K víťazstvu Slovákov nad Čechmi pomohli aj bežci z vranovského okresu

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Slovenskí bežci zdolali vo virtuálnom súboji českých kolegov. Spolu, v obidvoch krajinách, nabehali v piatok – 8. mája – 106 659 kilometrov. Pomer 53 930 vs. 52 729 km vyznel pre Slovákov. Pod týmto víťazstvom sú podpísaní aj viacerí bežci z okresu Vranov nad Topľou.

Dodáme, že pod Tatrami sa do tejto výzvy zapojilo 4 249 bežcov a za riekou Moravou 4 343. Ak vezmeme, že obvod zeme je 40 075 km, potom ju za jeden necelý deň obehli 2,66-krát.

Pripomenieme, že organizátorskej taktovky sa ujalo Vltava Run a Danube Runners. Pravidlá boli jednoduché – ktokoľvek a kdekoľvek mohol obehnúť trať s rôznou dĺžkou, stačilo len potom nahrať print screen z akejkoľvek aplikácie do slovenskej, resp. českej štatistiky.

Vo vranovskom okrese sa behu aktívne venuje naozaj početná komunita, ktorá pozitívne zareagovala aj na túto výzvu. Najväčším „balíkom“ prispel do slovenských štatistík Michal Barna. Víťaz dvoch ročníkov Od Tatier k Dunaju a účastník ironmanových pretekov Slovakman, ktorý v Prahe a Bratislave zabehol maratón pod tri hodiny, sa nerozpakoval a k nášmu víťazstvu zapísal 45 kilometrov! Rešpekt vzbudzuje už len maratónska dištancia, ale my ho musíme znásobiť poznámkou, že počas behu si naložil prevýšenie 717 metrov. Za ostatných päť mesiacov nabehal 2 200 km, preto si v spojení s virtuálnou výzvou Slovensko vs. Česko povedal, že prišiel ten správny čas splniť si bežecký sen, a to zabehnúť trať Vranov nad Topľou – Javorová pod Praporcom. „Doteraz som na Javorovú vybiehal tak, že som sa odviezol autom do Rudlova a začínal som až odtiaľ. Vždy som však sníval o tom, že ju dám celú už z Vranova. Keďže sa momentálne nekonajú žiadne preteky, prijal som túto virtuálnu motiváciu ako výzvu. Hoci som nebežal úplne voľne, predsa len som si užíval výhľady a najmä spoločnosť mojej pani manželky, ktorá išla vedľa mňa na elektrobicykli. Podávala mi vodu, energetické gély, jednoducho starala sa o mňa, preto sa jej chcem za to poďakovať,“ dal Michal Barna návod na to, ako si popri behaní užiť aj rodinnú romantiku.  

V Hanušovciach nad Topľou sa k slovenskej enkláve pridal Ľuboš Sopoliga, pre ktorého je beh skôr „tichý priateľ“, ako naháňanie sa za umiestneniami po pretekoch. Hoci v priebehu roka si pripíše na konto aj zopár súťažných štartov, jeho bežecká DNA si príde na svoje predovšetkým na obľúbených trailových tratiach za rodinným domom. Keďže behá pravidelne, rozhodol sa podporiť Slovensko aj on. „V tomto korona čase ma tento virtuálny beh zaujal. Keďže mal aj medzinárodný náboj, rozhodol som sa túto výzvu prijať. Napriek tomu, že som mal v piatok nabitý program, predsa len som si našiel voľnú hodinku a išiel si zabehať,“ reagoval Ľ. Sopoliga. 


Po behu Od Tatier k Dunuja by Ľuboš Sopoliga rád pridal ďalšie bežecké dobrodružstvo, tentokrát z Košíc do Bratislavy. 

Ako s úsmevom priznal, pravidelne, i súťažne behal na základnej, či strednej škole, no neskôr sa atletike vzdialil, ale pred desiatimi rokmi ho reštartovala sestra – lekárka, ktorá ho so súrodeneckou noblesnou starostlivosťou upozornila na 20-kilovú nadváhu. Odvtedy opäť beháva, o behu vedie debaty s kamarátom Marcelom Mataninom a keď začal pridávať kilometer za kilometrom, v roku 2018 absolvoval s partiou bežecké dobrodružstvo Od Tatier k Dunaju. „Posledný úsek som bežal v 35-stupňovej horúčave. Na jednej strane kukurica, na druhej pole, predo mnou rovina a cieľ v nedohľadne. Hoci som bežal len 8 km, mal som pocit, že to nemá konca. Preto mám radšej trailové behy v prírode, kde to nie je monotónne, ale naopak oveľa viac inšpiratívne, pretože vidíte, ako sa posúvate od jedného bodu k druhému. Ak sa už rozhodnem pre nejaké preteky, motivuje ma dobrá partia, čo bol tento prípad alebo zaujímavá trať. Keďže sa mi svojim profilom páči beh z Košíc do Bratislavy, raz by som ho chcel absolvovať,“ načrtol jeden zo svojich bežeckých plánov Ľ. Sopoliga. 


Slovensko sa v bežeckom súboji o kilometre mohlo spoľahnúť aj na početnú bežeckú komunitu z vranovského okresu.

Iným príbehom prispel do víťaznej mozaiky Michal Jenčo. Pod vedením trénera Igora Pribulu dodržiava v ostatných dvoch týždňoch striktný tréningový plán. Ako však priznal, hoci nepatrí medzi fanúšikov virtuálnych behov, rád podporil slovenské kilometre. „Túto výzvu zaregistroval môj tréner Igor Pribula a ja som sa rád pridal. Podobne, ako povedal Peter Sagan, že nie je virtuálnym cyklistom, ani ja sa nepovažujem za virtuálneho bežca. Predsa len adrenalín na štarte a potom keď s masou vybehnete na trať, ma dokáže vyhecovať oveľa viac (úsmev). Myslím si, že nie som sám, komu preteky chýbajú, preto som už dva týždne v plnej príprave, lebo verím, že v druhom polroku by sa mohli uvoľniť opatrenia natoľko, aby sa mohli opäť organizovať súťaže. Teraz som využil aspoň túto príležitosť a podporil Slovensko,“ dodal Michal Jenčo. 


Vyzerá to tak, že do organizátorského portfólia "made in Mirka Sobotová" by mohol pribudnúť ďalší beh. 

Na obidvoch stranách hraníc bežalo aj nežnejšie pohlavie. Vo vranovskom okrese držala už tradične vysoko pomyselnú zástavu Mirka Sobotová. Organizátorka detského prekážkového behu KidRace na Domaši, či Nočného behu vo Vranove nad Topľou prispela nielen odbehnutými kilometrami, ale aj propagáciou tejto výzvy. „Potešilo ma, že i napriek tomu, že sú stále niektoré aktivity obmedzené, sa nájde niekto, kto má chuť niečo takéto zorganizovať. Hoci má akcia názov Česko – Slovenský bežecký súboj, vôbec tu nešlo o žiadnu rivalitu, ale mňa na tejto myšlienke zaujalo, že sa podarilo spojiť dva národy. Prialo nám počasie, bežalo sa mi naozaj úžasne a keby som sa neponáhľala, pridala by som aj viac kilometrov,“ vysvetľovala s úsmevom Mirka Sobotová. 

V prípade Mirky však neostalo iba pri podpore zaujímavej myšlienky, či vášni pre beh. Na svojom facebookovom profile zverejnila foto z trailovej trate a v rozhovore k nej pridala aj bonus navyše. „V hlave si ukladám možnosti pre súťažný trailový beh v okolí Vranova nad Topľou, kde máme prostredie, ako stvorené pre takéto preteky. Odbehla som si teda jednu z možných tratí, ktorá by sa v budúcnosti mohla stať súťažnou,“ prezradila Mirka Sobotová. 

    

 
Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!