Inšpirácia z českej obce: Športoviská s rezerváciou a „kľúčom“ v aplikácii

  • Obce
  • Dátum: 15.05.2020
imrich.mako@vranovske.sk
Autor
Koronakríza upriamila pozornosť na viacero fenoménov, ktoré si po jej skončení zaslúžia podstatne viac priestoru, než akého sa im dostávalo doteraz. Do tejto kategórie patria aj SMART technológie v samospráve. Dôvodov je hneď niekoľko…
 
Počas pandémie bola spoločnosť konfrontovaná s viacerými novými okolnosťami, s ktorými sa potrebovala vysporiadať, pričom príbeh ešte nekončí. SMART technológie nie sú novinkou, za ktorú by sa mala udeliť Nobelova cena, ale ich spoločenský význam v ostatných týždňoch získal, a to dosť výrazne, na hodnote. Počas každej krízy, kedy sme nútení hľadať rezervy, je totiž dôležité mať po ruke asistenta, ktorý ponúka sofistikované a komfortné riešenia, čím dokáže šetriť čas, aj peniaze. Práve v ostatných týždňoch spustili viaceré samosprávy informovanie občanov prostredníctvom mobilných aplikácií, čím podstatne zdynamizovali komunikáciu na úrovni úrad – verejnosť. 
 
SMART technológie sú nadčasovými stratégiami. S nástupom koronakrízy však nabrali na obrátkach. Kým počas januárovej konferencie na túto tému v Nižnom Hrušove sme mohli vnímať prezentácie, ako nadštandard, dnes patria do kategórie nevyhnutné. „Vlnu SMART netreba vnímať ako technologický boom, ale ako gazdovský rozum, ktorému technológie pomôžu, ak chceme zvyšovať efektivitu verejných služieb, od ktorých závisí kvalita života a spokojnosť ľudí. Preto je potrebné inšpirovať sa u samospráv, ktoré takéto inteligentné riešenia už zaviedli,“ vysvetľoval v januári expert na samosprávu a hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák. 
 
Za dôležitý benefit SMART konferencií, ktorých sa na tému rôznych odvetví konalo už niekoľko, považuje M. Kaliňák fakt, že úspešné projekty overené praxou prezentujú nielen zástupcovia slovenských samospráv, ale aj ich kolegovia z ostatných krajín V4. Ako príklad uviedol českú obec Těšany s viac ako tisíckou obyvateľov, kde zaviedli zaujímavý systém správy miestnych športovísk. „Ľudia si môžu z pohodlia domova komfortne zarezervovať termín, kedy chcú navštíviť športovisko, ktoré si, vrátane sociálnych zariadení, otvoria vďaka čipovej karte. Obec nemá žiadne ďalšie náklady s prevádzkou a správou navyše, lebo napr. eliminovali vandalizmus. Zároveň sa zvýšila efektivita využívania, lebo predtým verejnosť odrádzalo, že si prišli zašportovať, športovisko bolo obsadené, tak nabudúce nešli vôbec. Teraz si ho pohodlne zabookujú a majú ho pre seba,“ uviedol M. Kaliňák.   
 
V Nižnom Hrušove sa SMART konferencia nekonala náhodou. V obci pracujú s modernými technológiami intenzívne, a najmä vizionársky, od roku 2015, kedy starosta Ján Fenčák hľadal riešenia na zníženie energetickej náročnosti verejných budov. Po zavedení systému vykurovania prostredníctvom tepelných čerpadiel s inteligentnými systémami, samozrejme s aktívnym využitím eurofondov, sa podarilo znížiť spotrebu plynu rapídnym spôsobom. „Vykurovanie riadi počítač, ktorý pozná prázdniny, štátne sviatky, víkendy… Okrem toho môžem kedykoľvek do tohto režimu vstúpiť cez môj mobilný telefón a nastavenie zmeniť. Vďaka tomuto efektívnemu manažovaniu sa nám podarilo znížiť spotrebu plynu o 73%. Za týchto okolností sa nám spoluúčasť vráti o tri roky a financie, ktoré v ďalšom období ušetríme, použijeme na rozvoj obce,“ zdôraznil J. Fenčák. 
 
Práve N. Hrušov bola prvou obcou vo vranovskom okrese, ktorá začala občanov informovať prostredníctvom mobilnej aplikácie. Neskôr zaviedli na futbalovom štadióne inteligentné zavlažovanie, ktoré zvýšilo jeho efektivitu zo 60 na 98% a ročne klubu ušetrí 1 400 eur. Samostatnou kapitolou je projekt QR kódov v odpadovom hospodárstve, ktorého ideu navrhol Ján Fenčák. Ako dodal, hoci na trhu sú podobné produkty, ich cena je privysoká, preto sa rozhodol ísť cestou vlastného vývoja. „K využívaniu SMART riešení nás motivuje fakt, že na pleciach našich úradníkov je množstvo agendy a pokiaľ ju chceme stíhať vykonávať, potrebujeme pomoc. Situácie, kedy vieme futbalové ihrisko zavlažiť jedným kliknutím v telefóne, kúrenie nemusí chodiť nastavovať údržbár alebo firma, či adresnosť pri komunálnom odpade, čo je pre analýzu a nastavenie opatrení kľúčové, nám nielen uľahčuje všetko zvládnuť, ale šetrí nám aj nemalé finančné prostriedky,“ dodal J. Fenčák. 
 
Keď Michal Kaliňák hovoril o tom, že organizovanie takýchto konferencií a workshopov by malo vniesť do radov samosprávy nové impulzy a inšpiráciu, ako efektívnejšie vykonávať verejnú politiku, starosta N. Hrušova ho doplnil a podal konkrétnu ruku na spoluprácu. „Ak sme urobili projekt, ktorý je unifikovaný a dá sa použiť, v ktorejkoľvek obci na Slovensku, radi naše skúsenosti odovzdáme ďalej, čím iným samosprávam ušetríme peniaze, ktoré sme investovali do vývoja. Rovnaký prístup však očakávam aj od mojich kolegov. Pokiaľ chceme posunúť samosprávu dopredu, je dôležité, aby sme sa dokázali nielen navzájom inšpirovať, ale i spolupracovať,“ pripomenul J. Fenčák. 

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!