Ján Štefanov súperil s hrušovským Moby Dickom viac ako dve hodiny

  • Obce
  • Dátum: 07.07.2022
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Rybník v Nižnom Hrušove nebol nikdy na kapitálne sumce k rybárom skúpy. Ján Štefanov však svoj víkendový úlovok mohol právom nazvať hrušovský Moby Dick po legendárnej Bielej veľrybe z románu spisovateľa Hermana Mellvila.

Skúsený športový rybár Ján Štefanov tušil, že pod hladinou rybníka v Nižnom Hrušove sa bude ukrývať kapitálny úlovok. Vychádzal z viacerých neúspešných záberov z minulosti. Ako priznal, v nedeľu podvečer sa za ním vybral cielene. Na prívlač lovil približne hodinu, keď na 9-centimetrovú umelú návnadu zaútočil sumec. Jednoducho moment, na ktorý čakajú rybári celý život. „Som Hrušovčan, na rybník chodím často. Pozorujem dianie na rybníku, sledujem hladinu a podarilo sa mi lokalizovať miesto, kde by sa mohol teoreticky nachádzať,“ vysvetľoval Ján Štefanov.

Ďalšie viac ako dve hodiny, počas ktorých spolu súperili, sa zapíšu nielen do dejín rybolovu vo vranovskom okrese. Lovu sumcov na prívlač sa J. Štefanov venuje ostatné dve sezóny a práve teraz zúročil všetky svoje skúsenosti. Ako s rešpektom dodal, vo vode je stále pánom ryba, preto musel byť celý čas maximálne sústredený, aby sa mu Moby Dick nevyvliekol. To predpokladalo obrovský cit pre ťah spojený s absolútnou trpezlivosťou. „V hrušovskom rybníku je nízka hladina vody. Keď bol sumec bližšie k brehu, využíval všetky zábrany, o ktoré sa mohol oprieť. Na dne je totiž veľa bahna, preto aj kvôli tomu to bol poriadne tvrdý súboj,“ priznal J. Štefanov.

Hoci si bol istý, že v rybníku pláva excelentný kus, miery 2,25 metra a 84 kg s odhadovaným vekom 20 až 25 rokov prekvapili nielen jeho samotného, ale aj kolegov – rybárov Miloša Sotáka s Michalom Bodnárom, ktorí mu vo finále pomáhali podobrať sumca do podberáka. „Pri zdolávaní sumca mi kolega hovorí: Janko to bude okolo 1,5 metra. Sám pre seba som si hovoril, že v minulosti som už ťahal rybu okolo 1,7 m, ale toto mi prišlo ťažšie. Keď Moby Dick, ako som ho nazval, prišiel bližšie, ostali sme všetci prekvapení, čo bolo na konci palice,“ reagoval J. Štefanov.

Tento rok bol zatiaľ (pravdepodobne) väčší sumec ulovený na Slovensku iba na Dunaji. Pre športového rybára je takýto súboj dokonalým zážitkom. „Zo športového hľadiska by som to prirovnal k futbalovému zápasu, preto dnes rátam aj so svalovicou. Na druhej strane, človeka zaplaví adrenalín a funguje v tomto móde. Dve hodiny som cítil len rybu a užíval si chvíľu, ktorá bola adrenalínovom zážitkom. Keďže ryba stále bojuje, v hlave som zvažoval všetky možnosti a dával pozor na to, aby sa mi nevyvliekla,“ zdôraznil J. Štefanov.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!