Iniciatíva Bezpečný región bude očkovať priamo v obciach okresu Vranov

  • Obce
  • Dátum: 09.07.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Obyvatelia obcí okresu Vranov nad Topľou sa môžu nechať zaočkovať priamo vo svojej obci. V rámci iniciatívy „Bezpečný región“ im túto možno ponúkajú v spolupráci Ministerstvo zdravotníctva SR, Svet zdravia – Vranovská nemocnica, a.s. a Združenie miest a obcí vranovského regiónu.

V jeseni sa očakáva tretia vlna pandémie spôsobenej ochorením COVID-19. Cestou, ako sa na túto negatívnu prognózu pripraviť, je očkovanie. Keďže okres Vranov nad Topľou v tejto štatistike nepatrí medzi premiantov, rozhodli sa spojiť sily a spolupracovať Ministerstvo zdravotníctva SR, Svet zdravia – Vranovská nemocnica, a.s. a Združenie miest a obcí vranovského regiónu. „Vo vranovskom okrese je očkovanosť na úrovni 26%, čo je málo. Ak sa chceme pripraviť zodpovedne na jeseň, aby sa neopakoval scenár z minulého roka, musíme toto číslo zvýšiť, preto sme iniciatívu „Bezpečný región“ z pozície samosprávy uvítali a v rámci našich možností budeme maximálne nápomocní,“ uviedol tajomník Združenia miest a obcí vranovského regiónu Ján Fenčák.

Predseda Združenia miest a obcí vranovského regiónu Daniel Lorinc pripomenul, že v okrese Vranov nad Topľou je aktuálne percento nižšie aj v porovnaní so susednými Zemplínskym a Šarišským regiónom. Zároveň zdôraznil, že delta a vyššie varianty budú v prípade tretej vlny najviac postihovať vyššie vekové kategórie 80+, 70+, či 60+. „Pacienti budú opätovne zapĺňať pandemické lôžka a vytvárať tlak na zdravotnícky systém. Tiež je potrebné zdôrazniť, že pri delta a vyššom variante je potrebné percento zaočkovania aspoň 80%, aby sa dosiahla kolektívna imunita. Hovorí sa, že prevencia je oveľa lacnejšia ako havária. Preto skúsme byť nápomocní pri koordinovaní preventívneho projektu „Bezpečný región“, aby sme na jeseň 2021 nemuseli riešiť havarijný stav, tak ako tomu bolo pri druhej vlne pandémie,“ podporil projekt „Bezpečný región“ predseda ZMOVR Daniel Lorinc.

Benefitom projektu „Bezpečný región“ je, že verejnosť nemusí cestovať do vakcinačných centier v iných okresoch. Očkovať priamo v obciach (základná škola, materská škola, kultúrny dom, prípadne iné priestory) budú výjazdové tímy Nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou. K dispozícii budú vakcíny Pfizer/BioNTech alebo jednodávková vakcína Janssen. Predpokladá sa, že s očkovaním sa začne od 20. júla 2021. „Dôležité je povedať, že na očkovanie sa môžu prihlásiť osoby už od 18 rokov. Verím, že naši obyvatelia ocenia aj jednoduchú registráciu. Nemusia chodiť na žiadny web, stačí prísť na obecný úrad, zatelefonovať na obecný úrad alebo poslať na obecný úrad e-mail,“ doplnil J. Fenčák.

Dodáme, že obyvatelia obcí vranovského regiónu sa môžu prihlásiť na obecných úradoch a obyvatelia Hanušoviec nad Topľou na mestskom úrade do pondelka – 12. júla 2021 do 8.00 hod. Pri prihlásení je potrebné uviesť meno/priezvisko, adresu trvalého pobytu, telefónne číslo a zdravotnú poisťovňu.

Pre obyvateľov mesta Vranov nad Topľou je k dispozícii očkovacia ambulancia v Nemocnici Svet zdravia Vranov nad Topľou.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!