jednej strany. Realizačný tím Bystrého síce vysvetľoval v mix zóne delegátovi stretnutia Antonovi Stretavskému svoj pohľad na verdikty hlavného rozhodcu Ladislava Zrebňáka, ale jeho členovia potvrdili povesť džentlmenov a ukázali, že aj vo vypätých situáciách sa dá udržať kultúra.

F.O. Ajax Pakostov – OFK Tatran Bystré 3:0 (1:0)

Góly: 6. Paľo, 62. Rudý, 68. Tkačin.  

ŽK: 38. Rudý, 83. Fedorko.

Zostava F.O. Ajax Pakostov: Ščerba – Fedorko, P. Gombita, Tkačin, Paľo, T. Gombita, Rudý (65. Ragan), Barančík, Durilla (46. Jašš), Hoľko, Berdák.

Zostava OFK Tatran Bystré: Paluba – Jozef Pivovarník, Feč, L. Pivovarník, Matkobiš, Komár (72. Soták), Turcovský, Minár (78. Ján Pivovarník), Tkáč (72. M. Jankovič), Ľ. Jankovič, Lupčo.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!