Inspiration has #NoLimits: K. Komara pomáha trénovať brankárov v Ugande

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Inspiration has #NoLimits. Inšpirácia nepozná limity. Ani hranice. Príkladom toho je tréner brankárov v CFT ACADEMY SLOVAKIA a MFK Vranov Karol Komara, ktorý pomáha trénovať talenty v Ugande a najnovšie aj v Keni.

Internet búra hranice. Vďaka fenoménu sociálnych sietí dnes nie je problém komunikovať s ľuďmi na rovnakej vlnovej dĺžke po celom svete. Práve takto sa začal aj príbeh Karola Komaru a jeho spolupráce s brankárskou akadémiou Black spiders family v Ugande. Jeho videá z tréningov vo Vranove na Facebooku, Instagrame a Youtube zaujali Freemana Swaibua, ktorý ho kontaktoval s prosbou, či by im vedel pomôcť, poradiť… „Patrím do kategórie trénerov, ktorí vyrástli v digitálnej dobe. Keď niečo natrénujem a natočím, snažím sa to dávať aj na internet. Ak sa akékoľvek video prezdieľa v niektorej z trénerských skupín a kohokoľvek z nás to zaujme, napíšeme si. Takto ma napr. oslovili tréneri z Nemecka, či Česka, s ktorými som taktiež v kontakte,“ vysvetľoval na úvod Karol Komara.


Karol Komara sa začal venovať trénerstvu už počas aktívnej hráčskej kariéry. 

Karol Komara patrí k mladej progresívnej trénerskej krvi! S trénovaním začal v CFT ACADEMY Slovakia pred 4 rokmi. Ako aktívneho brankára ho to ťahalo pomáhať aj talentom medzi tromi žrďami. Keďže v tejto trénerskej polohe sa našiel, začal na seba pracovať – vzdelávať sa a priamo úmerne tomu odborne rásť. O to viac dnes rozumie tomu, ak ho niekto požiada o konzultáciu. S brankárskou akadémiou v Kampale, hlavnom meste Ugandy s 1,7 mil. obyvateľmi, spolupracuje 6 mesiacov. Keďže na Slovensku aktuálne nie je možné trénovať, tréner vranovských brankárskych nádejí pracuje na ucelenej koncepcii pre mladých futbalistov v Afrike. „Tréner mi vždy povedal, čo chce trénovať a ja som mu k tomu poslal cvičenia. Pred tréningom si pripravujem grafiku, čo chcem s mojimi chlapcami robiť, tak som to preložil do angličtiny a poslal im. Teraz, keď mám kvôli pandémii viac času, začal som pracovať na koncepte, aby sme trénovali zrkadlovo. To, čo budú trénovať brankári u nás vo Vranove, budú trénovať aj ich rovesníci v Kampale,“ uviedol K. Komara.

V brankárskej akadémii Black spiders family pôsobí cez 200 brankárov vo veku od 7 rokov až po juniorku. Napriek tomu, že ide o organizáciu z hlavného mesta, futbalové nádeje pracujú v skromných podmienkach. Chlapci trénujú na ihrisku bez kúska trávy, ale to im na ich motivácii neuberá, práve naopak. Vďaka svojmu zanieteniu sa už niektorí „pavúci“ dostali i do nominácie národných mládežníckych reprezentácií. „Aj to bolo jedným z cieľov, prečo som do toho išiel. Chcel som pomôcť a ukázať, že pracovať sa dá všade, kde je vôľa. Zázemie môže pomôcť a uľahčiť prácu na tréningu, ale nie je podmienkou pre to, aby mladí ľudia mohli robiť šport, ktorý milujú. Keď máme teraz s mojimi zverencami mítingy cez Zoom, púšťam im videá z Ugandy, aby pochopili a vážili si, v akých podmienkach môžu trénovať. Mnohí, a teraz nemyslím iba deti, si totiž neuvedomujú, čo máme doma na Slovensku, a to nehovorím len o futbale, preto sa snažím cez tento projekt ukázať aj iný pohľad, iné hodnoty,“ zdôraznil K. Komara.


Karol Komara patrí k mladým progresívnym trénerom. 

Keďže spätná väzba je naozaj inšpirujúca, odchovanec vranovského futbalu tréningy nielen pripravuje, ale zároveň ich z videí dôsledne analyzuje a spätnou väzbou pomáha mladým Afričanom napredovať. Motiváciou je pre neho atmosféra a oddanosť, s akou sa počas cvičení venujú jednotlivým úlohám. „Tréneri sú vďační za každú radu, postreh, usmernenie… To isté platí aj o hráčoch. Ich potenciál je určite v tom, že sú na tom veľmi dobre po fyzickej a atletickej stránke. Okrem toho sú tiež rýchli a obratní. Na náročnom teréne, aký majú k dispozícii, je pomerne zložité natrénovať techniku a hru nohou, ale napriek tomu sa na tom snažia pracovať bez výhovoriek. Oceniť chcem i to, že keď som ich videl, ako si poradili s konkrétnym cvičením, ktoré som im poslal, dokázali ho zvládnuť na naozaj vysokej úrovni,“ pochválil brankárske nádeje z Black spiders family K. Komara.

Uganda nepatrí medzi futbalových velikánov Afriky, ale v krajine, ktorá si prešla vlastným vývojom poznačeným občianskou vojnou, pracujú s entuziazmom. Viaceré svetové futbalové hviezdy neskôr v rozhovoroch priznali, že vyšli z maximálne skromných podmienok a práve vďaka tomu, že už v detstve museli opúšťať komfortnú zónu, vybrúsilo to z nich silnejšie osobnosti. „Naozaj je radosť pozerať, ako sa chcú a dokážu popasovať s podmienkami, ktoré majú k dispozícii. Minule trénovali po daždi, ktorý premenil ihrisko na bahno, ale im to neprekážalo. Našli v tom výzvu a trénovali. Alebo… Sú rozdelení do skupín podľa veku… Keď si starší chlapci odtrénujú svoje, hneď sa z nich stávajú tréneri a pomáhajú s cvičeniami mladším spoluhráčom,“ doplnil K. Komara.


Brankárske nádeje Black spiders family v akcii. 

V prípade K. Komaru však ostalo iba pri spolupráci s akadémiou v Ugande. Jeho portfólio sa rozšírilo o komunikáciu a konzultácie s ďalšou akadémiou v Keni, kde mu otvoril dvere prezident CFT ACADEMY Slovakia Daniel Štuller, ktorý edukuje miestnych trénerov v rámci rozvoja hráčskych zručností a K. Komara sa zameriava na brankárov. „Freeman mi stále píše, aby som k ním prišiel a spoznal akadémiu, mesto, krajinu… osobne. S Danom sme sa bavili, a myslím to vážne, že keď skončí táto pandemická situácia, navštívili by sme obidve akadémie. Nakúpili by sme dresy, lopty, brankárske rukavice, zorganizovali turnaj…,“ dodal na záver K. Komara.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!