Jožko Jenčo budze čitac Vichodňarske rozpravočki

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

 „Das tri abo može i štiri dzeci prišľi za mnu i pitaju še me, či jim nenapišem dajake rozpravočki. Ta ja jim povedzel, že hej a napisal mi… A teraz bi jich bulo dobre prečitac,“ prihovára sa scenárista, režisér a herec divadla KĽUD Jozef Jenčo čitateľom v úvode knihy Vichodňarske rozpravočki. Tak teda, pozývame vo štvrtok – 7. marca o 15.00 hod., v rámci Týždňa slovenských knižníc, na jeho autorské čítanie do Hornozemplínskej knižnice vo Vranove nad Topľou.

Vichodňarske rozpravočki sú unikátnym literárnym dielom, a to nielen kvôli tomu, že sú písané vo východoslovenskom dialekte. Spisovateľský prístup Jozefa Jenča je totiž absolútne originálny. Hoci sa v rozprávkach, s ľudovým, či moderným nádychom, objavia aj známe postavičky, ako napr. červená čiapočka, pointa je vždy nepredvidáteľná. Ak tomu prirátame zmysel pre humor ikony divadla KĽUD, o zábavu majú postarané malí, aj veľkí, preto niet pochýb o tom, že jedinečným zážitkom bude tiež jeho autorské čítanie v rámci Týždňa slovenských knižníc v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou. „Nedostatok detskej literatúry písanej v dialekte je výrazný, preto som sa rozhodol pomôcť rodičom jedenástimi príbehmi aspoň na jedenásť nocí (úsmev). Myslím si, že mnohé deti ešte rozprávku v nárečí nepočuli, tak teda dúfam, že ich to zaujme. Hoci niektoré postavičky budú poznať, snažil som sa dať im nový vtipný rozmer,“ uviedol Jozef Jenčo.

Kniha Vichodňarske rozpravočki sa krstila počas novembrovej Noci divadiel 2018. Slávnostného aktu sa ujal režisér, choreograf a umelecký vedúci folklórneho súboru Vranovčan Peter Kocák. Útlu knižku najskôr obliekol do dupačiek a čiapočky, aby ju vzápätí pokrstil anti-refluxným mliekom. Pri tejto príležitosti ocenil fakt, že Jozef Jenčo sa rozhodol napísať rozprávkovú knihu v nárečí, pretože, ako dodal, tento typ literatúry na trhu chýba. Taktiež vyzdvihol jeho originálny tvorivý prístup. „Keď som rozprávky čítal, každý druhý, tretí odsek navodil situáciu, akú som nečakal. Kniha je zaujímavá práve tým, že deti nebudú vedieť, ako sa príbeh skončí. Hltal som každé slovo a aj pre mňa, ako dospelého človeka, sú Vichodňarske rozpravočki plné neočakávaných prekvapení,“ reagoval Peter Kocák.

Kniha Vichodňarske rozpravočki vznikla s podporou Prešovského samosprávneho kraja.

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!