vranovské novinky spektrum týždenník okresu vranov nad topľouČlánky / A. Krišanda: Ľudia dneška by nemali byť ako predvojnová Európa

 A. Krišanda: Ľudia dneška by nemali byť ako predvojnová Európa

Odkaz pietnej spomienkovej slávnosti pri príležitosti 72. výročia víťazstva nad fašizmom pri Pamätníku padlých hrdinov vo Vranove nad Topľou znel jasne. Ľahostajnosť spoločnosti sa nesmie opakovať.

Prednosta Okresného úradu vo Vranove nad Topľou Andrej Krišanda vo svojom príhovore označil II. svetovú vojnu za jazvu v histórii ľudstva, ktorá nie je len kapitolou v učebniciach dejepisu, ale poučením, za čo milióny ľudí zaplatili vlastnými životmi. „Dôkazy o zverstvách nemáme len zo štatistík a zachovaných listín, ale čerpáme ich zo živých spomienok od priamych účastníkov oslobodzovacích bojov, ale aj od civilistov, pre ktorých bol stret so smrťou a zabíjanie ich prvou a poslednou myšlienkou dňa,“ zdôraznil Andrej Krišanda.

Ako však ďalej pripomenul, história sa nesmie opakovať, preto je kľúčové pochopiť príčiny, ktoré sa podpísali pod rast vplyvu a neobmedzeného rozmachu ideológie reprezentovanej Adolfom Hitlerom. V tejto súvislosti upozornil na 30. roky minulého storočia, kedy sa k tomuto fenoménu postavili svetové mocnosti pasívne. „Vedúce osobnosti Slovenska sa vtedy rozhodli vložiť osud slovenského národa do rúk vodcu, ktorý však podľa zachovaných dôveryhodných dokumentov v prípade víťazstva nemeckej ríše so samostatným Slovenskom nepočítal,“ uviedol A. Krišanda.

Za najdesivejšie svedectvo II. svetovej vojny vníma A. Krišanda holokaust. „Tábory smrti“ považuje za memento, ktoré neupozorňuje iba na vyvražďovanie Židov, Rómov, či hendikepovaných ľudí. „Všetko to boli ľudia z mäsa a kostí, ktorých si nacisti vyberali do plynových komôr,“ poznamenal prednosta Okresného úradu vo Vranove nad Topľou.

História sa nemýli. Mýlia sa len ľudia a hranica medzi tým, ako si to zariadia, je často pritenká. Najhorším riešením sú ľahostajnosť a alibizmus. „Ľudia dneška by nemali byť ako predvojnová Európa, ktorá sa na začiatku len prizerala na hroziace nebezpečenstvo. Mali by sme byť šíriteľmi ľudskosti, slobody a rovnosti medzi ľuďmi. Je teda iba na nás, ako sa postavíme ku skutkom a rozhodnutiam, pretože aj na zdanlivo najmenších konfliktoch môže časom vzniknúť niečo také hrozné, ako je vojna,“ varoval A. Krišanda.
 

Platená reklama

Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Square 1 300x300
Zdieľajte túto stránku na FECEBOOKu Konktujte nás - Rýchla správa Formulár na zadanie inzercie
Stropkovské Spektrum