Inšpirujú sa samosprávy prezidentkou Z. Čaputovou a primátorom M. Vallom?

imrich.mako@vranovske.sk
Autor
Som fanúšikom spôsobu komunikácie primátora mesta Bratislava Matúša Valla. Uvedomiť si musíme, že ešte stále totiž exitujú samosprávy, kde chýba odvaha prekonať konzervatívnejší prístup k sociálnym sieťam. Matúš Vallo komunikuje otvorene a inšpiratívne, ako naposledy o včelách. 
 
„Keď zomrie posledná včela, ľudstvu nezostáva viac, než štyri roky života,“ tento výrok pripisovaný Albertovi Einsteinovi je asi najvýstižnejšou vetou, ktorá vystihuje fenomén včiel. V Bratislave sa k tejto výzve postavili po svojom a priamo na streche mestského úradu osadili dva úle. „Pred rokom nás zakladatelia projektu Uletená včela požiadali o to, či by sme nemohli mať na magistráte včely. Mestské včely sú podľa mňa top riešenie, preto sme sa dohodli na umiestnení dvoch úľov so 120 000 včiel na strechu magistrátu. Bratislava dostane 50 % získaného medu,“ napísal na sociálnych sieťach bratislavský primátor Matúš Vallo. 
 
Laikom by sa mohlo zdať, že med od „mestských“ včiel bude mať od kvality, na akú sme zvyknutí, poriadne ďaleko. Opak je pravdou. „Mestá majú vďaka mozaikovitému charakteru prostredia veľký potenciál pre podporu biodiverzity. Práve preto a aj vďaka schopnosti filtrácie škodlivých látok produkujú mestské včely jeden z najčistejších a najchutnejších medov, ktorý má vysoké antibakteriálne vlastnosti,“ vysvetľoval Matúš Vallo. 
 
Iniciatívu slovenských včelárov vypočula aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. V spolupráci s Centrom environmentálnej a etickej výchovy Živica v rámci programu mestske-vcely.sk asistovala pri umiestnení včelích úľov v Prezidentskej záhrade. „Včely sú symbolom toho, ako je všetko v prírode prepojené. Keď sú ohrozené včely, je ohrozená celá príroda, stromy, rastliny. Včely musíme chrániť, tak ako musíme chrániť rozmanitosť druhov. Aj v Prezidentskom paláci sme sa rozhodli ísť príkladom a inštalovať sem včelie úle, ktoré budú opeľovať okolité záhrady a parky v meste. Chcem týmto poukázať na dôležitosť ochrany včiel a prírody. Samozrejme má to aj ďalšie pozitívne stránky – med, ktorý tieto včely vyprodukujú, bude pekným darom zo Slovenska, ktorý môžeme dať na zahraničných cestách našim medzinárodným partnerom,“ uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.  


Imrich Makó, FOTO: Róbert Kňažko
 
 
 

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!