J. Budaj sa stretol so županmi: Naša spolupráca musí byť intenzívnejšia

imrich.mako@vranovske.sk
Autor
Minister životného prostredia SR Ján Budaj prijal všetkých ôsmich predsedov samosprávnych krajov. Na stretnutí rezonovali témy postavenia krajov v procese prechodu na klimaticky neutrálne hospodárstvo, posilnenie kompetencií samospráv v zákone o odpadoch, ovzduší, ako aj lepšia spolupráca pri odhaľovaní environmentálnej kriminality. Za Prešovský samosprávny kraj sa rokovania zúčastnil župan Milan Majerský. 
 
Na dosiahnutie cieľov uhlíkovej neutrality a pri efektívnej ochrane životného prostredia chce ministerstvo životného prostredia využiť aj reálne poznatky samospráv. „Ochrana národných parkov, život ohrozujúce toxické skládky, či znečistené ovzdušie a voda sa stávajú v očiach verejnosti naliehavými a prioritnými úlohami štátu. Čo je dôležité, že ich vyriešenie má podporu vlády. Mojou prioritou je zintenzívniť boj s environmentálnou kriminalitou v každom z krajov Slovenska. K tomu je potrebná súčinnosť so samosprávami,“ povedal na stretnutí s predsedami slovenských samospráv Ján Budaj, minister životného prostredia.
 
Ministerstvo aktuálne pracuje na dôležitých novelách zákonov o odpadoch či ovzduší. „Pri týchto zákonoch chceme viac načúvať hlasu z regiónov, ktoré, mnohokrát aj desaťročia, zápasia s neriešenými environmentálnymi problémami,“ uzavrel Ján Budaj. 
 
Šéf envirorezortu informoval aj o plánovaných zmenách v oblasti efektívnejšieho výkonu štátnej správy. „Chceme posilniť kontrolovateľnosť výkonu ochrany životného prostredia na okresných úradoch tak, aby ministerstvo malo reálny vplyv na kvalitu práce pracovníkov,“ zdôraznil minister.
 
Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský po stretnutí s ministrom Jánom Budajom definoval priority v oblasti životného prostredia, pričom zdôraznil znečisťovanie ovzdušia, vodozádržné opatrenia a odstraňovanie envirozáťaží. „V Prešovskom kraji nás najviac trápi Odkalisko Poša a nedostatok vodovodov a kanalizácie. Pevne verím, že s ministerstvom životného prostredia sa nám tieto problémy podarí odstrániť,“ uviedol Milan Majerský.
 

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!